wtorek, 19 października 2021

Wyjątkowy koncert Leprous pod koniec listopada w Progresji

Koncertowa jesień 2021 rysuje się w coraz jaśniejszych barwach. Pod koniec listopada w warszawskiej Progresji odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. Swoją drugą płytę z okazji dziesiątej rocznicy wydania zagra zespół Leprous. Norwegom na scenie towarzyszyć będą znani i lubiani Tides From Nebula oraz zyskująca coraz szerzą popularność brytyjska wokalistka A.A. Williams.

 


 


Gdy na liście grudniowych dat zaplanowanych, by uczcić dwudziestolecie działalności zespołu zabrakło Polski, wielu fanów z naszego kraju straciło nadzieję na zobaczenie zespołu w tym roku. Tymczasem muzycy postanowili zrobić niespodziankę i ogłosili dwa wyjątkowe koncerty -  w Polsce i Turcji, które odbędą się kolejno 26 i 27 listopada, w ramach świętowania dziesięciolecia wydania ważnej płyty...

Leprous wykona w Warszawie w całości swój przełomowy, drugi album studyjny "Bilateral", wydany w 2011 roku. To wtedy zaczęło się kształtować charakterystyczne brzmienie zespołu. W setliście znajdą się także utwory z innych płyt, w tym najnowszego "Aphelion". Norweski zespół, choć uważany jest przez wielu za prog metalowy, nigdy nie zamykał się w gatunkowych ramach. Muzycy poszukują nowych środków wyrazu, starając się z albumu na album zmieniać i ewoluować w stronę innych brzmień, w charakterystyczny dla siebie sposób łącząc art rock, metal, rock alternatywny, pop i muzykę symfoniczną. 

Leprous tworzą wybitni muzycy - dysponujący szeroką skalą głosu Einar Solberg, współtworzący wraz z nim od samego początku gitarzysta i kompozytor Tor Oddmund Suhrke, wszechstronny, znany między innymi ze współpracy z Borknagar Baard Kolstad, a także świetny basista Simen Borven i gitarzysta Robin Ognedal. Od czasu albumu "Malina" na stałe współpracuje z nimi wybitny kanadyjski wiolonczelista Raphael Weinroth-Browne. Jak wspominałam już wielokrotnie na łamach tej strony twórczość Leprous to muzyka dla otwartego słuchacza. 

Posłuchajcie przed koncertem rocznicowej płyty :)


To nie wszystkie atrakcje przygotowane na ten wieczór. Przed koncertem Norwegów wystąpią także Tides From Nebula, którzy od lat zabierają słuchaczy w międzygwiezdne podróże na pograniczu post rocka i elektroniki z progresywnym potencjałem. Obecnie występują jako trio, które tworzą
Maciej Karbowski (gitara, instrumenty klawiszowe), Przemek Węgłowski (gitara basowa) i Tomasz Stołowski (perkusja).

O tym, co dzieje się na koncertach warszawskiego zespołu opowiadałam Wam już wielokrotnie, ale nie zaszkodzi dodać, że z pewnością i ten występ będzie pełen energii, zaangażowania i muzycznej klasy. Dodam jeszcze, że zespół zagra sporo materiału z piątego, ostatniego dotąd albumu "From Voodoo To Zen", który na liście OLIS dotarł aż do 3 miejsca. :)


 

Wieczór otworzy koncert niezwykłej wokalistki. Mieszkająca na co dzień w Londynie A.A. Williams tworzy muzykę dla wrażliwych odbiorców, w wyjątkowy sposób zestawiając ciszę i hałas, delikatność i mrok, minimalizm z ogromem emocji. Obdarzona jest doskonałym, głębokim głosem, który zostaje w pamięci. 

Artystka ma na koncie kilka EPek i doskonały debiutancki album "Forever Blue", Dała się już poznać publiczności występując przed Sisters of Mercy i Cult Of Luna.

Brytyjka porusza się w melancholijnym mroku o odcieniach folku, ambientu, muzyki klasycznej i alternatywnego metalu i post metalu spod znaku na przykład Amenra, czy wspomnianych Cult Of Luna. Muzycy COL, Johannes Persson i Fredrik Kihlberg, są gośćmi na pełnowymiarowym debiucie A.A. Williams "Forever Blue" (2020). Pandemiczny czas artystka o hipnotyzującym, niskim głosie umiliła sobie i fanom zestawem coverów "Songs from Isolation" (2021; utwory m.in. Nicka Cave'a, Pixies, Deftones, Radiohead). Przygotowała też z udziałem 10-osobowej sekcji smyczkowej EP-kę "arco".Zapraszam serdecznie do Progresji w imieniu organizatorów - Knock Out Productions


Aktualne informacje na temat koncertu znajdziecie tutaj: 

www: https://knockoutprod.net/pl/concert/detail/383

fb: https://www.facebook.com/events/566579567999129 

BILETY: https://knockoutmusicstore.pl/wydarzenia/leprous-bilateral-10-year-anniversary 

 

O każdym z występujących tego wieczoru artystów poczytacie więcej na łamach Między Uchem A Mózgiem oraz Soundrive.  :)