piątek, 11 marca 2022

E-L-R - Vexier (11.03.2022)


S.M., M.K., I.R. to inicjały artystów tworzących trio E-L-R, które dało się poznać miłośnikom gitarowego mroku za sprawą debiutanckiego "Maenad". Wiadomo o nich niewiele, poza tym, że świetnie grają i potrafią wyrażać przy pomocy dźwięków melancholijne nastroje i niepokoje. Po trzech latach zmieniło się tak naprawdę niewiele - E-L-R proponuje fanom post i sludge metalu o rytualnym zabarwieniu pięć nowych utworów, w których niepokój narasta z każdą kolejną minutą.

Mrok, ciężar, pogłosy i dodające całości lekkości, tajemniczości i przestrzenności wokalizy - tak brzmi ta muzyka. Jeśli czytasz wpisy na tej stronie i regularnie sięgasz po taką muzykę, to raczej cię nie zaskoczy. Mam nadzieję, że przyniesie ci wytchnienie od codzienności i pozwoli choć na chwilę odpocząć.

E-L-R ma swój styl, łączący brzmienia hipnotyzujące i kołyszące z potężnym sludge metalem. Ta nisza została określona mianem "doomgaze". Prezentuje go na tej płycie w pełnej krasie. Nie do końca trafionym zabiegiem wydaje się być kilkudziesięciosekundowa przerwa między utworami, która rozbija nieco klimat, z drugiej zaś strony podkreśla wagę chwili. Cisza pojawia się między pierwszym "Opiate The Sun" a rozpędzonym początkiem "Three Winds", a także pod koniec albumu, przed finałowym "Foret", odsłuch całości przynosi uśmiech pośród ciemności. Album często skręca w rejony post-rockowe, kołysząc i wprowadzając w trans, by za moment wybudzić z niego gwałtownym uderzeniem. 

"Vexier" to druga płyta szwajcarskiego zespołu, będąca muzycznym rozwinięciem myśli z debiutu. Wciąż mamy do czynienia z tajemniczymi muzykami, którzy nie ujawniają swojej tożsamości. Nie muszą tego robić - muzyka broni się sama. Do post-metalowego rdzenia dochodzą elementy rytualne, psychodeliczne. E-L-R kreuje przy pomocy gitar, bębnów i wokaliz przestrzeń niewesołą, lecz bardzo wymowną. Ciemność, chłód, echo... pustka, smutek, przebłysk światła, nadzieja... 

"Vexier" to nierozwiązana zagadka, nieodgadniona tajemnica, nieodkryte znaczenie, która nie daje o sobie zapomnieć i zmusza do myślenia. Taka jest ta płyta - nieoczywista, mimo czerpania ze źródeł oczywistych. Sięgnijcie po nią, gdy poczujecie ku temu odpowiedni moment. 

76% 

Posłuchaj płyty: E-L-R - Vexier