niedziela, 28 kwietnia 2024

Koncerty 2024: W maju dużo muzyki eksperymentalnej i kilka fajnych tras polskich zespołów!

Przeszywające blasty i growle, szaleńczy pęd, hałaśliwa ekspresja, jazzowa improwizacja, a może dźwięki błogie i miłe dla ucha? Gdzie warto się udać w maju, by posłuchać czegoś ciekawego? Sprawdźcie poniżej! Jak zawsze propozycja będzie eklektyczna - zarówno dla fanów mroczniejszych, jak i lżejszych brzmień.

 

 


 

Początek miesiąca to czas odpoczynku, ale spokojnie, koncertów, szczególnie pod koniec długiego weekendu nie zabraknie! Fanów bezkompromisowego mroku nie może zabraknąć na koncertach Marduk, którzy w dniach 2-5 maja zagrają kolejno w warszawskiej Proximie, krakowskim Kwadracie, wrocławskim A2 i poznańskiej Tamie. Jeśli lubicie melodyjny death metal, na początku maja warto zajrzeć do Wrocławia lub Poznania. 4 maja w Starym Klasztorze i 5 maja w 2 Progach wystąpi Wolfheart. Na koncerty zaprasza Knock Out Productions. W Poznaniu warto zostać dzień dłużej, by posłuchać fantastycznych Ingested, którzy zaprezentują materiał z niedawno wydanego nowego albumu. Na koncert 6 maja zaprasza Winiary Bookings, także do klubu 2 Progi.

Jeśli w dniach 4-5 maja będziecie w Warszawie lub Krakowie i cenicie power metal, nie przegapcie występów legendarnego RAGE, który będzie świętować swoje 40-lecie. Szczegóły na stronie www.winiarybookings.pl Warto też pojawić się 7 maja w klubie Hydrozagadka w Warszawie, by sprawdzić, jak radzą sobie synowie muzyków Slipknot. Na zaproszenie Knock Out Productions wystąpi Vended! 

Coś dla fanów lżejszych brzmień? Romantyczny wieczór w klubie Hybrydy będzie można spędzić z twórczością Ansona Seabry. Na koncert, który odbędzie się 5 maja zaprasza Fource Poland! 


W środę 8 maja Live Nation Poland zaprasza na naprawdę ważny wieczór. Tego dnia w warszawskiej Stodole wystąpią The Kills - jeden z najważniejszych zespołów rockowych ostatnich dwóch dekad. Alison Mosshart i Jamie Hince rozumieją się na scenie doskonale i od lat tworzą przebój za przebojem. Bilety na ten wieczór są jeszcze na www.livenation.pl

Fani dużych wydarzeń halowych i potężnych produkcji coś dla siebie znajdą w krakowskiej Tauron Arenie  9 maja. Tam zawita uwielbiany w naszym kraju Thirty Seconds To Mars, na czele którego trwa niezmiennie charyzmatyczny Jared Leto. Na ten koncert także zaprasza Live Nation Poland. 

Fani muzyki eksperymentalnej znajdą coś dla siebie 11 i 12 maja. W tych dniach najpierw do Krakowa, a następnie do Warszawy przyjedzie kanadyjskie trio Big Brave. Na koncerty zaprasza Knock Out Productions! Jeśli będziecie w Trójmieście, zajrzyjcie do Instytutu Kultury Miejskiej 10 maja. Zagrają Bad Ritual i Trupa Trupa. 11 maja warto zaś pójść do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, gdzie muzykę z filmów Wojciecha Smarzowskiego zagrają Mikołaj Trzaska, Olo Walicki i Macio Moretti. 


W maju nie zabraknie też ważnych koncertów i tras koncertowych polskich zespołów. 

16 maja w Drizzly Grizzly wystąpi kolektyw EABS. Bilety na www.drizzlygrizzly.pl

Kilka koncertów promujących nowy album zagra też Sunnata. Koncert premierowy, promujący "Chasing Shadows" odbędzie się w warszawskich Hybrydach 10 maja, gościnnie zagrają Moriah Woods i Datura. Zespół pod koniec maja zagra też w Poznaniu w 2 Progach (24 maja) i w Krakowie w Studiu (25 maja).

W trasie będą też Gruzja, Jad i Wielki Mrok. Zagrają 9 maja w Szczecinie (Kosmos), 10 maja w Bydgoszczy (Mózg), 11 maja w Olsztynie (Scena Zgrzyt) i 12 maja w Białymstoku (Klub Gwint). Zaprasza Dancing Shoes Gigs! 

Na wspólne koncerty Furii i Totenmesse zaprasza natomiast Iron Realm Productions. Zespoły zagrają 17 maja w Bielsku Białej, 18 maja w Krośnie i 19 maja w Skarżysku-Kamiennej wraz z projektem Alembik. Natomiast wspólnie z RongWrong zagrają 24 maja w Białymstoku, 25 maja w Olsztynie i 26 maja w Łodzi. Szczegóły tu: https://www.facebook.com/IronRealmProductions/

Miłośnicy dobrych piosenek popowych powinni wybrać się na któryś z koncertów Kiwi. Artystka zagra  11 maja w Krakowie, 14 maja w Warszawie, 17 maja we Wrocławiu i 18 maja w Gdyni. Szczegóły na www.fource.plCo jeszcze? Dużo dla fanów mroku!

14 i 15 maja Soulstone Gathering zaprasza odpowiednio do krakowskiego Zaścianka i warszawskiej Hydrozagadki na koncerty Eyehategod i Guantanamo Party Program.  16 i 17 maja coś dla siebie znajdą miłośnicy stoner-rockowej ekspresji. Najpierw do Poznania (2 Progi), a następnie do Warszawy (Proxima) przyjadą Truckfighters. Na koncerty zaprasza Winiary Bookings! 

18 maja w Hydrozagadce coś dla siebie znajdą fani mrocznej elektroniki. Na zaproszenie Winiary Bookings zagra Amduscia! Tego dnia warto też być w Proximie, gdzie zagrają Wolves In The Throne Room, Gaerea i Mortiferum. Na koncert zaprasza Knock Out Productions. Zespoły wystąpią też 19 maja w Krakowie na Kamiennej 12. Jeśli 19 maja będziecie w Warszawie, zajrzyjcie do Hydrozagadki na koncert Ichiki Nito. 

 


Coś dla miłośników atmosferycznej melodyjności? 20 i 21 maja do Polski z nowym materiałem zawitają Still Corners. Zagrają w warszawskim Niebie i w krakowskim Studiu. Zaprasza Winiary Bookings! 28 maja warto zaś być w warszawskim BARdzo bardzo, gdzie zagrają Psymon Spine. Na ten koncert zaprasza Fource Poland.

Fani bluesa nie powinni przegapić natomiast trzech wyjątkowych występów The Robert Cray Band. Zespół, na czele którego stoi legendarny Robert Cray wystąpi 21 maja w Krakowie w Studiu, 22 maja w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim i 23 maja w warszawskiej Progresji. Na koncerty zapraszają B90 i Knock Out Productions, a w roli gości specjalnych wystąpią John Porter i Agata Karczewska. 

Fani muzyki eksperymentalnej coś dla siebie znajdą w ofercie Piranha Music. Na trzy koncerty przyjdzie do Polski wybitny lutnista Jozef van Wissem. 24 maja zagra w Olsztynie, 25 maja w Toruniu w NRD i 26 maja w Poznaniu w Domu Tramwajarza. 26 maja warto też być w Gdyni. W Desdemonie wystąpi skrzypaczka Jessica Moss. Coś jeszcze? O tak! Na 2 koncerty na zaproszenie Knock Out Productions przyjedzie Laibach. Grupa zagra w Toruniu w CKK Jordanki i w Lublinie w Radiu Lublin odpowiednio 27 i 28 maja. A może jakiś festiwal? W dniach 24-26 maja warto być...w Berlinie, gdzie w pięknych przestrzeniach Columbiahalle i Columbia Theater odbędzie się Desertfest.To gratka dla miłośników różnych odmian metalu. Warto zwrócić uwagę szczególnie na koncerty Amenry, Osees, Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs, Pentagramu, Monkey 3 oraz Arthura Browna. Więcej ogłoszeń w tym temacie niebawem, a szczegóły, w tym bilety na www.desertfest.de.


A co w czerwcu? Oczywiście początek wakacji, koncertów plenerowych i wyczekiwany przez fanów metalu Mystic Festival! Ale o tym już w następnym odcinku...