wtorek, 5 kwietnia 2022

Meshuggah - Immutable (1.04.2022)

Ciężar, mrok, potężne riffy, skomplikowane tempa i wyjątkowy klimat - tak brzmi twórczość grupy Meshuggah, która od ponad trzydziestu lat cieszy uszy wielbicieli mocnych wrażeń. Szwedzi nie raz przesuwali już granice ekstremum w różnych kierunkach, zachwycając miłośników muzyki eksperymentalnej i fanów metalu swoją wyobraźnią. Ich nowy album "Immutable" podkreśla to, co w twórczości zespołu najlepsze. 

Choć snuje się o tym wiele teorii, że to zadanie całkiem wykonalne, człowieka tak naprawdę trudno zmienić. Ciężko wyzbyć się nawyków, przyzwyczajenia, upodobania, nawet jeśli mogłoby to okazać się pomocne w jakimś zakresie, wnieść coś nowego, by się rozwijać w innym zakresie. Podobna zasada działa w muzyce, szczególnie, gdy artyści wyspecjalizowali się w danej stylistyce, zgłębili jej tajniki i stali się w niej mistrzami. 

Meshuggah to mistrzowie post-industrialnego metalowego grania, zaskakiwania nietypowym tempem, budowania złowrogiej atmosfery i długich kompozycji. "Immutable" to kwintesencja właśnie takiego brzmienia - wypadkowa ciężaru i szaleństwa, popartego technicznym kunsztem. Zgodnie z tytułem i sugestiami zespołu z albumowych zapowiedzi - nie zmieniło się nic. Nadal są wielcy, doskonale wiedzą, jak chcą brzmieć i co chcą przekazać.

Ten album kipi od złości, agresji, potężnej energii i niepokoju. Można bez końca zasłuchiwać się w tych wszystkich skomplikowanych sekwencjach, których rozgryzienie niejednemu miłośnikowi gry na gitarze czy perkusji mogą rzucić gigantyczne, często niewykonalne wyzwanie. Ta muzyka przejeżdża po słuchaczu walcem, z drugiej zaś strony wprowadza w trans, z którego trudno się otrząsnąć, szczególnie za sprawą złowrogich szeptów. Gdzieniegdzie, jak w "They Move Below" natrafimy na chwilę oddechu w postaci post-rockowego, pejzażowego malowania, które nie jest pozbawione mroku i niepokoju. Króluje tu jednak zdecydowanie moc i ciężar. Kompozycje płynnie łączą się ze sobą i budują niepodrabialny, złowrogi klimat.

Meshuggah zrobiła dla muzyki niezależnej bardzo dużo, przekraczając granice i stając się inspiracją dla licznych zespołów. Szwedzka grupa nie musi już nikomu niczego udowadniać. Tym bardziej cieszy fakt, że po kilkuletniej przerwie muzycy zdecydowali się wydać nowy album - może nie taki, który zaskoczy, zmieni bieg historii, ale jak zawsze powali na kolana kunsztem, energią i jakością. Te 66 minut to  precyzja wykonania i czysta radość słuchania.

85% 

Posłuchaj płyty: Meshuggah - Immutable 

 

Meshuggah powróci do Polski w marcu 2024 roku. Zespół wystąpi w Warszawie w Stodole 15 marca 2024 oraz dwa dni później w Krakowie, w Klubie Studio. Zaprasza Knock Out Productions. Bilety w sprzedaży regularnej od piątku 29.09.2023 na www.knockoutprod.net. Szczegóły tu:

https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2023/09/meshuggah-powraca-do-polski.html