czwartek, 13 stycznia 2022

SOM - The Shape Of Everything (21.01.2022)

SOM - The Shape Of Everything
Hałaśliwe ściany gitar zbilansowane melodiami i delikatnym wokalem - tak brzmi twórczość zespołu SOM, który powraca z nowym albumem długogrającym. Jeśli macie ochotę zanurzyć się w shoegaze'owo - psychodelicznych muzycznych wodach i dać się ponieść melodiom, po prostu sięgnijcie po tę płytę.  

To album w sam raz na jesienno-zimową szarugę - taki melancholijny, kołyszący, sprawiający, że człowiek zwalnia, zatrzymuje się. Znajdziecie tu połączenie shoegaze'owych sprzężeń z urokliwą melodyjnością z pogranicza post rocka i psychodelii. Jest w tych dźwiękach coś hipnotyzującego, urzekającego od pierwszej do ostatniej minuty.

SOM tworzą muzycy zespołów znanych i cenionych w rockowo-metalowej estetyce - Constants, Junius i Caspian. "The Shape Of Everything" to ich drugi pełny album, następca "Fall" z 2018 roku, który później ukazał się jeszcze w wersji zremiksowanej. To projekt, w którym muzycy puszczają wodze fantazji, realizują się na zupełnie nowym artystycznym polu.

SOM nagrali album wyrazisty, nieco mroczny, a jednocześnie bardzo przystępny. Wyraźnie da się odczuć, że czują się razem świetnie, że rozumieją się. Te emocje udzielają się odbiorcy. To muzyka melodyjna, atmosferyczna, wzruszająca, krótko pisząc taka, która zostaje w głowie, rusza duszę, chwyta za serce. Stanie się dobrym przyjacielem i wsparciem, gdy doskwierać będzie samotność, napięcie, niepewność jutra.

Jest w tych dźwiękach ciężar, a zarazem nie brakuje w nich lekkości, jest ciemność, ale też smuga światła, niosąca uśmiech w pochmurny dzień. Co tu dużo pisać - warto się w tej muzyce zasłuchać, nie dlatego, że od kilkunastu miesięcy na czasie są takie dźwiękowe powroty do lat dziewięćdziesiątych, lecz dlatego, że jest to po prostu bardzo dobra płyta, na której wszystko się zgadza - emocjonalnie, technicznie, tekstowo i brzmieniowo.

83% 

Posłuchaj płyty: SOM - The Shape Of Everything