środa, 17 maja 2023

Globaltica 2023: kolejni artyści dołączają do składu!

Coraz bliżej do lata i do wakacji, zatem pora na kolejne wieści dotyczące Globaltiki. Do składu tegorocznej, jubileuszowej edycji dołączyli fenomenalny wirtuoz klarnetu i legenda muzyki bałkańskiej, zaangażowana i przebojowa pieśniarka oraz Paganini taru. Kto taki?

W Parku Kolibki zagrają Ivo Papasov & His Wedding Band, którego muzyką zachwycał się m.in. Frank Zappa i SAHRA Halgan, pieśniarka i aktywistka walcząca o wolność Somalilandu za pomocą muzyki odnoszącej się do złotych lat somalijskiego funku. Natomiast koncert otwarcia uświetni Sahib Pashazade, jeden z najbardziej cenionych tarzystów w swoim rodzinnym Azerbejdżanie, któremu będzie towarzyszyć grający na nagarze Kamran Karimov.
Ivo Papasov, postać legendarna - wirtuoz klarnetu, twórca współczesnej muzyki bałkańskiej, już dawno stał się ważną częścią światowej kultury. Muzykę na żywo zaczął grać ze swoim ojcem w wieku 12 lat, a mając lat 16 już występował w zespole weselnym.

Urodzony na granicy Bułgarii, Grecji i Turcji, w mieście Kurdzali we wschodnich Rodopach, Papasov gra bułgarską muzykę weselną, którą rozwinął w unikalny, osobisty styl - z międzynarodowymi wpływami muzyki tureckiej, greckiej, bałkańskiej i romskiej, a także jazzu, funku i rocka. Przyjmując niekonwencjonalne podejście do tradycji, zrewolucjonizował ją. Jego niezwykła wirtuozeria i biegła znajomość instrumentu szybko zapewniły mu pozycję najbardziej poszukiwanego artysty weselnego w Bułgarii lat 70-tych.

50 lat temu, w 1973 roku, na długo przed tym jak muzyka bałkańska stała się odkryciem na światowej scenie, Papasov rozpoczął swoją muzyczną rewolucję z grupą Trakya Band - równolegle z działaniami takich legend jak Fela Kuti czy Paco de Lucía. W tamtym czasie nie mógł nawet przypuszczać, że tworzy nowy ruch, który zmieni oblicze muzyki bałkańskiej, a także world music.

Mający obecnie 71 lat Ivo Papasov może poszczycić się długą i błyskotliwą karierą. Pojawia się na niezliczonych produkcjach i albumach. Dwie z jego płyt zostały wyprodukowane przez Joe Boyda (producenta Pink Floyd, REM i wielu innych). Światowe media, takie jak The Guardian, Downbeat, Songlines, The Washington Post, The New York Times pisały o nim w samych superlatywach. Zachwycali się nim tacy światowej sławy muzycy jak David Sanborn, Steve Vai, a także nieżyjący już Frank Zappa oraz znani i cenieni eksperci: Simon Broughton czy Timothy Rice. Ivo za swoją twórczość zdobył wiele nagród - m.in. BBC World Music Award czy WOMEX 22 Artist Award przyznawany najbardziej zasłużonym artystom świata. Grał na festiwalach na całym świecie od Sofii po Hongkong, od Paryża po Sydney, od Oslo po Stambuł, od Nowego Jorku po Ateny, a teraz zagra w Gdyni na festiwalu Globaltica - tego wydarzenia po prostu nie można przeoczyć!

 


Sahra Halgan, wokalistka i aktywistka kulturalna, jest prawdziwą światową ambasadorką Somalilandu – byłego brytyjskiego protektoratu na Półwyspie Somalijskim, a od 1991 roku niepodległego kraju, który po straszliwej wojnie domowej pozostaje wciąż nieuznawany przez społeczność międzynarodową. Artystka wykorzystuje swój piękny głos jako narzędzie do przekazywania światu wiedzy o jej ojczyźnie - kraju, o którego istnieniu większość społeczeństwa nie ma najmniejszego pojęcia.

Wnuczka pieśniarza i poety, jako nastolatka zajęła się muzyką, wbrew lokalnym i rodzinnym konwenansom. Wkrótce zaczęła pracować jako śpiewająca pielęgniarka dla bojowników walczących o wyzwolenie Somalilandu. W 1992 roku przybyła do Lyonu we Francji jako uchodźczyni polityczna. Tam pracowała w kawiarni i występowała z Sahra Halgan Trio - grupą, którą utworzyła wraz z innymi uchodźcami. Obecnie znów mieszka w Somalilandzie. Założyła tam Hiddo Dhowr - pierwszy w kraju klub muzyczny, który po upadku dyktatury stał się chętnie odwiedzanym miejscem spotkań i aktywnym centrum kultury. Dla wielu w regionie jej wyjątkowy głos z potężnym, charakterystycznym vibrato jest synonimem walki o wolność. Ale zamiast spocząć na laurach, Sahra nadal chce wykorzystywać muzykę do rozpowszechniania informacji o swoim kraju.

Sahra Halgan swoim wyjątkowym, świszczącym wokalem prezentuje mieszankę oryginalnych kompozycji i tradycyjnych somalijskich piosenek wykonywanych przy akompaniamencie przesterowanych gitar, afrykańskich instrumentów perkusyjnych i klawiszy w stylu "vintage". Śpiewa o miłości, wdzięczności i potrzebie wspólnoty narodowej, posługując się charakterystyczną dla języka somalijskiego poezją.

 


Sahib Pashazade i Kamran Karimov to dwaj wirtuozi Mughamu pochodzący z “Kraju ognia”, jak często nazywa się Azerbejdżan.

Mugham - klasyczna muzyka Kaukazu - (wpisana w 2003 roku na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO) ma swoje korzenie w muzyce perskiej i arabskiej i jest wysoce złożoną formą muzyki artystycznej o ściśle zrytualizowanym wykonaniu. Ale ponieważ tradycja ta przekazywana była głównie ustnie, muzycy tacy jak Pashazade i jego długoletni kompan Kerimov mają wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie interpretować wykonywane utwory i włączać szeroką gamę improwizacji do swoich koncertów. Ten wielokrotnie nagradzany duet na scenie zawsze gra z wielką intuicją, wyczuciem i wzajemnym szacunkiem, celebrując starożytną muzykę mugham w nowoczesny i urzekający sposób.

Sahib Pashazade jest znany jako „Paganini taru” - jest on absolutnym wirtuozem tej tradycyjnej lutni - instrumentu, którego drewniany korpus wykonany w kształcie ósemki pokryty jest membraną z osierdzia wołu, co nadaje mu charakterystyczny, ostry dźwięk. Sahib urodził się w Baku - ukończył tam studia w Narodowym Konserwatorium. Od 2001 roku jest członkiem Państwowej Filharmonii Azerbejdżanu. Pracował również jako pedagog. Równolegle z karierą akademicką brał udział w trasach koncertowych na całym świecie oraz występował jako solista w ponad 45 krajach.

Kamran Karimov pochodzi z rodziny znanych tradycyjnych perkusistów. Ukończył Akademię Muzyczną w Baku, a od 2008 roku uczy gry na instrumentach perkusyjnych w Narodowym Konserwatorium. Jest on obecnie jedną z kluczowych postaci na współczesnej scenie perkusyjnej Azerbejdżanu. Regularnie akompaniuje wielu uznanym śpiewakom i instrumentalistom, z którymi występował na najważniejszych festiwalach world music i innych międzynarodowych wydarzeniach muzycznych na całym świecie. Z Sahibem gra na nagarze - typowym dla Mughamu, tradycyjnym bębnie baryłkowym.

 


 

Tegoroczna Globaltica odbędzie się w dniach 20-22 lipca jak zawsze w Parku Kolibki w Gdyni. Koncert otwarcia odbędzie się w Sali Warszawa Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Kolejne wieści już niebawem! Znajdziecie też je tu: https://globaltica.pl/#/PL/home
Bilety znajdziecie tu: https://globaltica.interticket.pl/