czwartek, 4 sierpnia 2022

Katatonia i Sólstafir na wspólnym koncercie w Warszawie

Dwa uwielbiane w naszym kraju zespoły - Katatonia i Sólstafir postanowiły wyruszyć we wspólną trasę koncertową. W ramach przekładanej z powodu pandemii „Twilight Burials Europe & UK Tour 2023” zespoły odwiedzą warszawską Stodołę 24 stycznia 2023 roku. Na trasie będzie towarzyszył im zespół SOM. Na koncert zaprasza Knock Out Productions. 
KATATONIA


Mistrzowie klimatycznego, mrocznego metalu, czyli szwedzka Katatonia, zaczęli działalność w 1991 roku w stolicy Szwecji z inicjatywy dwóch kumpli, wokalisty i kiedyś także perkusisty Jonasa Renkse oraz gitarzysty Andersa "Blakkheima" Nyströma. 


Pierwsze produkcje Katatonii są dziś zaliczane do klasyki death/doom metalu. Mniej więcej od albumu "Tonight's Decision" grupa zaczęła konsekwentnie zmierzać w stronę delikatniejszego grania, osiągając w tym prawdziwe mistrzostwo. Dzięki takim płytom, jak choćby "Last Fair Deal Gone Down", czy "Viva Emptiness". Szwedzi wciąż trzymają doskonały poziom, co potwierdzili, chociażby wydaną w 2020 roku płytą "City Burials". 

Poczytaj o "City Burials": https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2020/04/katatonia-city-burials-24042020.html

i o "Mnemosynean": https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2021/10/katatonia-mnemosynean-1102021.html
SÓLSTAFIR 


 

Powstała w 1995 roku w stolicy Islandii grupa Solstafir przez wiele lat znana była głównie na scenie ekstremalnego metalu. Kilkanaście lat po założeniu i dzięki wzbogaceniu, a następnie zmianie stylu wykonywanej muzyki, stali się zespołem cenionym poza undergroundem. 


Wokalista i gitarzysta Aðalbjörn "Addi" Tryggvason jest w kapeli od początku i ma decydujące zdanie, jeśli chodzi o muzykę Solstafir. Choć w komponowaniu biorą też udział pozostali członkowie kapeli, Svavar "Svabbi" Austmann (gitara basowa), Sæþór Maríus "Pjúddi" (gitara) i Hallgrímur Jón "Grimsi" Hallgrímsson (perkusja). Ewolucja stylistyczna zaczęta wspaniałą płytą "Otta" doprowadziła Solstafir do czerpania także z rocka progresywnego i hard rocka, co doskonale słychać na płycie "Berdreyminn" oraz pierwszej z angielskim tytułem, "Endless Twilight of Codependent Love" z 2020 roku.

 


O najnowszej płycie zespołu mozesz poczytać tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2020/11/solstafir-endless-twilight-of.html 

 

SOM 

 


Panowie, którzy mają staż w takich grupach, jak choćby Caspian, Junius, czy Constants tworzą amerykańską grupę SOM, o której muzyce napisano kiedyś, że jest jednocześnie mroczna, emanująca smutkiem oraz zmysłowa. 


Styl utworów SOM, które piszą  Justin Forrest (gitara basowa), Joel Reynolds (gitara), Will Benoit (wokal, gitara, syntezatory), Duncan Rich (perkusja) i Mike Repasch-Nieves (gitara), to połączenie klimatycznego rocka, post metalu z wyraźnymi echami shoegaze'u. Piosenki kapeli płyną dość spokojnie, szybują na napędzie z delikatnych gitar i klawiszowych pasaży, emanując mocnymi emocjami. Niektórzy recenzenci pisali wręcz o gęstej mgle emocji w muzyce SOM. Nic dziwnego, że debiut zespołu "The Fall" (2018) spotkał się ze świetnym przyjęciem. Podobną reakcję wywołała EP-ka "Awake" (2021) z jego ciekawymi remiksami i dwiema nowymi kompozycjami.

 O płycie "The Shape Of Everything" poczytacie tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2022/01/som-shape-of-everything-21012022.html


BILETY SĄ TU: https://knockoutmusicstore.pl/wydarzenia/katatonia-solstafir-support