wtorek, 16 stycznia 2024

Szczęśliwa trzynastka #37 - M2Schron

 "O co bieda ?" pytają w tytule swojego debiutanckiego albumu M2Schron, którzy odważnie i bezkompromisowo wkraczają na rodzimą scenę muzyczną, proponując intrygującą fuzję rapu, rocka i punkowej energii. To fajne, energetyczne i bardzo chwytliwe piosenki z dosadnymi, skłaniającymi do refleksji tekstami, którym nie brakuje jednocześnie pozytywnego spojrzenia w przyszłość.

Zespół narodził się w Łodzi w czasie pandemii. Z potrzeby grania, wzajemnych relacji i powrotu do normalności. Grupę tworzą byli muzycy zespołu Kaatakilla wraz z Robertem Przybyszem, znanym z projektu Polaczek. Mają na siebie ciekawy pomysł, a brzmienie, którym dzielą się ze słuchaczami przypadnie do gustu szczególnie tym fanom dźwięków różnych, którzy nostalgicznie kierują swoje zainteresowania ku brzmieniom z przełomu wieków, w szczególności tym szczerym i nie pozbawionym naturalnego luzu. 

Singlowa premiera jednego z najsympatyczniejszych utworów, które ostatnio słyszałam, niesamowicie przebojowej kompozycji "Wracam", to świetna okazja, by dowiedzieć się o zespole czegoś więcej. Na trzynaście cyklicznych pytań odpowiedział gitarzysta zespołu Tomek"Goljasz" Goliaszewski. 

 


 

 1.       Moim bohaterem w dzieciństwie był…


W dzieciństwie nie miałem bohatera i nie był mi potrzebny. Zawsze wierzyłem w swoje możliwości, a pozytywne wzorce starałem się czerpałem z wielu źródeł. Kiedy dorosłem i założyłem rodzinę zrozumiałem, że moimi bohaterami są moi rodzice.2.       Wydarzenie z życia, które mnie ukształtowało to…
 

Pierwszy koncert w hali Urania w Olsztynie. To był jeden z pierwszych koncertów Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy wiele lat temu. Oczywiście to zdarzenie nie ukształtowało mnie jako człowieka ale miało duży wpływ na mnie jako muzyka. Byłem wtedy młodym człowiekiem i do czasu, tego koncertu,  tak naprawdę nie myślałem o osobie jako muzyku.3.       Płyta, która miała największy wpływ na to, kim jestem to….
 

Nie mogę wymienić jednej płyty. Mogę wymienić 3 płyty. Toxicity - System of a down, pierwszy album Rage Against the Machine i Blood Sugar Sex Magik - Red Hot Chili Peppers
4.       Gdybym nie został muzykiem byłbym….
 

Podróżnikiem.


5.       Gdybym mógł zagrać koncert/podjąć współpracę z jednym artystą byłby to…

 

Odpowiem trochę przewrotnie. Byłby to Różal czyli czyli Łukasz Różalski z którym od wielu lat współpracuję i współtworzę już drugi projekt muzyczny. Bardzo dobrze się rozumiemy i bardzo go szanuję jako kolegę i muzyka. Nie wyobrażam sobie jakiegokolwiek przedsięwzięcia muzycznego z moim udziałem bez niego.6.       Najdziwniejsza rzecz/wiadomość, jaką dostałem od fanów to…
 

Nie przypominam sobie żadnych dziwnych sytuacji czy wiadomości związanych z fanami. Nic takiego mi nie przychodzi do głowy.


7.       Kino, teatr, a może książka? Po którą formę kultury sięgasz najczęściej i dlaczego?
 

Zdecydowanie książka. Daje mi możliwość przeniesienie się w inny świat i aktywuje moją wyobraźnię. 
8.       Lata osiemdziesiąte były lepsze, bo…
 

Pod kątem muzyki lata osiemdziesiąte wcale nie były lepsze. Moim zdaniem najlepsze lata dla muzyki to lata dziewięćdziesiąte. Dużo dobrego działo się wtedy w muzyce. Powstało dużo nowych gatunków muzycznych. Jest mnóstwo płyt z tego okresu które do tej pory są dla mnie ważne.

Jeżeli chodzi o inne sprawy i lata osiemdziesiąte to wydaje mi się że ludzie wtedy żyli nieco wolniej i chyba byli dla siebie bardziej serdeczni. Przynajmniej z mojej perspektywy.9.       Moje ukochane miejsce na Ziemi to…
 

Mój dom i Dolina 5 Stawów Polskich gdzie co roku spotykam się z przyjaciółmi na przełomie maja i czerwca kiedy jeszcze leży śnieg.


10.   Moje najbardziej traumatyczne wspomnienie z koncertu to…
 

Nie wiem czy to było traumatyczne wspomnienie ale faktycznie była to dość trudna sytuacja i na pewno stresująca. To nie dotyczyło M2Schron a wcześniejszego projektu. To było związane z występem na ostatnim dość festiwalu Hunter Fest jaki się w ogóle odbył. Grałem wtedy z zespołem KaAtakilla. Zespół musiał zagrać koncert w dniu w którym okazało się że nie dojechała zagraniczna gwiazda na którą wszyscy czekali. Ludzie byli bardzo zdenerwowani i wszyscy się obawiali reakcji zgromadzonej publiczności. Zespół przed nami nie odważył się wystąpić. KaAtaKilla wtedy zagrała i dostała podziękowania od publiki ale mogło być różnie.
11.   Moim marzeniem jest…
 

Kiedyś wspólnie z kolegami z Hunter grałem koncert na Przystanku Woodstock na dużej scenie. To było bardzo dawno temu kiedy festiwal odbywał się w Szczecinie Dąbiu.

Chciałbym to powtórzyć z  zespołem M2Schron. Oczywiście mam na myśli Pol'and'Rock, bo teraz tak nazywa się ta impreza.  Od długiego już czasu jest to moje marzenie i mam nadzieję że kiedyś Jurek Owsiak i jego ekipa umożliwi mi jego spełnienie.12.   Ulubione zajęcie w wolnym czasie…

Muzyka, książka, góry i ostatnio narty.


13.   Pytanie, którego najbardziej nienawidzę podczas wywiadów to…

Nienawidzę to mocne słowo. Jestem raczej pozytywną osobą i mam w sobie duże pokłady wyrozumiałości. Nie mniej nie lubię pytań, które pokazują, że osoba która je zadaje nie ma kompletnie pojęcia z kim rozmawia o czym rozmawia  i tak naprawdę w ogóle nie wie o co pytać. Nie lubię też pytań zbyt osobistych. Cenię sobie prywatność pomimo tego że obecnie, w dobie Internetu, trendy są wręcz odwrotne.

Album "O co bieda?" znajdziecie tu: https://adm.ffm.to/OCoBiedaAlbum