wtorek, 22 sierpnia 2023

Przewodnik po piosenkach: Sleaford Mods - UK Grim

Być sobą, wiedzieć, czego się chce, bronić własnego zdania i mieć pewność, że to słuszna droga. Kto by tak nie chciał? Oni właśnie tacy są - Sleaford Mods  niczym się nie przejmują i bezpardonowo wyrażają własne zdanie na każdy temat.  Są jednym z najbardziej oryginalnych współczesnych zespołów, co udowadniają na swojej najnowszej płycie "U.K. Grim", która ukazała się w marcu 2023 roku. 

O tym materiale, który śmiało wykracza poza granice rapu, hip hopu, elektroniki, a nawet szeroko pojętej muzyki alternatywnej napisano już wiele, ale stosunkowo niewielu podjęło się karkołomnej próby interpretacji tekstów. Naprawdę warto przyjrzeć się im bliżej. Znajdziecie tu wiele refleksji na temat codzienności w Wielkiej Brytanii po Brexicie jak i trafnych obserwacji na temat współczesnego społeczeństwa, które dotyczą nie tylko ludzi na wyspach, ale nas wszystkich. To mroczna, smutna refleksja na temat współczesności, ale jednocześnie sygnał, że czas się obudzić.

 
1. U.K. Grim

Bunt na ulicach, kryzys społeczny, bogaci i biedni. Oni i wy, oni i my. Oni są inni niż my.  Marzysz o dobrej posadzie, o tym by być tacy jak oni, w tych drogich samochodach i wielkich korporacjach? Odpuść. Daj spokój.

Tu nie żyje się łatwo. Jest ponuro, szaro-buro, przytłaczająco, pogłębiają się podziały między ludźmi. Masz dość? Trudno. Taki twój los. Dostosuj się. Sprzątaj swoje biurko w pracy.


 

2. D.I.Why

Nie jest łatwo być sobą, odstawać od grupy, obstawać przy własnym zdaniu. Nieustannie się za to obrywa. Nie jest łatwo się wyróżniać na jakiejkolwiek płaszczyźnie, ale też nie jest lekko być stereotypowym, typowym, banalnym. 

To podkreślenie zła, jakie wyrządza ludziom system edukacji. Nie uczymy się tolerancji i akceptacji tego, że różnimy się i każdy z nas jest ważny. System wpaja nam, że wpisywanie w schematy i wytykanie odmienności jest okej. Jak coś jest inne, niż nam się wydawało, to trzeba to zwalczać. Że to jest słuszna droga, by przetrwać. Przez lata jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że nieustannie ktoś nas ocenia, coś do nas ma, coś mu wiecznie nie pasuje. Gdy tak się nie dzieje, zaczyna nam nawet tego brakować...

 

 

3. Force 10 From Navarone

Gubisz się w gąszczu wszystkiego? Nie wiesz już co jest prawdą? Masz dziwne stany, które nie wiadomo skąd się biorą? Pandemia nie wpłynęła na nas korzystnie - w obliczu izolacji staliśmy się bardziej podatni na wszelkie bzdury i wchłaniamy je mimowolnie, odcięci od świata realnego, tkwiąc w czterech ścianach. Przewijamy instynktownie, nie myśląc o tym, co robimy. A po czasie umysł może eksplodować...

Refleksje Williamsona i surrealistyczna narracja Florence Shaw z Dry Cleaning świetnie się tu uzupełniają.  4. Till Dipper

Znów nie działa terminal? Tylko gotówka? Skąd wziąć gotówkę?

Znów na coś nie starcza? A właściwie po co to wszystko kupujemy? Czy serio musi być akurat to, co wszyscy (nie licząc elementarnych życiowych potrzeb)? Chcemy żyć stylowo? Mieć stylowe ciuchy, być kimś? Powielanie schematu prowadzi donikąd. To totalnie bez sensu...5. On The Ground

Wszystko jest pod nieustanną kontrolą. Wszystko i wszystkich można namierzyć. Nic już nie jest prywatne, w obliczu powszechnego dostępu do internetu. Wszystko można wykorzystać przeciw tobie, jeśli tylko zajdzie ku temu potrzeba...6. Right Wing Beast

Kiedyś byłeś taki hop do przodu i szydziłeś z innych. Teraz sytuacja się odwróciła.  Nie pasujesz do tej głupy i oni myślą, że jesteś ich wrogiem. Uciekasz, kryjesz się. Gdy nie jesteś w porządku wobec innych, nie masz co oczekiwać, że inni będą fair wobec ciebie. Ale i tak myślisz tylko o tej puszce fasolki, którą chcesz już zjeść..7. Smash Each Other Up

Walki na ulicy, spory polityczne, wyścigi na drodze. Jedna grupa chce rozwalić inną, ktoś kogoś za coś nienawidzi. Wszyscy walczą przeciw wszystkim, bo to, bo tamto, bo tak. Odpuść, te walki nie mają sensu. I tak jest syf, po co ma być jeszcze gorzej...


8. Don

Patologia, życie na ulicy, zejście na złą drogę, bunt. Decyzje rodziców mają wpływ na dzieci - rozbite małżeństwa, brak opieki, brak czasu, olewanie potrzeb. Brak zrozumienia.  To wszystko rozwala życie kolejnych pokoleń. 


9. So Trendy

Moda, trendy - gdy się do tego stosujesz jesteś kimś, a tak naprawdę wpadasz w schemat. Z drugiej strony kto jest w dzisiejszych czasach prawdziwy, w obliczu zdjęć poprawianych przez filtry? Jak faktycznie wyglądają te wszystkie gwiazdy, które tak podziwiasz? Opamiętaj się, wcale nie musisz tak wyglądać. To tylko filtr, to sposób, by sprzedać te wszystkie produkty. Bądź sobą.

 

10. I Claudius

Jak to jest być superbohaterem? Żart! Oczywiście takim, we własnym domu, przed telewizorem, z paczką chipsów. Wtedy jesteś silny, pewny siebie, wiesz wszystko.  Walczysz o kraj, kochasz ten kraj, choć życie wokół ciebie się wali. Tak walczyłeś, tyle zrobiłeś, tak ciężko pracujesz. Zostaw już tę politykę. Zejdź na ziemię, żyj, zajmij się rodziną, uratuj to, co najcenniejsze, bo to się liczy.

 

11.  Pit 2 Pit

Walka z samym sobą, by nie wrócić do nałogu, by nie dać się pokusie. Chcesz mieć coś od życia, a wszystko się wali. Lockdown nie pomógł, jest ciężko. Odreagowujesz, próbując udowodnić, że jesteś w jakimś stopniu lepszy niż inni. Nie jesteś. Ty wiesz jak, wiesz co i dlaczego. Krok po kroku budujesz od nowa. Szanuj przy tym innych.


12. Apart From You

To, co jest słuszne i korzystne z perspektywy systemowej, niekoniecznie musi być spójne z tym, co myślisz, a przeważnie nie jest. Jesteś jednostką przeciw masie, grupie, tłumowi, która ma inne potrzeby. Jeśli nie wpisujesz się w schemat, wszystko, co istotne z perspektywy ogółu dzieje się poza tobą. Prędzej czy później zostajesz wykluczony, odsunięty, niepotrzebny. Jest system i jesteś ty, bezbronny w obliczu ogółu.

W kontekście politycznym autor tekstu odnosi się tu do sytuacji Brexitu, po której w Wielkiej Brytanii zapanował chaos. Brakuje żywności, podstawowych artykułów, a co gorsza życiowej mądrości. 

 

13. Tory Kong

W polityce nic się nie zmienia. Deja vu. Na Wyspach jest źle. Deja vu. Wszystko jest nie tak. I tak to się toczy, w kółko.


14.  Rhythms Of Class

Dobra, czas przejść do konkretów i działać. Wiemy, że drzwi do sukcesu otwarte są dla innych, że dla nich wielkie pieniądze i lepsze życie. Nie ma sprawiedliwości. Są podziały. Są lepsi i gorsi i są tacy, którzy za wszelką cenę nie będą chcieli tego zmienić. Czy los się kiedyś odwróci? Czy coś się zmieni? Wszystko zależy od ludzi i jest w rękach ludzi. Nas i was. Nas i ich. Wszystkich. 


Puenta niestety wesoła i budująca nie jest, ale jest prawdziwa, szczera. Jeśli się z tą próbą interpretacji nie zgadzacie, nic nie szkodzi - zespołowi chodzi jedynie o to, by opowiedzieć o tym, co muzyków wkurza, co im doskwiera, by zwrócić uwagę na ważne tematy i pochylić się nad tym, czemu poświęca niewystarczającą ilość czasu. A poza tym przecież każdy ma prawo do własnej interpretacji, prawda?

Albumu możecie posłuchać tu: https://www.youtube.com/watch?v=4I0SjaAUFGQ&list=PLrVF8Pyy6Wrf9EhG5A9uc5jk4umyevlut&index=3 

 

Jason Williamson podczas Tempelhof Sounds 2022 w Berlinie

 

Świetną okazją, by wsłuchać się uważniej w teksty są koncerty Sleaford Mods, podczas których opowieści nabierają dodatkowego wymiaru. Występy tego duetu są bardzo osobliwym przeżyciem z ogromnym poczuciem humoru i dystansu do siebie. Okazja, by się o tym przekonać już 12 listopada w Gdańsku. Sleaford Mods wystąpią w jednej z hal kompleksu Amber Expo, gdzie odbędzie się pierwsza edycja Inside Seaside Festival. Więcej o festiwalu tu: https://insideseaside.pl/

Bilety tu: https://www.eventim.pl/artist/inside-seaside-festival/