wtorek, 2 maja 2023

The Cinematic Orchestra na 3 koncertach w Polsce!

Brytyjski kolektyw The Cinematic Orchestra, jeden z najwspanialszych podopiecznych wytwórni Ninja Tune, przedstawiciele nowej fali jazzu, łączący go z muzyką filmową i eksperymentalną powraca do Polski!. Zespół przyjedzie do nas na trzy koncerty. The Cinematic Orchestra zagrają w Krakowie (23.09. klub Studio), Warszawie (24.09. klub Stodoła) i Wrocławiu (26.09. Narodowe Forum Muzyki). Na koncerty zaprasza agencja Automatik.


 


Zespół zapowiada wyjątkowe występy i reedycję kultowego albumu „Man With A Movie Camera" w 20 rocznicę jego premiery. Podczas koncertów usłyszymy utwory z tej płyty i inne kompozycje TCO z nowymi wizualizacjami.Legendarni The Cinematic Orchestra pod wodzą lidera - Jasona Swinscoe'a wypracowali unikalny styl na przecięciu jazzowej melancholii i sugestywności filmowych soundtracków. Od czasu przełomowego debiutu „Motion" dla Ninja Tune zespół sprzedał setki tysięcy płyt, a ich najpopularniejszy utwór „To Build A Home" ma w serwisach streamingowych setki milionów odtworzeń. Kompozycje grupy znają też widzowie takich seriali i filmów jak „Orange Is The New Black" czy "Homeland". Z kolei utwór „Arrival Of The Birds" wybrzmiewa w nagrodzonym Oscarem obrazie „Teoria wszystkiego". The Cinematic Orchestra współpracują z najwybitniejszymi instrumentalistami, nagrywali także ze znakomitymi głosami muzycznej sceny, takimi jak Fontella Bass, Patrick Watson, Roots Manuva, Lou Rhodes czy Moses Sumney.

Fascynacja kinem podsunęła muzykom nazwę zespołu, a także pomysł na jedno z ich klasycznych wydawnictw: „Man With A Movie Camera". Jubileusz tej niezwykłej premiery świętować będziemy podczas polskich koncertów. Trasę poprzedzi płytowa reedycja tego znakomitego materiału. „Man With A Movie Camera" to soundtrack do przedwojennego niemego dokumentu Dzigi Vertova, który powstał na zlecenie festiwalu filmowego w Porto. Premiera odbyła się w historycznym Coliseu Porto, i zakończyła się owacją na stojąco. Od tego czasu The Cinematic Orchestra grali ten repertuar m.in. w londyńskim Barbican, nowojorskim Winter Garden czy w Sydney Opera House.

 


 

Film Vertova nakręcony w okresie sowieckim dla kijowskiego studia filmowego VUFKU to poetycka wizja wyidealizowanego życia w wielkim mieście. Awangardowy obraz w plebiscycie prestiżowego magazynu „Sight And Sound" wydawanego przez British Film Institute, znalazł się wśród najwybitniejszych arcydzieł w historii kina. Także Ukraiński Instytut Filmowy uznał go za jeden z trzech najwybitniejszych ukraińskich filmów wszech czasów. Pomysł na stworzenie muzyki do filmu Vertova pojawił się, gdy zespół był w trakcie pisania swego drugiego albumu „Every Day", co miało wpływ na końcowy kształt dzieła. Część utworów powstała specjalnie na potrzeby ścieżki dźwiękowej, jednak Swinscoe i muzycy wykorzystali też niektóre ze skomponowanych wcześniej tematów i dopasowali do rozwijającej się narracji niemego filmu. Materiał „Man With A Movie Camera" został ostatecznie nagrany i wydany w 2003 roku i spotkał się z dużym uznaniem publiczności i krytyków, m.in. Guardiana czy The Independent. Płyta zachwyciła również recenzenta tanecznego DJ Magazine: „Geniusz, słowo, którego nie należy nadużywać, w przypadku TCO wydaje się nie znać granic".

The Cinematic Orchestra już we wrześniu zobaczymy na żywo w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Bilety w sprzedaży od piątku 05.05 na biletomat.pl oraz eventim.pl

Szczegóły znajdziecie w wydarzeniach:

23.09. Kraków, Studio
https://www.facebook.com/events/273880528328823/

24.09.  Warszawa, Stodoła
https://www.facebook.com/events/548803864071845/

26.09.  Wrocław, NFM
https://www.facebook.com/events/149989701377335/


oraz na stronie: http://automatik.pl/the-cinematic-orchestra-we-wrzesniu-na-trzech-koncertach-w-polsce-zespol-zapowiada-wyjatkowe-wystepy-i-reedycje-kultowego-albumu-man-with-a-movie-camera-w-20-roc/