czwartek, 15 lutego 2024

Nowy album IDLES tuż tuż!

Jedna z najważniejszych premier 2024 roku zbliża się wielkimi krokami. Zanim jednak poznamy nowy album w całości, grupa IDLES postanowiła udostępnić jeszcze jeden zwiastun. "Grace" ukazał się na singlu już kilka tygodni temu, ale teraz doczekał się osobliwego teledysku, który fanom indierocka początku wieku może wydać się bardzo znajomy...

 Nie mylicie się - widzimy i słyszymy coś zupełnie innego, bo teledysk to nic innego jak "Yellow" grupy Coldplay i ten kultowy spacer Chrisa Martina po plaży. Pomysł na teledysk do "Grace" przyszedł do frontmana IDLES Joe’go Talbota we śnie. W rzeczywistości jest to odtworzenie kultowego teledysku Coldplay "Yellow", ale z technologią deepfake AI wykorzystaną do stworzenia wrażenia, że Chris Martin śpiewa "Grace".

 Joe rozmawiał z Chrisem o tym pomyśle wkrótce po swoim śnie, a frontman Coldplay nie tylko dał swoje błogosławieństwo, aby pomysł stał się rzeczywistością, ale także pomógł później wyszkolić sztuczną inteligencję, aby jego występ wokalny wyglądał bardziej realistycznie! 

Tym samym zespół chce zwrócić uwagę na niebezpieczeństwa, jakie czają się w sieci i przestrzec fanów przed fake newsami, skłaniając do sprawdzania źródeł i weryfikowania informacji, które do nas docierają.

 Następca nominowanego do nagrody Grammy albumu „CRAWLER”, „TANGK” był współprodukowany z Nigelem Godrichem (Radiohead, The Smile, Beck), Markiem Bowenem i Kennym Beats (Denzel Curry, Vince Staples, Benee). W wybuchowej serii nieomylnie poruszających albumów, "TANGK" - wymawiane jako "tank" z odrobiną "g" i onomatopeicznym odniesieniem do sposobu, w jaki zespół wyobrażał sobie brzmienie gitar, które urosło do swego rodzaju znaku życia w miłości - jest jak dotąd najbardziej ambitną płytą tego zespołu.

Piąty album IDLES, ukaże się 16 lutego 2024 roku. Jesienią zespół przyjedzie natomiast do Polski. IDLES wystąpią 9 listopada 2024 roku w ramach festiwalu Inside Seaside. Szczegóły są tu: www.insideseaside.pl, a bilety tu: https://www.eventim.pl/artist/inside-seaside-festival/