środa, 27 lipca 2022

Soundrive Festival 2022 - nie przegap, czyli festiwalowy alfabet

Już za niespełna dwa tygodnie na terenie Stoczni Gdańskiej odbędzie się Soundrive Festival, święto muzyki niezależnej. Tegoroczną edycję organizatorzy zapowiadają bardzo konkretnie - w ciągu pięciu dni, na czterech scenach zaprezentuje się stu wykonawców. Kogo zobaczyć, czyj występ odpuścić, kiedy przyjść, którą scenę wybrać? Wiadomo, w takim gąszczu trudno się połapać.

Na Soundrive Festival nie ma headlinerów, selekcji, nie ma lepszych i gorszych - jest po prostu dobra, różnorodna muzyka. Tu każdy znajdzie coś dla siebie i będzie mógł odkryć nowe, interesujące muzyczne projekty. Dlatego też nie będzie tu polecania i odradzania, jedynie drobna sugestia, na występy których artystów moim skromnym zdaniem warto zwrócić uwagę. Jeśli chcecie mi zaufać, zapraszam poniżej.


Zespołom przyjrzymy się w nieco innej formie, alfabetycznej. No dobrze, ciut naciąganej, ale tylko po to, by przedstawić wam jak najwięcej muzyki. :)

 

A - Alina Pash  

Dziewczyna z Ukrainy, która w wyjątkowy sposób łączy tradycyjny folkowy śpiew z rapem. Urodziła się w maleńkiej wsi i wychowana została w głębokiej wierze chrześcijańskiej. To ukształtowało ją jako wolnego ducha. Alina to artystka poszukująca, łącząca tradycję z nowoczesnością, przekraczająca granice i pokazująca, że najważniejsze w muzyce są prawda, emocje i przekaz.


 

Więcej o artystce dowiecie się z wywiadu, którego udzieliła portalowi Soundrive.

Alina zagra ostatniego dnia festiwalu, w sobotę 13 sierpnia i wystąpi z czteroosobowym chórem.


B - Bluszcz

Wakacje, morze, plaża, kurorty, sanatoria, wypoczynek. Brzmi jak miniona epoka?  Taka właśnie jest muzyka zespołu Bluszcz - ciepła, refleksyjna, przyjemna dla ucha, bardzo nostalgiczna i przywodząca na myśl charakterystyczne polskie krajobrazy sprzed lat (ale czy na pewno już takich miejsc nie ma?). Panowie dbają o każdy detal swojej konwencji i mają świetne pomysły, które trafiają w serca zarówno miłośników popowej lekkości jak i odbiorców otwartych na inne muzyczne gatunki.Sprawdźcie, jak było na koncercie w Drizzly Grizzly w marcu 2022: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2022/03/bluszcz-bluefaces-gdansk-drizzly.html

 Bluszcz zagra w środę 10 sierpnia, drugiego dnia festiwalu. 


C - Coals

Duetu Kachy Kowalczyk i Łukasza Rozmysłowskiego przedstawiać nie trzeba. Jestem pewna, że ich znacie. Coals zmieniają się z albumu na album i poszukują nieustannie czegoś nowego. Ich najnowszy materiał, "Rewal" to osiemnaście minut muzyki wakacyjnej, lekkiej, a jednocześnie takiej, której nie brakuje ambicji. Coals zagrają ostatni koncert festiwalu - niewykluczone, że potrwa nieco dłużej :)Poczytajcie o poprzednim, świetnym albumie "Docusoap": https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2020/08/coals-docusoap-6032020.htmlD - Decadent Fun Club

Post-punk, synth-wave, odrobina gotyku i multum emocji, które kipią od pierwszej minuty. Decadent Fun Club nie pozostawiają obojętnym. Paweł Ostrowski dysponuje rewelacyjnym głosem i potrafi zaśpiewać właściwie wszystko. Zespół przygotowuje się do wydania debiutanckiego albumu, który będzie w całości w języku polskim. Jego fragmenty można już usłyszeć na koncertach. Z pewnością usłyszymy także rewelacyjną wersję nieśmiertelnego utworu Maanamu, "Paranoja Jest Goła", którego zespołowa interpretacja poraża emocjonalnością. Zwiastun tego, co nas czeka w piątek 12-go sierpnia znajdziecie tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2022/03/bokka-decadent-fun-club-blood-moon-tour.htmlF  - ... Calm The Fire

No właśnie...tej litery bezpośrednio nie ma w line upie, ale zespół, o którym właśnie wspominam ma w sobie zdecydowanie więcej ognia niż spokoju, dlatego bardziej niż do C, pasuje do F. I takie wytłumaczenie powinno tu wystarczyć. Calm The Fire to szaleństwo, potęga, kwintesencja mroku. To będzie wyjątkowa reaktywacja składu, który dawno ze sobą nie występował i jeden z tych koncertów, które z pewnością rozkręcą młyn pod sceną.


Panowie zagrają w piątek 12 sierpnia. Szykujcie się!

 

 

G - Giorgio Fazer


Giorgio Fazer to projekt Mirona Grzegorkiewicza i Mateusza Franczaka. Ta muzyka w koncertowej odsłonie do uczta dla duszy. Panowie serwują seans spirytystyczny, który nie pozostawia odbiorcy obojętnym.  

O zespole dowiecie się więcej z wywiadu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2021/11/giorgio-fazer-traktujemy-wydane-przez.html

Sprawdźcie też, jak zaprezentowali się w Kolonii Artystów: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2021/11/giorgo-fazer-wniwecz-seans.html

Zespół zagra w piątek 12 sierpnia! 


H - HaKaeL

To tajemniczy projekt, który założyli znani trójmiejscy twórcy - Bartosz Hervy, Łukasz Kumański i Jakub Leonowicz. Króluje tu mrok, niejednoznaczność i niepokój. Rap? Rock? Metal? Elektronika? Wszystko tu się łączy i przeplata, są też nieoczywiste wokale (?). Wpadnijcie na ten koncert, na pewno będzie się działo!!! 

Panów posłuchamy już w środę, 10 sierpnia! 


I - CIśnienie

Jazz, post rock, atmosferyczność, niepokój - muzyka projektu Ciśnienie zdecydowanie wpływa na przyspieszenie krążenia krwi. Zespół eksperymentuje, poszukuje, nie boi się wyzwań. Ich album to mieszanka wybuchowa, a jednocześnie porcja doskonałej muzyki, w której odnajdą coś dla siebie miłośnicy wyrafinowania. 

Tak, wiem, litera alfabetu nie pasuje. Ale w nazwie są za to aż trzy literki "i". ;)


Ciśnienie wystąpi pierwszego dnia festiwalu, 9 sierpnia. 


J - St. John

Tak, tu też litera nie pasuje, ale św. Jan, to jeszcze jeden trójmiejski zespół, obok którego nie można przejść obojętnie. Mrok, melancholia, niepokój rodem z twórczości Nicka Cave'a i świetny, angażujący wokal. Czego chcieć więcej?


St. John wystąpi pierwszego dnia festiwalu, 9 sierpnia. 


K - Krzywdy

Projekt Mateusza Szymańskiego znanego z grupy Rosk to propozycja dla miłośników brzmień spod znaku Wardruny, Heilung czy Forndom, Artysta zafascynowany kulturą nordycką zawarł ogromne pokłady emocji i wrażliwości na albumie "Czary", o którym poczytać możecie tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2020/07/krzywdy-czary-29062020.html

Jeśli chcecie poznać Mateusza bliżej, zajrzyjcie tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2021/04/szczesliwa-trzynastka-15-krzywdy.html 

Artysta wystąpi ostatniego dnia festiwalu, w sobotę 13 sierpnia. 


 

L - Las Trumien 

 

Ten zespół też znają już wszyscy miłośnicy metalu w Polsce. Szczególnie ci, którzy śledzą niezależne wydawnictwa, takie jak Piranha Music z Torunia. Las Trumien to jeszcze jeden projekt bardzo aktywnego artysty, Wojciecha Kałuży, który udziela się także w formacji Mentor. Podczas koncertu na pewno posłuchamy utworów z najnowszej EPki zespołu, "Więcej Śmierci"


Las Trumien gra świetne koncerty. Tak było w warszawskiej Hydrozagadce: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2022/03/hydra-las-trumien-narbo-dacal-warszawa.html

 Jak będzie na Soundrive Festival? Dowiemy się tego ostatniego dnia festiwalu, 13 sierpnia. M - Mord'A'Stigmata

 Rodzima scena metalowa to kopalnia talentów, o czym można było przekonać się już nie raz. Mord'A'Stigmata od początku swoich zespołowych poczynań przeciera nowe szlaki i łączy ciężkie brzmienia z czymś nieoczywistym. Ich muzyka jest wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju. Czekam z niecierpliwością na nowy album grupy. Tak brzmieli na "Dreams Of Quiet Places": https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2019/04/mordastigmata-dreams-of-quiet-places.htmlZespołu posłuchamy już pierwszego dnia festiwalu, we wtorek 9 sierpnia.  


N - Newtown Aces

Ten punkowy skład z Wielkiej Brytanii nie jest może znany, ale zdecydowanie wart uwagi. Ich muzyka ma nie tylko silny przekaz, ale jest też bardzo chwytliwa, a zarazem melodyjna i hałaśliwa. Powstaje z miłości do twórczości lat minionych, co jest wyraźnie wyczuwalne. Jeśli macie ochotę na nostalgiczną wycieczkę, nie przegapcie tego koncertu!

Nie wiem dlaczego, ale rytm "Hey Hey No Way" kojarzy mi się z nieśmiertelnym przebojem o chłopakach zespołu T.Love. Przypadek?


Newtown Aces zagra w czwartek 11 sierpnia.


O - Okrutnik


Ostro, klimatycznie, energetycznie - zapotrzebowanie na ekstremalny metal z nawiązką zapewni wam Okrutnik. Będzie się działo już pierwszego dnia festiwalu, 9 sierpnia! 


 


 

P - Pastry

Macie ochotę na porcję solidnego alternatywnego rocka? Zapewnią ją wam Pastry. Zespół zagra w piątek 12 sierpnia. Nie zapomnijcie sprawdzić, jak sobie poradzą! 
R - Reim

Ta Szwedka zdecydowanie wie, jak zaintrygować. Mrok jest jej nieobcy. Joanna Reinikainen w swoich dark-industrialnych kompozycjach buduje niesamowity klimat. Jestem bardzo ciekawa jej występu. Zaprezentuje się w sobotę 13 sierpnia. 

 
S - Sum of R

"Sum Of R stał się zespołem, w którym Reto Mäder połączył siły z Jukką Rämänenem i Marko Neumanem. Sum Of R został stworzony w 2008 roku od tego czasu przeszedł kilka stanów metamorfozy, od atmosferycznego doomu przez rytualny drone rock po dark ambient i muzykę eksperymentalną." - tak piszą o nich organizatorzy. Wynika z tego, że czeka nas bardzo intrygująca mieszanka gatunkowa skierowana do miłośników doomu i post metalu. To, co słyszymy w nagraniu z poniższej sesji, w pełni to potwierdza: 

 

 

Sum of R zaprezentuje się w piątek 12 sierpnia.


T - KrzTa

 Tak wiem, litera. ;) To trio znają doskonale miłośnicy ekstremów. Ten rewelacyjny zespół, który wydaje swoje albumy pod szyldem Piranha Music zagra na festiwalu już 1go dnia, we wtorek 9 sierpnia. Szykujcie się na potężne uderzenie, po którym zostaną tylko żółć, niszczenie i zgliszcze. 


Tak było w kwietniu w Drizzly Grizzly: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2022/01/krzta-moaft-mound-gdansk-drizzly.html


U - Ta Ukrainka

Artystka wydała 4 single i każdy z nich jest inny. Co zaprezentuje? W jakim stylu? To jedna wielka niewiadoma i między innymi dlatego warto to sprawdzić. Ta Ukrainka wystąpi we wtorek 9 sierpnia.


 


V - Vittuma 

Zimno, duszno, niespokojnie, atmosferycznie. Tak brzmi muzyka Vittumy.

O świetnej EPce artystki, "Megumi", pisałam tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2020/05/vittuma-megumi-7012020.html

 


 Jak wypadnie na żywo? Sprawdźcie już 9 sierpnia!

 

W - Wczasy

Znacie ich, jeśli lubicie nostalgiczne, polskie piosenki. Wczasy mają w sobie coś wyjątkowego, potrafią zaczarować atmosferą, wzruszyć, skłonić do refleksji. Kluczowe są tutaj oczywiście teksty. 


Wczasy zagrały w styczniu fenomenalny koncert w Drizzly Grizzly: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2022/01/wczasy-czechoslovakia-gdansk-drizzly.html

Jestem pewna, że będzie równie dobrze 9 sierpnia


Y - SwaYzee

Wiem, znów ta nieszczęsna litera, ale za to świetny, nieprzewidywalny projekt. Swayzee potrafią rozkręcić każdą imprezę. Serwują hit za hitem. Rock and roll? Glam? Bowie? Coś w tym jest. Sprawdźcie już w środę 10 sierpnia! 


 


Z - Dom Zły

Ten dom jest naprawdę zły, mroczny, chwilami przerażający. Ale dla fanów metalu to miód na uszy. Jeśli lubicie ostre klimaty, wpadnijcie koniecznie już w czwartek 11 sierpnia.  Bieżące festiwalowe informacje są tu: https://soundrivefestival.com/ 

Wypatrujcie czasówki! 

 

Do zobaczenia w sierpniu w Stoczni Gdańskiej!