czwartek, 15 lutego 2024

Precyzyjny strzał prosto w tył głowy czy lot w kosmos? Kilka słów o fenomenie Meshuggah

Bezbłędni, precyzyjni do bólu, a przy tym nie zapominający o emocjonalnej szczerości - Meshuggah od lat robi swoje, niezmiennie zachwycając. Po miażdżącym występie w ramach ubiegłorocznej edycji Mystic Festival mistrzowie wracają do nas na dwa koncerty, by ponownie zabrać fanów metalowej precyzji w ekscytującą podróż ku bezkresnej czasoprzestrzeni. 

 Ta muzyka przyprawia o zawrót głowy, rozmontowuje na kawałki i potrafi niemal wystrzelić w kosmos. Jest absolutnie ponadczasowa i nie da się wobec niej pozostać obojętnym. To absolutna klasyka dla tych, którzy cenią w metalu przede wszystkim jakość brzmienia, własny styl i równowagę między techniką i emocjami. Meshuggah ma to wszystko. Jest legendą, wzorem dla licznych zespołów, które marzą o sukcesie. To zespół absolutnie bezbłędny, który nie promocją, a ciężką, konsekwentną pracą zyskał szacunek i uznanie. Stworzył własny styl, który w koncertowej odsłonie dosłownie i w przenośni miażdży i powala na kolana - bez zbędnych ozdobników. Oni po prostu grają i robią swoje tak dobrze, że nie potrzeba absolutnie niczego więcej.

Death metal, trash metal, muzyka eksperymentalna, ekstremalna, progresywna, nawiązująca do jazzowych improwizacja, a może djent? Panowie z Umea sięgali w swojej wieloletniej karierze do różnych muzycznych szuflad, tworząc z tych inspiracji absolutnie unikalne brzmienie, oparte na niestandardowych tempach, niekonwencjonalnych połączeniach rytmicznych i budowaniu wyjątkowej atmosfery. Koncerty zespołu są sonicznymi rytuałami, wprowadzającymi w trans absolutny, zabierającymi odbiorców w podróż w nieznane, w totalny bezkres, po których nic nie pozostaje takie samo. Gdy wybrzmią ostatnie nuty ostatniego utworu pozostaje niepokój i pustka oraz uczucie, że stało się właśnie coś wyjątkowego, co zmieniło nas nieodwracalnie. Pośród potęgi riffów kryją się też urzekająco piękne melodie gitar i atmosferyczne przestrzenie. Meshuggah przeszła długą i krętą drogę, konsekwentnie kształcąc brzmieniowy warsztat. Ten proces wyczuwalny jest w muzyce zespołu. Teksty grupy pełne są egzystencjalnych rozważań, a jednocześnie punktują wszelkie ludzkie niedoskonałości, zwracają uwagę na ważne i uniwersalne problemy. Nie popadają w banał, serwują konkret, zwracają uwagę na kluczowe zagadnienia, pomagając je zrozumieć, zinterpretować. Człowiek to skomplikowana, niejednoznaczna istota o bardzo skomplikowanych potrzebach, pragnieniach. To zlepek doświadczeń, emocji, reakcji na różne wydarzenia. Taka jest właśnie ta muzyka - niełatwa, wymagająca, brutalna, bezkompromisowa, a zarazem wyjątkowa, niepodważalnie potężna, jedyna w swoim rodzaju, po prostu genialna.

Tak było co najmniej od piątej, przełomowej płyty "Catch Thirtythree", poprzez "obZen" i jej następców. Dziewiąty album grupy, "Immutable" to jeszcze jedno studium nieprawdopodobnych umiejętności muzyków grupy i kwintesencja unikalnego stylu. Kilka słów o nim tutaj: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2022/04/meshuggah-immutable-1042022.html

Jak silna jest moc zespołu  można przekonać się oglądając poniższy zapis występu na Bloodstock Festival: 


Najlepiej wybrać się oczywiście na koncerty!

Meshuggah wystąpi w Polsce już za miesiąc! Mistrzowie zagrają 15 marca w warszawskiej Stodole i 17 marca w krakowskim Studiu. Towarzyszyć im będą The Halo Effect oraz Mantar. Na koncerty zaprasza Knock Out Productions. Bilety znajdziecie w Knock Out Music Store. Uwaga! Pula na oba koncerty topnieje, więc warto się pospieszyć!