poniedziałek, 7 sierpnia 2023

Summer Dying Loud 2023: 10 nieoczywistych koncertów, na które warto się wybrać

Półmetek wakacji już za nami, a to oznacza, że do metalowego finału lata coraz bliżej. Czternasta edycja Summer Dying Loud Festival rozpocznie się dokładnie za miesiąc! To idealny czas, by przyjrzeć się dogłębnie tegorocznemu zestawowi artystów. W tym roku na dwóch scenach na terenie MOSiRu w Aleksandrowie Łódzkim zaprezentuje się pięćdziesiąt zespołów i jest spora szansa, że przy umiejętnym planowaniu czasu uda się chociaż we fragmentach posłuchać ich wszystkich. To jeden z tych festiwali, który nie zmusza do trudnych decyzji i rezygnacji z jednych koncertów na rzecz innych, dzięki czemu można nie tylko posłuchać ulubionych artystów, ale też odkrywać nowe brzmienia i nieco odetchnąć od biegu. 

Na które występy warto zwrócić szczególną uwagę? A może zupełnie nie planować i udać się tam, gdzie podpowie intuicja i nastrój w danej chwili?  Tu oczywiście preferencje będą bardzo różne, w zależności od gustu, potrzeb, upodobań. Jeśli jednak ktoś z was ma ochotę skorzystać z kilku podpowiedzi, przygotowałam dziesięć dość nieoczywistych koncertowych propozycji. Jestem niemal pewna, że jeśli cenicie różnorodność i jesteście otwarci na nowe brzmienia, decyzji o wyborze żadnego z tych koncertów nie będziecie żałować. 
Coroner, Dismember, My Dying Bride, Katatonia, Enslaved, Candlemass - będąc na festiwalu na te koncerty po prostu trzeba zawitać. Dlaczego? Druga taka okazja zwyczajnie może się już nie przydarzyć. Legenda trash metalu, mistrzowie metalowej melancholii, jeden z najlepszych zespołów łączących ciężkie brzmienia z nordyckim folkiem, mistrzowie doomu w jednym miejscu - takie rzeczy często się nie zdarzają. Dismember podczas tegorocznej edycji Mystic Festival udowodnili, że są w wybornej formie. Katatonia nagrała fantastyczny nowy album, który na żywo brzmi jeszcze piękniej niż studyjnie. Zachęcać w tym przypadku specjalnie nie trzeba i wiecie o tym, bo przecież czekacie na te koncerty. Festiwale to jednak nie tylko headlinerzy. To niejednokrotnie szansa, by posłuchać ciekawych muzycznych zjawisk z nieco niższych "miejsc" na plakatach i to właśnie na nich skupimy się w dalszej części tego tekstu. Kogo zatem szczególnie warto posłuchać? Kolejność będzie przypadkowa. 


Messa 


 

Kwartet z Włoch to jeden z najbardziej wyjątkowych zespołów na współczesnej scenie metalowej. Z drugiej strony właściwie trudno tę grupę zaliczać do jakiejkolwiek gatunkowej niszy, bo wyznacza własne standardy brzmieniowe. To muzyka odkrywcza, nowatorska, przekraczająca granice. Pełna pięknych melodii, prowadzonych przez wyborny głos Sary Bianchin, będąca fascynującą podróżą. Ich płyt słucha się w całości, zagłębiając się w aranżacyjne detale i dając się ponieść opowiadanej historii. Taki był już debiutancki "Belfry", tradycję tę rozwijała i kontynuowała "Feast For Water", taka też jest najnowsza "Close", którą zespół promuje od ubiegłego roku i której nową odsłonę zaprezentował w poszerzonym składzie podczas kultowego festiwalu Roadburn. Ich koncert na tegorocznym Desertfeście w Berlinie przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Jestem pewna, że ten na Summer Dying Loud także nie zawiedzie. 


 

Więcej o zespole: 

wywiad: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2022/03/messa-idea-close-jest-podroz.html

recenzja Close: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2022/03/messa-close-11032022.html

relacja z Deserfest: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2023/05/desertfest-berlin-day-2-mantar-messa.htmlWhalesongGrupa, na czele której trwa mutliinstrumentalista Michał Neithan Kiełbasa to kwintesencja artystycznego rozwoju, eksperymentalności i nieustannych poszukiwań nowych wyzwań. Whalesong zmienia się nieustannie i bawi się formą. W tym przypadku nie ma dwóch takich samych koncertów - materiał, którego można posłuchać na żywo to najczęściej nowe, nieopublikowane jeszcze pomysły, które nabierają szlifów i nowego kształtu. Występy zespołu to misteria hałasu i atmosferyczności. Koncert na Summer Dying Loud będzie pierwszym występem w czteroosobowym składzie, z fantastyczną wokalistką Elise Aranguren. Więcej o zespole

Wywiad z Michałem na bazie nowego albumu Whalesong, "Leaving A Dream": https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2023/07/whalesong-poswieciem-tej-muzyce.html 

Wywiad z Michałem - całokształt twórczości: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2022/02/micha-neithan-kiebasa-tworzac-muzyke.html


Crippled Black Phoenix

Kolektyw dowodzony przez charyzmatycznego Justina Gravesa od lat przyprawia o zawrót głowy pomysłowością i oddaniem sztuce. Rozbudowane kompozycje, w których post rockowe gitarowe ściany dźwięku ścierają się z nieszablonowymi solówkami, klawiszowymi przestrzennymi pejzażami, szczyptą elektroniki, psychodelii, stoner rocka, elementami folku i metalowymi galopadami tworząc wielowarstwowe dźwiękowe opowieści, dotykające zarówno osobistych zagadnień dotyczących każdego człowieka, jak i globalnych problemów trapiących współczesną ludzkość.  Crippled Black Phoenix to wyjątkowy styl i pełne pasji i szczerości muzyczne opowieści, które nabierają dodatkowej mocy podczas występów na żywo. Do Aleksandrowa Łódzkiego grupa przyjedzie z nowym materiałem, fenomenalnym albumem "Banefyre".
Więcej o zespole: 

recenzja albumu "Great Escape": https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2018/09/crippled-black-phoenix-great-escape.html

recenzja albumu "Ellangaest": https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2020/10/crippled-black-phoenix-ellengst-9102020.html

Wywiad dot. albumu "Banefyre": https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2022/09/crippled-black-phoenix-nie-ma-innego.html

Trzynaście niestandardowych pytań: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2021/03/szczesliwa-trzynastka-11-crippled-black.html

 

Fvnerals


Z ludzkością w ogólnym ujęciu nie jest najlepiej - niszczymy wszystko na swojej drodze, nie szanujemy siebie wzajemnie, nie wspominając już o otoczeniu do tego coraz silniej dotyka nas przejmujący smutek i poczucie schyłkowości - o tym wszystkim opowiada muzyka Fvnerals - mroczna, niepokojąca, chwilami przytłaczająca, a jednocześnie bardzo refleksyjna, atmosferyczna i tajemnicza. Jest jak zderzenie tego, co przeraża do szpiku kości z pięknem w najczystszej postaci. Syd i Tiffany doskonale wiedzą, jak budować nastrój i zwrócić na siebie uwagę wymagającego odbiorcy. To będzie pierwsza wizyta duetu w Polsce. Mam nadzieję, że niezapomniana zarówno dla artystów, jak i publiczności. 


Więcej o zespole: 

wywiad: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2023/03/fvnerals-pesymistyczna-refleksja-na.html


...And Oceans

 

Czy mrok i ciężar mogą poruszać i nieść ciekawe, ważne przesłanie? W przypadku twórczości tego zespołu mamy kolejny dowód, że dokładnie tak jest. Życie to pasmo ciągłych zmian, suma doświadczeń, Jedyną stałą we Wszechświecie jest energia, która nieustannie zmienia swą postać, stając się sumą różnych elementów, składających się na wspólną całość, napędzającą nieustający cykl życia i śmierci. O tym traktuje muzyka fińskiego ...And Oceans, która jest zarówno pasjonującą opowieścią pod kątem lirycznym jak i muzycznym.


 

Więcej o zespole: 

wywiad: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2023/05/and-oceans-wszyscy-jestesmy-czescia-tej.html

 

E-L-R


 

Szwajcarska grupa E-L-R ma na siebie konkretny, dopracowany w najdrobniejszych szczegółach pomysł, który intryguje tajemniczością i niejednoznacznością. Grupę tworzą SM, MK oraz IR, którzy grają autorską, nieszablonową wersję atmosferycznego post metalu. Ta muzyka ma ogromny koncertowy potencjał. Więcej o zespole: 

recenzja Vexier: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2022/03/e-l-r-vexier-11032022.html

 

FuriaTego zespołu fanom black metalu przedstawiać nie trzeba. Furia to jeden z najważniejszych zespołów z tego nurtu ostatnich lat, budząca szacunek nie tylko w kraju, ale i na świecie. Na Summer Dying Loud zespół wystąpi z wyjątkowym, pierwszym od 2019 roku koncertem w Polsce. Z nowym materiałem? Tego nie wiadomo, organizatorzy nie chcą zdradzać szczegółów. Zaintrygowani? No mam nadzieję! Nie przegapcie tego! 


Więcej o zespole: 

recenzja "W Śnialni": https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2021/02/furia-w-snialni-21022021.htmlMaggot Heart 

 

To zespół szwedzkiej gitarzystki, wokalistki i autorki tekstów Linnéi Olsson (ex-GRAVE PLEASURES, ex-THE OATH). Wspierany przez basistkę Olivię Airey i perkusistę Uno Bruniussona (m.in. ex-IN SOLITUDE, ex-GRAVE PLEASURES), MAGGOT HEART stał się szeroko komentowaną siłą na undergroundowej scenie rockowej dzięki intensywnym trasom koncertowym (obok takich zespołów jak EARTHLESS i VOIVOD), hard rockowemu brzmieniu i punkowemu etosowi.

Zespół zachwycił poszukiwaczy ciekawych brzmień debiutancką EP-ką „City Girls” w 2017 roku. Pierwszy album „Dusk to Dusk” (2018) przyniósł nominację do nagrody P3 Guld w Szwecji za „ Najlepszy album rockowo-metalowy roku”. MAGGOT HEART to świat widziany przez soczewkę twórczości Olsson – która sięgnęła jeszcze dalej na bardzo dobrze przyjętym, drugim albumie „Mercy Machine” (2020). Nowy album grupy ukaże się 29 września. Czy usłyszymy na koncercie nowe nagrania? Kto wie. Pewne jest natomiast, że będzie to bardzo energetyczny koncert.Kaelan Mikla 

 

Islandia to kopalnia prawdziwych muzycznych talentów i artystów wyróżniających się oryginalnym podejściem do powszechnie znanych stylów, estetyk i gatunkowych szufladek. Przykładów na tej stronie potwierdzających powyższe zdanie było już wiele, a jeszcze jednym jest działalność Kaelan Mikla, z powodzeniem eksplorującego post-punkowe rejony. Islandzkie kobiece trio grało już w Polsce kilka razy, a teraz przyjedzie do Aleksandrowa Łódzkiego, by raz jeszcze zabrać słuchaczy w nieoczywistą podróż. Więcej o zespole: 

recenzja Undir Köldum Norðurljósum: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2021/10/kaelan-mikla-undir-koldum-norurljosum.html

relacja z koncertu w Gdyni: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2022/05/kaelan-mikla-kanga-balzam-gdynia-ucho.html

 

Owls Woods GravesTen tajemniczy zespół obrósł legendą w metalowym podziemiu za sprawą świetnie przyjętych wydawnictw - debiutanckiej EPki i albumów „Citizenship Of The Abyss” oraz „Secret Spies Of The Horned Patrician”. Koncert na Summer Dying Loud będzie jednym z pierwszych w historii zespołu, który postanowił zaprezentować się na żywo dopiero w tym roku. Ich lipcowy występ w Krakowie wywołał niemałe poruszenie. Jak będzie w Aleksandrowie Łódzkim? Przekonamy się już za miesiąc! Do koncertowego składu grupy dołączą Bartek Kliś z Narbo Dacal i M. z MgłyTo oczywiście nie wszystko! Tegoroczny skład festiwalowy jest naprawdę różnorodny i nietuzinkowy. Tak naprawdę warto zajrzeć na każdy z pięćdziesięciu występów! 

 

Summer Dying Loud odbędzie się w dniach 7 - 9 września tradycyjnie już na terenie MOSiRu w Aleksandrowie Łódzkim. Bilety jednodniowe i karnety są tu: 

https://www.ebilet.pl/muzyka/festiwale/summer-dying-loud?fbclid=IwAR3pRu36Crc2SxB1WECP5GHjKmOYl9k--5jP78knSPs_MwEPk_7uxgsThtg

Rozpiska godzinowa już niebawem!