niedziela, 21 sierpnia 2022

Summer Dying Loud 2022 - kto zagra na małej scenie?

Trzynasta edycja Summer Dying Loud będzie nie tylko wyjątkową ze względu na popandemiczny powrót. To także pierwsza edycja, podczas której działać będą dwie festiwalowe sceny! Oprócz głównej plenerowej w jednym z budynków MOSiRu zostanie zlokalizowana druga, mniejsza scena (szczegóły lokalizacyjne niebawem), gdzie zaprezentuje się dwanaście ciekawych projektów. Każdego dnia zagrają 4 zespoły oferujące odbiorcy muzykę niebanalną i niekoniecznie metalową, ale łączącą się charakterem i emocjami z tym nurtem. Przyjrzyjmy się im bliżej.


 

 

CZWARTEK 8 WRZEŚNIA


HEDONE


Mroczna elektronika, wyrazisty wokal, gitarowa moc i przekaz - obok tego zespołu nie można przejść obojętnie! Hedone to projekt dyrektora artystycznego fenomenalnego festiwalu producentów muzycznych Soundedit, Macieja Werka. Aktywny od wielu lat, niezmiennie zaskakujący.
 TAXI CAVEMAN


Jak sami o sobie mówią, nie chcą rewolucjonizować gatunku. Grają po prostu klasycznego stoner rocka i wkładają w to całe serce. Jeśli lubicie tę estetykę, nie przegapcie tego koncertu! LOATHFINDER


 

Otchłań, piekło, mrok - znamy to doskonale. Wiemy też, że taka muzyka fenomenalnie prezentuje się w niedużych przestrzeniach. Loathfinder zaprezentują mroczny spektakl z pogranicza doom i black metalu. Będzie mocno! 
NYTT LAND 


Tym razem będę nieobiektywna. Nytt Land to jeden z moich ulubionych okołofolkowych projektów, ale mam swoje powody, bo jakości tu nie brakuje. Duet Natasha i Anatoly Pakhalenko wywodzi się z maleńkiej syberyjskiej wsi i zaprasza otwartych słuchaczy podczas swoich koncertów na wyjątkowy rytuał. Sami komponują swoją muzykę, inspirując się pradawnymi historiami regionu, sami tworzą swoje instrumenty, żyjąc w tak odległej krainie są samowystarczalni i zdani wyłącznie na łaskę natury, którą kochają miłością bezgraniczną. Dajcie się porwać tej niezwykłej energii!

O zespole możecie poczytać tu: 

recenzja albumu "Cvlt": https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2020/03/nytt-land-cvlt-24032020.html

recenzja albumu "Ritual": https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2021/10/nytt-land-ritual-6082021.html

wywiad z Anatolym: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2021/08/nytt-land-nowy-album-to-niemal-w-caosci.html

i jeszcze jeden wywiad: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2021/03/szczesliwa-trzynastka-10-anatoly.html

relacja z koncertu w Gdańsku w 2019 roku: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2019/08/nytt-land-gdansk-protokultura-9082019.html
PIĄTEK 9 WRZEŚNIA 

 

IZZY AND THE BLACK TREES


Charyzmatyczna Iza i jej koledzy rozwijają się i mają mnóstwo pomysłów na muzykę rockową z pazurem i dużą dozą pozytywnej energii. Z pewnością rozgrzeją festiwalową scenę do czerwoności!

O zespole więcej pisałam tu:

recenzja debiutu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2020/04/izzy-and-black-trees-trust-no-one.htmlFERTILE HUMP


 Przydymiony rock, garażowy blues i energetyczne piosenki - to Fertile Hump, czyli Piotrek, którego możecie znać z The Stubs i Magda. Nie brak im pomysłów i charyzmy, a przekonać się o tym będziecie mogli już za niespełna trzy tygodnie.

 


DOLA

 

Tu też nie będę obiektywna - Dola to jeden z tych zespołów, które poruszyły mnie do głębi idealnym połączeniem mroku i wrażliwości. Trio ma tyle fenomenalnych pomysłów, że nie sposób je wszystkie tu opisać. Wymyka się gatunkowej klasyfikacji i tworzy na gruncie dość hermetycznym coś totalnie własnego i oryginalnego. Ta muzyka pozostawia po sobie trwały ślad.

Widziałam Dolę na żywo już kilka razy - w odsłonie zarówno klubowej jak i festiwalowej i zawsze było to doznanie niezwykłe. Jestem pewna, że nie inaczej będzie i tym razem

O zespole więcej poczytacie tu: 

relacja z koncertu w Toruniu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2020/10/dola-mag-torun-nrd-4102020-galeria-zdjec.html

 i jeszcze jedna relacja z Torunia: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2021/11/post-mortem-fest-2021-torun-nrd.html 

opis wrażeń z Soundrive Festival 2021: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2021/08/soundrive-festival-2021-dzien-2.html

i z warszawskiej Hydrozagadki: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2021/09/dola-ugory-4dots-warszawa-hydrozagadka.html

recenzja "Czasów": https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2021/07/dola-czasy-5072021.html

wywiad: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2021/07/dola-dola-i-czasy-to-odpowiednio-opisy.html

 


BISMARCK

Norweski kwintet lubi grać ciężko i wolno i fanów tej estetyki z pewnością usatysfakcjonuje. Stoner? Sludge? Doom? To wszystko tu jest, ale jest jeszcze więcej. Przekonacie się o tym już 9 września.

Więcej o najnowszej płycie zespołu poczytacie tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2020/05/bismarck-oneiromancer-17042020.htmlSOBOTA 10 WRZEŚNIA

CZARNY BEZ


Lubisz metal o folkowym zabarwieniu? Nie stronisz od industrialnych brzmień? Lubisz oryginalność? Koniecznie sprawdź, jak na żywo zaprezentuje się Czarny Bez. Zespół sam o sobie pisze następująco: 

" Przyszłość i przeszłość jest tu i teraz … planetę okaleczyły kataklizmy o nieznanych wcześniej rozmiarach. Wypracowane modele społeczne, wartości przestały istnieć. Organizmy państwowe uległy destrukcji. Cywilizacja jaką znamy upadła. Nastąpiła era chaosu … Na wschodzie Europy, której obszar jeszcze nie ostygł pamiętając katastrofalny w skutkach konflikt międzynarodowy, krwawą wojnę religijną, śmiertelną zarazę i upadek człowieczeństwa tworzą się nowe formy ludzkich skupisk. Nasz rodzaj przetrwał a planeta się odradza. Potrzeba bezpieczeństwa i tęsknota za stabilizacją prowadzi nową społeczność do rzeczywistości, w której jak w zwierciadle odbijają się echa pradawnych tradycji i zwyczajów. Przestrzeni, gdzie namacalnie znów czują siłę potężnych starożytnych bogów. Do czasów burzliwych wieców i plemiennych rodowych władców. Świętych gajów i odwiecznych gór. Do cybernetycznej epoki żelaza ale też … powrotu więzi międzyludzkich i bliskości z naturą. Życie w równowadze z przyrodą to jedyna szansa, żeby zacząć od nowa. Czas zatoczył krąg … i to wtedy na gruzach cywilizacji u zarania nowej odmienionej ludzkości zrodził się Czarny Bez„. Zapraszamy w muzyczną podróż do naszych korzeni, do historii często nieznanej, zapomnianej, do refleksji nad współczesnym światem i opowieści o prasłowiańskim duchu, waleczności i odwadze."


 

LAS TRUMIEN

 

Tego zespołu fanom metalowego podziemia przedstawiać nie trzeba - nie ma drugiego zespołu, który pasowałby do piwnicznych czeluści, mrocznych ciemnych przestrzeni i małych dusznych klubów tak dobrze jak Las Trumien.  Makabryczne historie zabarwione dużą dozą czarnego humoru opatrzone wpadającą w ucho mroczną i mocną muzyką to propozycja nie do podrobienia. 

Tak było w Warszawie na koncercie w Hydrozagadce: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2022/03/hydra-las-trumien-narbo-dacal-warszawa.html

 A tak ostatniego dnia festiwalu Soundrive: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2022/08/soundrive-festival-2022-dzien-5.html

 


ST. JOHN


Ten enigmatyczny zespół z Trójmiasta dopiero rozpoczyna swoją drogę, choć tworzą go postaci znane i zasłużone dla muzyki alternatywnej. To nowy projekt artystów znanych z takich zespołów jak Ampacity, Octopussy, The Shipyard, Tranquilizer i Blindead. Jest w tej muzyce mrok, melancholia i szczególny rodzaj emocji, które trafiają prosto w serce. Oczywiście trudno przyporządkować ją jednoznacznie do jakiegoś gatunku, co jest jej dodatkową siłą. Miałam przyjemność usłyszeć zespół podczas tegorocznej edycji Soundrive Festival - zagrali wyśmienicie i jestem pewna, że równie dobrze zaprezentują się w Aleksandrowie. 

Zobaczcie relację z Soundrive:  https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2022/08/soundrive-festival-2022-dzien-1-9082022.htmlNIGHTRUN 87  

Dark wave, mroczna elektronika i muzyka, do której po prostu nie da się nie tańczyć - William Malcolm doskonale wie, jak rozkręcić imprezę, szczególnie taką, która przypadnie do gustu miłośnikom mroku. Jego set będzie z pewnością potężnym i mocnym zakończeniem festiwalu. Oby starczyło wam sił po trzydniowych szaleństwach!


czasówkę znajdziecie tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2022/08/summer-dying-loud-2022-znamy-rozpiske.html

Festiwalowe szczegóły i bieżące informacje są tu: https://summerdyingloud.pl/

Bilety są tu: https://www.ebilet.pl/muzyka/festiwale/summer-dying-loud/