środa, 17 maja 2023

Siła północy - Amorphis, Sólstafir i Lost Society na 2 jesiennych koncertach

Takie połączenia nie przytrafiają się często! Amorphis, Sólstafir i Lost Society ruszają we wspólną trasę koncertową. Do nas przyjadą na dwa koncerty już w połowie listopada, do Gdańska i do Krakowa. Zapraszają Knock Out Productions i B90!

    


 

Trzy różne podejścia do metalu, trzy potężne grupy z północnej Europy – tych koncertów nie warto przegapić! Kraje nordyckie to od lat najbardziej kreatywne siedliska muzyki ciężkiej i odważnej. Już 14 listopada w Gdańsku w B90 i 15 listopada w Krakowie w hali Kamienna 12 przekonacie się o tym na własne uszy.


Fińscy mistrzowie klimatyczno-progresywnego metalu z Amorphis promują płytę “Halo” z ubiegłego roku, islandzkie post-metalowe Sólstafir przedstawia światu program z “Endless Twilight of Codependent Love” (2020 r.), a drudzy w zestawie Finowie z Lost Society objeżdżają glob z “If the Sky Came Down" (2022 r.).

 

AMORPHIS (Finlandia) melodic death metal:

Esencją Amorphis od niepamiętnych czasów jest rozwój. Potrzebowali ledwie paru lat, by z bezpardonowego death metalu przeskoczyć w poszukiwania bliższe rejonom progresywnym i folkowym. Zmieniali się wielokrotnie, nigdy nie pasowali do szufladek, a brawura to ich drugie imię. Dziś składowymi stylu Finów są zarówno majestat deathmetalowe ciężaru, jak i złożoność prog rocka. Wszystkie te elementy zespół opakowuje w potężne melodie, na bazie których budowane są całe numery. Piosenkowość i ambicje? Jak najbardziej. Esa Holopainen od samego początku doskonale realizuje każdą wizję, na jaką wpadnie.
SÓLSTAFIR (Islandia) post-metal:

Kiedy wydali “Ótta” przed dziewięcioma laty, zwrócili na sobie uwagę całego metalowego świata. Minęła niemal dekada, ale ani na moment nie stracili wypracowanego statusu. Nic w tym dziwnego, bo islandzki kwartet oferuje coś dobrego dla każdego. Dysponują post-metalowym zamiłowaniem do długich form, a jednocześnie klasycznie nordycką melodyką czy wpływami tuzów od Fields of the Nephilim przez Kraftwerk czy Darkthrone. Kiedy grali w Polsce ostatnio (razem z Katatonią - relacja TU), warszawska Stodoła pękała w szwach. Nie każdy artysta może przypisać sobie podobną zasługę.


LOST SOCIETY (Finlandia) thrash metal/groove metal:

Byli thrashmetalowymi wojownikami w dżinsowych katanach, ale z czasem przerzucili się na ultra precyzyjny mariaż groove metalu z metalcorem. Teraz więcej w nich introspekcji i odwagi do opowiadania o intymnych przeżyciach. Na zeszłorocznym “If the Sky Came Down” jest dużo partii śpiewanych, ale także wrzasku prosto z trzewi, bo jeśli życie wali ci się na głowę, trudno o ciszę. Kto z nas nie był w tym miejscu? Lost Society byli, dlatego ich osobiste komunikaty to rzecz godna uwagi. Bo opowiadają o przeżyciach każdego z nas.


Bilety na koncerty będą dostępne od 19 maja (10:00) na: https://knockoutmusicstore.pl (druki kolekcjonerskie na koncert w Krakowie) oraz https://b90.tickets.pl (tylko Gdańsk!)