czwartek, 1 lutego 2024

Summer Dying Loud 2024: Moonspell, Primordial, Messiah i Ufomammut zagrają w Aleksandrowie Łódzkim

Wrzesień i końcówka wakacji to dla fanów metalu jeden oczywisty kierunek - Summer Dying Loud. Poznaliśmy więcej szczegółów dot. piętnastej edycji imprezy, która odbędzie 5-7 września 2024 w Aleksandrowie Łódzkim. W czwartek, punktualnie o czternastej do składu dołączyła kolejna fantastyczna czwórka - Moonspell, Primordial, Messiah i Ufomammut! Szykują się trzy naprawdę piękne dni!

 


 

 

Wiele jest zespołów, które wykorzystują motywy historyczne, ludowe i odnoszą się do wierzeń w muzyce ekstremalnej. Przeważnie kończy się to niekiedy żenującą cepeliadą, jednak w przypadku Primordial jest zupełnie odwrotnie. To chyba najbardziej udany romans starego z nowym jaki możemy sobie wyobrazić, a odniesienia historyczne są potraktowane z należytą starannością i bezstratnie dla olbrzymich pokładów energii jaka drzemie w muzyce Primordial i niesamowitym wokalu A.A. Nemtheanga - piszą organizatorzy.
Zespół w zeszłym roku wydał doskonale przyjęty, dziesiąty album “How It Ends”, który będzie promował m.in. na koncercie podczas Summer Dying Loud. Możecie poczytać też o nim tutaj: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2023/09/primordial-how-it-ends-29092023.html

Jesteście gotowi na najlepszy jakościowo Celtic Folk / Black Metal z Irlandii? 

Do Aleksandrowa przyjadą także uwielbiani w naszym kraju Portugalczycy z Moonspell! Obecni na scenie od wczesnych lat dziewięćdziesiątych ewoluowali od inspirowanego folklorem black metalu w kierunku atmosferycznego gotyku. Na każdym z 13 albumów idą o krok dalej, ciągle poszukując nowych rozwiązań w utartych, wydawać by się mogło, ramach stylistycznych.
Dzięki temu zespół nie traci na świeżości, a dzięki koncertowym nawiązaniom do czasów przeszłych zadowala również tych die-hard fanów, do których nadal przemawia magia lat 90’tych.  Na Summer Dying Loud Moonspell pojawi się w roli co-headlinera z pełnym setem koncertowym!

 Więcej o najnowszej płycie zespołu tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2022/09/moonspell-ludzkosc-jest-tragicznie.html 

 


Mesjasz, wbrew temu co nam opowiadają, narodził się w 1984 roku a debiutancki album „Hymn to Abramelin” popełnił w 1986. Duże zamieszanie na ówczesnej scenie wywołał bez wątpienia kolejny album „Extreme Cold Weather”, którego okładka ozdobiona jest kultowym misiem polarnym.
Messiah w latach 90-tych zawsze wymykał się nieco ustalonym ramom death i thrash metalu i komponował mniej oczywiste dla utartych szlaków dzieła jak album „Choir of Horrors”, a rok później album „Rotten Perish”, które można bez wątpienia uznać za kamienie milowe w muzyce metalowej.

24 lata po rozstaniu Messiah ogłosili ostateczny powrót w styczniu 2018 roku i od tego czasu wystąpili już w USA, Niemczech, Belgii, Włoszech, Czechach, Hiszpanii, Bułgarii, Holandii.

We wrześniu 2020 roku pod banderą wytwórni „High Roller Records” ukazał się 6. album studyjny, pierwszy od 26 lat. Niebawem ujrzy światło dzienne także zupełnie nowy album Messiah „Christus Hypercubus". 

 


Do Aleksandrowa przyjedzie też fantastyczne włoskie trio Ufomammut!  Doom metalowa grupa powstała w 1999 roku i nieprzerwanie wypluwa kolejne, ociekające gęstą smołą riffy. Aż 10 albumów na koncie ugruntowało ich oryginalny styl, a niezwykle energetyczne koncerty stały się ich znakiem rozpoznawczym. 

Na Summer Dying Loud zespół będzie promować swój najnowszy album “𝗙𝗲𝗻𝗶𝗰𝗲”, symbolizujący “niekończące się odrodzenie”. Album (wydany przez Neurot Recordings) jest pierwszym nagraniem z nowym perkusistą Levre. To krążek, który wyznacza nowy rozdział w historii zespołu. Podczas gdy zespół jest znany ze swoich psychodelicznych podróży w odległe zakątki kosmosu,”𝗙𝗲𝗻𝗶𝗰𝗲” jest znacznie bardziej introspektywnym doświadczeniem słuchowym. Nowe eksperymenty grupy obfitują w bardziej uwydatnione syntezatory oraz wokale.


 

O zespole oraz o solowych dokonaniach lidera grupy, Urlo możecie poczytać poniżej:

Ufomammut odpowiada na 13 cyklicznych pytań: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2022/05/szczesliwa-trzynastka-28-ufomammut.html

wywiad z Urlo na temat projektu The Mon: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2023/06/the-mon-eye-to-podroz-do-wnetrza-samego.html  


 CIĄG DALSZY NASTĄPI...

Tymczasem bilety na festiwal są już dostępne na: https://www.ebilet.pl/muzyka/festiwale/summer-dying-loud