wtorek, 22 sierpnia 2023

Koncerty 2023: metalowe pożegnanie lata i początek klubowego sezonu - co nas czeka we wrześniu?

Lato powoli dobiega końca, a wraz z nim intensywny czas festiwali i koncertów plenerowych dla nawet kilkudziesięciotysięcznej widowni. Czas powoli wracać do klubów i bardziej kameralnych, atmosferycznych wydarzeń, podczas których zespoły stawiają na bliski, bezpośredni kontakt z fanami. Co nas czeka we wrześniu? Subiektywny przegląd ciekawych wydarzeń poniżej. 

Soen podczas Mystic Festival 2023


Koncertowy wrzesień rozpocznie się nieco niemrawo, podobnie jak rok szkolny. Zwróćcie uwagę przede wszystkim na trzy daty-  2, 3 i 4 września. 2 września w Bytowie odbędzie się Thunderfest -  święto metalu na Zamku Krzyżackim. Zagrają Venom Inc, Wolfbrigade czy Las Trumien. Natomiast tego dnia we Wrocławiu zagra Mutoid Man. To gratka dla miłośników gatunkowych fuzji z przewagą punkowej energii i melodyjności. W muzyce grupy zderzają się bowiem takie style jak stoner rock, post-hardcore, trash i metalcore. Na koncert do Starego Klasztoru zaprasza Knock Out Productions. 3 września w Krakowie zagra Venom Inc. Zaprasza Left Hand Sounds. 2 i 3 września zagrają też w Polsce The Necromancers  - najpierw w Krakowie w Alchemii, później we Wrocławiu w Liverpoolu. Zaprasza Soulstone Gathering. 4 września wydarzy się za to coś ciekawego dla fanów znacznie delikatniejszych gitarowych melodii o popowej przebojowości - w Warszawie w Proximie zagrają Poets Of The Fall. Zaprasza Fource Poland. 

 


Zanim jednak letnie imprezy pozostaną jedynie we wspomnieniach, warto pożegnać tę najcieplejszą porę roku z przytupem. Okazja ku temu jak co roku w Aleksandrowie Łódzkim, gdzie na terenie MOSiRu odbędzie się Summer Dying Loud. Czternasta edycja imprezy to pięćdziesiąt koncertów na dwóch scenach z bardzo różnorodnym line upem. Wystąpią między innymi Enslaved, Katatonia, Candlemass, Dismember, Coroner, My Dying Bride i Crippled Black Phoenix. Więcej informacji na tej stronie oraz na www.summerdyingloud.pl, gdzie znajdziecie pełen line up, niezbędnik, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i Festiwal potrwa 3 dni, od 7 do 9 września. Między Uchem A Mózgiem jest patronem medialnym tego wydarzenia. 


Gdy ochłoną festiwalowe emocje, warto wybrać się znów do... Warszawy i do Poznania. Winiary Bookings przygotowali gratkę dla fanów doom'owego mroku. 15 września w Progresji i 16 września w Tamie zagra Sunn O))) wraz z Kali Malone. Jeśli lubicie metalową awangardę nie może was tam zabraknąć! 

Jeśli będziecie gotowi ciut szybciej, to Winiary Bookings zapraszają już 12 i 13 września na koncerty  Oxbow - najpierw we wrocławskim Liverpoolu, dzień później w Hydrozagadce w Warszawie. Left Hand Sounds zaprasza zaś na koncerty Malevolent Creation. Szczegóły tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2023/08/malevolent-creation-na-4-koncertach-w.html

19 września w Progresji coś dla siebie znajdą fani rocka alternatywnego. Szalony, pełen niespodziewanych zwrotów akcji koncert po długiej przerwie zagrają The Hives.  Tego dnia we Wrocławiu w Starym Klasztorze zagra post-punkowy She Wants Revenge. Zespół dzień później wystąpi w Hydrozagadce w Warszawie.


Fource Poland przygotowali na drugą połowę września dwa koncerty dla fanów niebanalnych połączeń. 20 września w Hybrydach zagra nietuzinkowa wokalistka K.Flay, a 24 września w Hydrozagadce łączący elektronikę i hip hop Neffex. Drugi z koncertów jest wyprzedany. Na pierwszy z nich znajdziecie bilety tu: www.fource.pl

24 września to dzień, w którym odbędzie się kilka fajnych wydarzeń. Knock Out Productions zaprasza na 2 z nich - we Wrocławiu zagrają Frog Leap, a w Warszawie w Progresji Soen, Molybaron i Terra. Bilety w Knock Out Music Store. 

Agencja Automatik zaprasza zaś na trzy koncerty legendarnej grupy The Cinematic Orchestra, która zagra materiał z obchodzącego 20 - lecie albumu "Man With A Movie Camera". Więcej informacji tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2023/05/the-cinematic-orchestra-na-3-koncertach.html Grupa zagra 23 września w Krakowie w Studiu, 24 września w Warszawie w Stodole i 26 września we Wrocławiu w Narodowym Forum Muzyki. 


 

Wspomniany wtorek 26 września to także dzień dwóch innych arcyciekawych występów - w Warszawie w Niebie zagra Zola Jesus, a w Poznaniu na wspólnym koncercie w Tamie wystąpią This Will Destroy You i The Ocean Collective. Na oba koncerty zaprasza Winiary Bookings. W środę 27 września The Ocean i This Will Destroy You odwiedzą krakowski klub Kamienna 12 gdzie zaprezentują się na zaproszenie Knock Out Productions. Winiary Bookings zapraszają zaś tego dnia na inny koncert - w Kwadracie zagra Combichrist.

 

Koniec września przyniesie prawdziwą gratkę dla fanów Marillion i progresywnych pejzaży. Do warszawskiej Progresji przyjedzie Steve Rothery wraz z zespołem. Steve Rothery Band Weekend odbędzie się w dniach 29-30 września. Zaprasza Rock Serwis Agency. 

A co dla miłośników muzyki z Trójmiasta? Niestety nie wygląda to najlepiej. Jeśli lubicie hip hop, a szczególnie jego niezależne oblicze, w B90 1 września odbędzie się 3era festival. Kuratorem imprezy jest Szczyl. 8 i 9 września w namiocie w strefie S1 przy ulicy Elektryków odbędzie się TNTZ Festival, promujący muzykę elektroniczną. 22 września w Desdemonie w Gdyni zagra Ohyda, a 30 września w tym samym klubie   zespoły BRAK i Polsoje. Zaprasza Morenoise. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy mrocznej muzyki niezależnej.