niedziela, 5 maja 2024

Mystic Festival 2024: Nieoczywistym szlakiem

Muzyczna moc niejedno ma "imię". Mrok i ciężar to bardzo elastyczna brzmieniowa dziedzina, która wykracza daleko poza metalową estetykę.  Mystic ma w swojej nazwie tajemniczość, niejednoznaczność i hipnotyzujący niepokój, który chce się zgłębiać i odkrywać pod różnymi postaciami. Tegoroczny zestaw artystów to naprawdę eklektyczna, bardzo emocjonalna mieszanka wybuchowa, która zachwyci otwartego fana-odkrywcę. Jeśli chcecie zaryzykować i dać się zaskoczyć, poniżej kilka propozycji, których nie możecie przegapić.

 


 

Jeśli należycie do grupy miłośników muzyki, którzy nie ograniczają się do wyboru muzyki, która jest odpowiednio ciężka, szybka i technicznie wyrafinowana, to prawdopodobnie zastanawialiście się kiedyś, jaki jest najbardziej "nietypowy" zespół metalowy, którego słuchacie. Czy te dźwięki to jeszcze metal, a może już zupełnie inna nisza? Poniżej wyróżnione zespoły przekonają was, że gatunkowe klasyfikowanie muzyki to sprawa wyłącznie umowna, a tym, co liczy się najbardziej są emocje.


 

Melodia kluczem do sukcesu

Ci, którzy ponad wszystko cenią przystępne, miłe dla ucha piosenki z odpowiednią dozą niepokoju i nastroju, coś dla siebie znajdą podczas występu Greków z Villagers of Ioannina City, którzy z powodzeniem łączą stoner'owo-doom'owy ciężar z wpływami folkowymi i dużą dozą psychodelii. Jak prezentują się na koncertach, możecie poczytać tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2022/11/villagers-of-ioannina-city-gdynia-ucho.html, a przekonać na własne uszy pierwszego festiwalowego dnia, w środę 5 czerwca na Shrine Stage

Jeśli lubicie bawić się przy hardrockowej klasyce, sprawdźcie koniecznie, co do powiedzenia na żywo mają Evil Invaders. Gwarantuję, że raz usłyszany refren utworu "In Deepest Black" będziecie nucić długo po zakończeniu tego koncertu. Grupa również zagra 5 czerwca na Shrine Stage, a więcej o jej twórczości przeczytacie tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2022/12/evil-invaders-shattering-reflection.html


Głos, którego nie zapomnisz

Gdyby pokusić się o wytypowanie najoryginalniejszego zespołu tegorocznej edycji Mystic Festival pod względem wokalnym, konkurencja byłaby piorunująco silna. Bez wątpienia w czołówce zestawienia znalazłby się Leprous, w którym udziela się obdarzony potężną skalą, charyzmatyczny Einar Solberg. O norweskiej grupie pisałam już na łamach tej strony niejednokrotnie, ostatnio relacjonując marcowy występ w Radiu Lublin, więc pozostaje mi jedynie po raz kolejny zapewnić Was, że emocje podczas występów tego zespołu leją się strumieniami. Leprous wystąpi w piątek 7 czerwca na Park Stage.

Trudno będzie również nie wzruszyć się podczas koncertu Holendrów z Dool, którzy zaprezentują materiał ze swojego nowego, przełomowego albumu "The Shape Of Fluidity". Więcej dowiedzieć się możecie z rozmowy z fenomenalnymi Raven van Dorst, o tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2024/04/dool-nigdy-nie-przestaniemy-sie-zmieniac.html Dool zagra na Shrine Stage w czwartek 6 czerwca. Takiej mocy w głosie jak Manuel Gagneux, oscylującej wokół soulowej estetyki,  nie ma żaden inny wokalista metalowego zespołu. Zeal & Ardor nie brzmieliby bez swojego lidera tak okazale i oryginalnie. Ta muzyka kipi od energii, a zarazem urzeka nieprawdopodobną aurą. Więcej o niej tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2022/02/zeal-ardor-zeal-ardor-11022022.html Zeal & Ardor przyjadą do Gdańska z nową muzyką i zagrają na finał czwartkowych emocji 6 czerwca, na Park Stage.

Nieprawdopodobne możliwości wokalne, jak również bardzo ciekawe teksty ma do zaprezentowania Tuja Szmaragd z grupy WIJ. Warszawskie trio ma na siebie świetny, oryginalny pomysł i słynie z fantastycznych koncertów. WIJ to moc, energia i bezkompromisowość, której się nie zapomina. Więcej choćby tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2024/03/wij-narbo-dacal-wielki-mrok-gdansk.html Zespół wystąpi na Desert Stage w czwartek 6 czerwca. 

 

Obojętnie nie można też przejść obok głosu, który dysponuje lider krakowskiej grupy .WAVS. Zespół, który wystąpił niedawno w Drizzly Grizzly u boku Me And That Man, wydał właśnie nowy album "Heavy Pop", na którym łączy świetne melodie o alternatywno-popowym sznycie z wyrazistymi partiami wokalnymi. Więcej o zespole tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2024/03/me-and-that-man-wavs-gdansk-drizzly.html Zespół otworzy Desert Stage w sobotę 8 czerwca.


...rap nam nie straszny!

"Brutalność ulicznego życia, przerażające sceny z rzeczywistości w USA, a do tego crossover w najczystszej postaci – przeplatanka rapu, metalu oraz hardcore’u. Body Count to już legenda i jeden z tych zespołów, które udowadniały, że lata 90. nie były dla zamkniętych ludzi." - tak piszą o nich organizatorzy i mają całkowitą rację. Body Count tworzą muzykę wyjątkową i okazji, by doświadczyć jej na żywo nie można przegapić! To kiedy koncert? W środę 5 czerwca na Park Stage!

Do Gdańska przyjadą w tym roku także przedstawiciele młodego pokolenia, którzy nic sobie nie robią z gatunkowej fuzji. To absolutnie wyjątkowa, charyzmatyczna Mimi Barks, która rozniosła scenę B90 w pył podczas ostatniej edycji Soundrive Festival: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2022/08/soundrive-festival-2022-dzien-4.html oraz Bob Vylan, zderzający w osobliwy sposób hardcore-punkową energię z potęgą wyrzucanego niczym z karabinu słowa, w formie bezkompromisowej, agresywnej i bardzo zaangażowanej. Będzie moc i będzie przesłanie! Okazja, by posłuchać artystów w piątek, 7 czerwca na Sabbath Stage. Różne oblicza transu

Mystic Festival to także okazja, by po uszy zanurzyć się w transowej aurze w bardzo różnych formach - od tej najbardziej rytualnej, po tę totalnie odjechaną. To drugie doznanie zapewni wam elektroniczny, potężny set Zamilskiej, której mroczne beaty potężnie masują uszy i oddziałują na podświadomość. Tak było w listopadzie: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2023/11/furia-zamilska-owls-woods-graves-krzta.html Okazja, by doświadczyć tych emocji w nocy z 7 na 8 czerwca na Desert Stage. Bądźcie! 

Coś innego, zadymionego, niespiesznego? Koniecznie sprawdźcie, co do zaproponowania mają Wyatt E., których sztuka wciąga niczym burza piaskowa na pustyni. Tak prezentowali się w ubiegłym roku: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2023/05/wyatt-e-sum-of-r-hermopolis-gdansk.html Wyatt E. zaczarują was w sobotę 8 czerwca na Sabbath Stage. Mieli przyjechać do nas rok temu, ale się nie udało. Nic straconego, zaprezentują swój rytuał za miesiąc! Five The Hierophant wystąpią w nocy z soboty na niedzielę, na finał festiwalu na Desert Stage. To będzie niezapomniane przeżycie! A jeśli chcecie sprawdzić, jak brzmią, zajrzyjcie tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2021/03/five-hierophant-through-aureate-void.html

Jeśli mówimy o atmosferze, tej Pani fanom mroku przedstawiać nie trzeba. Mistrzyni klimatu, stylu i tajemniczości, Chelsea Wolfe, swą sztukę zaprezentuje na Park Stage w sobotę 8 czerwca. O najnowszej płycie artystki poczytać możecie tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2024/02/chelsea-wolfe-she-reaches-out-to-she.html


 

Coś zupełnie odjechanego!

Czy do wszystkiego trzeba podchodzić zupełnie poważnie? Zależy od tematu, ale festiwal to przede wszystkim dobra zabawa. Tej z pewnością nie zabraknie na koncercie Gutalax, którzy upodobali sobie tematykę "sanitarną". Na tym koncercie może zdarzyć się absolutnie wszystko, więc bądźcie gotowi! Kiedy? W czwartek 6 czerwca, na Park Stage!

Trudno przewidzieć, co wydarzy się, gdy Desert Stage w piątek 7 czerwca zawładną Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs. Szalonych skoków, biegów i gigantycznej energii z pewnością nie zabraknie!

"Młode Japonki uprawiają (zgodnie z własnym nazewnictwem) harajuku-core, a więc metalcore tak nietypowy, jak tylko się da. W dość usystematyzowane struktury nurtu Hanabie swobodnie wplatają elementy trapu, j-popu i j-rocka. To twórczość przeładowana energią, ale także słodyczą i eklektyzmem – maksymalnie własna, maksymalnie pełna wszystkiego. Stagnacja? Ten termin z pewnością nie znajduje się w słowniku azjatyckiego kwartetu." - czy potrzebna jest większa rekomendacja tego koncertu? Myślę, że nie, ale jeśli chcecie poczytać o wspomnianej estetyce z pogranicza mroku i cukru, zajrzyjcie tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2023/12/metal-vs-cukierkowa-sodycz-hanabie-i.html Widowisko wydarzy się w czwartek 6 czerwca na Shrine Stage. Emocje gwarantowane!

 


To oczywiście nie wszystko. Więcej mroku i ekstremów związanych z tegoroczną edycją festiwalu znajdziecie tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2024/05/mystic-festival-2024-mroczna-sciezka-ku.html

Informacje o pełnej liście artystów, godziny ich występów i wszelkie ważne wieści organizacyjne znajdziecie na www.mysticfestival.pl. Mystic Festival odbędzie się na terenie gdańskiej Stoczni w dniach 5-8 czerwca 2024.