środa, 20 października 2021

Nytt Land - Ritual (6.08.2021)


Kultywują tradycje rodzimej Syberii, opowiadając o jej zapierającej dech przyrodzie, historii, legendach i wierzeniach.  Natasha i Anatoly Pakhalenko, działając jako Nytt Land, przebyli długą drogę, podróżując po całym świecie ze swoją muzyką, poznając ludzi, dzieląc się sztuką i oddając hołd tradycji i naturze. Duet z Kalachińska długo i bardzo wytrwale pracował na sukces i nareszcie wysiłki artystów zostały docenione. "Ritual" to siódmy studyjny album Nytt Land i pierwszy wydany w szeregach Napalm Records.

"Wszystkie nasze kompozycje bazują na osobistych doświadczeniach i tym, jak odbieramy otaczający nas świat. "Ritual" to uwolnienie wewnętrznej, pierwotnej energii poprzez muzykę, słowa, tańce i obrazy. Tak narodził się świat i wszechświat. I chcemy podzielić się z wami naszą częścią tej energii”. W ten sposób zawartość swojej nowej płyty opisuje zespół i trudno się z tym nie zgodzić. To opowieść pełna szamanizmu, rytualnych rytmów, w której można się zasłuchiwać i do której można tańczyć. Niesie ze sobą echa minionych czasów i kultywuje tradycje regionu, nawiązując jednocześnie do nordyckiej estetyki dark folkowej.

To dźwięki, które przypadną do gustu miłośnikom tajemniczości, mroku, niepokoju i brzmień spod znaku Wardruny, Heilung, Forndom czy Danheim. W ośmiu nowych kompozycjach Nytt Land opowiadają w swoim stylu legendy o bogach i bohaterach urodzonych wieki temu, posługując się budzącym podziw śpiewem gardłowym i tradycyjnym instrumentarium. Natasha śpiewa fantastycznie, płynnie poruszając się pomiędzy mrocznymi pełnymi grozy partiami, a pełnym emocji i uniesień czyściutkim wokalem. Wtóruje jej Anatoly swoim niskim, mrocznym głosem. Rytualne rytmy bębnów obręczowych i perkusji dopełniają dźwięki tagelharpy, drumli, fletu i innych instrumentów etnicznych, które muzycy tworzą samodzielnie.

Na "Ritual", podobnie jak na ubiegłorocznym "CVLT", artyści potwierdzają, że są niezmiennie w świetnej formie.To kwintesencja zespołowego stylu i fantastyczna podróż do korzeni - w świat legend, baśni i marzeń, która porusza, porywa i nie pozwala o sobie zapomnieć. To ich najbardziej dopracowana brzmieniowo płyta i takie podsumowanie dotychczasowych działań w jeszcze bardziej dopieszczonej odsłonie. Wszystko układa się spójnie, wyraziście i przepięknie. Utwory kołyszą, wprowadzają w trans, relaksują, a jednocześnie niosą niepokój. To dźwięki szczere i od serca, doskonale i charakterystycznie zaśpiewane i fantastycznie zagrane. 

Jasne, można mieć pewne zastrzeżenia do tego materiału, zarzucając mu podobieństwo do poprzednich wydawnictw grupy i stylu kultywowanego przez nordic-folkowe zespoły. Nowe kompozycje Nytt Land bronią się jednak w pełni jakością i szczerością. Jest w nich magia i mistyczna siła, która przyciąga i decyduje o wyjątkowości materiału. Warto przygotować się na ten rytuał i dać się porwać nieprawdopodobnej energii płynącej z tych dźwięków.

87% 

Posłuchaj płyty: Nytt Land - Ritual