czwartek, 23 lutego 2023

Przewodnik po piosenkach: Turaj - Neony

Miłość do brzmień lat osiemdziesiątych nie słabnie i bardzo dobrze, bo to jedna z najciekawszych epok w historii muzyki rozrywkowej. To wtedy powstawały ponadczasowe piosenki, które nadal nucimy pod nosem w różnych sytuacjach. One się nie starzeją - wciąż wzruszają, niosą uśmiech i refleksje. Nic więc dziwnego, że echa tych brzmień i emocji przenikają do współczesnych nagrań.

Andrzej Turaj, którego znacie z duetu Hidden By Ivy, wykorzystując krótką przerwę w działalności zespołu, zajął się materiałem solowym, o wydaniu którego marzył od dawna.  Efektem jego prac są "Neony" - osiem pięknych, ciepłych piosenek z trafnymi, uniwersalnymi przemyśleniami, będących hołdem dla wspomnianej epoki. Pisanie tekstów piosenek po polsku to sprawa niełatwa, a artysta poradził sobie z tym zadaniem znakomicie, ubarwiając je wspaniałą oprawą muzyczną, w których klawiszowym partiom towarzyszą piękne melodie gitary i jego ciepły głos. 

Przyjrzyjmy się tej muzyce bliżej, krok po kroczku. Andy znalazł czas, by opowiedzieć co nieco o każdej z kompozycji, które zawarł na albumie. Zapraszam :)

"Gloria"

Andy: Od zawsze myślałem o nagraniu płyty z tekstami w języku polskim, wydawało mi się to świetnym pomysłem,  naturalnym krokiem do przodu i w sumie taką muzyczną bułką z masłem typu „co to dla mnie”... Utwór "Gloria" szybko zweryfikował mój zapał - nagrywanie tego utworu "bolało" - język polski to koszmar :)

 


"Lunapark"

Andy: Witamy w lunaparku - gwarno, hałas, okrzyki i morze ludzi - bliskich przyjaciół i dalekich znajomych. Ich związki, ich miłości, ich rozstania i zejścia są jak roller coaster mknący po szynach życia, jak pociąg, który z każdym zakrętem gubi swoich pasażerów... Kto z kim i z kim kto - imiona jak klocki rozsypały się.


 


"Drzwi"

Andy: Dostałem w swoje ręce gitarę marki Gretsch i "samo powstało". Instrumenty potrafią niesamowicie inspirować! Piosenka nagrana w 2h, a tekst o podejrzliwości, niepokojących przeczuciach i rzeczach złych jest moim ulubionym - z całej płyty!


"Na drugą stronę"

Andy: W czasie przygotowań do mixów tej piosenki Kamil Łazikowski podpytał jak to ma brzmieć, odpowiedziałem, że ma gnać jak "Temple Of Love" Sistersów z Ofra Hazą. No i gna, dokładnie tam gdzie powinno, czyli na drugą stronę...


"Szum"

Andy: Zwalniamy nieco, przenosimy się nad Bałtyk, na pustą plażę, jest wieczór, późnym latem - piosenka o przemijaniu, odchodzeniu, o rzeczach ostatecznych - śpiew mew lecących poza linię horyzontu i wszechobecny szum wielkiego morza...

 


 

"Wenezuelo"

Andy: Przeczytałem kiedyś taki news, że Wenezuela uchodzi za światowego lidera w ilości przeprowadzanych  operacji plastycznych. Informacja ta zainspirowała mnie na tyle, że powstał tekst i piosenka - o odwiecznej walce człowieka z wrogiem jakim jest upływ czasu i starość, o marzeniu jakim jest niekończące się piękno i młodość. Muzycznie jest to mój ukłon - szacunku i tęsknoty - za stylem nieodżałowanego Grzegorza Ciechowskiego.


"Neony"

Andy:Wszystkie piosenki z tej płyty powstały kilka lat temu, jako wersje demo. Zapisałem je na dysku, zarchiwizowałem w swojej muzycznej szuflandi i…zapomniałem o nich. Odpuściłem. Po kilku latach, dość przypadkowo odsłuchałem je i poczułem, że  muzycznie i tekstowo bronią się. Że pomimo tylu lat, spędzonych w szufladzie, nadal błyszczą i świecą. Jak neony. I już nie odpuściłem.


"Fantasmagoria"

Andy: Piosenka o tęsknocie - za ludźmi, których już brak, za chwilami, które przeminęły i o tym jak bardzo czasem chce się przywołać niektóre z nich, by stały obok, choćby dzień i choćby chwilę... Album "Neony" ukazał się 17 lutego 2023

Znajdziecie go w wersji cyfrowej i fizycznej tu: https://turaj.bandcamp.com/releases


A co słychać u drugiej połowy Hidden By Ivy? Rafał Tomaszczuk niedawno wydał wspólny album z Bartoszem Hervym, pod szyldem Agonised Too. Więcej tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2023/01/bartosz-hervy-agonised-too-hrv-hakael.html