piątek, 26 stycznia 2024

Ino - Rock Festival 2024: The Amazing i Michał Łapaj dołączają do składu

Poznaliśmy kolejną dwójkę artystów, którzy zaprezentują się pod koniec sierpnia w Teatrze Letnim w Inowrocławiu. Do składu Ino-Rock Festival, który odbędzie się w dniach 23-24 sierpnia 2024 dołączają Szwedzi z The Amazing, którzy wystąpią w Polsce po raz pierwszy oraz Michał Łapaj, który zaprezentuje swój solowy materiał! Na festiwal ciepło i serdecznie zaprasza agencja Rock Serwis! 

The Amazing to szwedzka grupa założona w 2009 roku, znana z unikatowej mieszanki psychodelicznego rocka, folku i dźwięków inspirowanych progresją. Zespół tworzy pięciu muzyków: Christoffer Gunrup (wokal, gitara), Reine Fiske (gitara), Fredrik Swahn (gitara, instrumenty klawiszowe), Alexis Benson (bas) oraz Moussa Fadera (perkusja).

Christoffer Gunrup gra muzykę przez całe życie, nieustannie doskonaląc się i poszerzając muzyczne horyzonty. Artysta opowiada: "Grałem na perkusji, trąbce i gitarze od najmłodszych lat, ale nie byłem w tym dobry. Na uniwersytecie miałem zespół, który wydał cztery albumy jako Granada". Zespół znany był z powolnego tempa, rozmarzonych piosenek i szczerego wokalu Anny Järiven. Komponowali wspólnie, ale Gunrup pisał też własne piosenki.

"Kiedy Granada została założona, zacząłem też tworzyć coś tam na boku i zrozumiałem, że tylko wtedy piosenki brzmią tak, jak to sobie wymyśliłem”. Gunrup zwerbował gitarzystę Reinego Fiske i perkusistę Fredrika Björlinga i zaczęli grać na potańcówkach. "Ja grałem na gitarze, Reine na basie i koniec końców skończyłem też z mikrofonem przy twarzy. Nigdy wcześniej nie śpiewałem!".

Kiedy grupa potrzebowała nazwy, Fiske zaproponował The Amazing, England 1969! Wyobraził sobie zespół jako mało znane trio grające na jakimś nieznanym festiwalu w Anglii w 1969 roku. "Wszystkie nazwy zespołów to bzdury" - mówi Gunrup - "ale jeśli lubisz muzykę, każda nazwa jest w porządku".W 2009 roku The Amazing został oficjalnie uformowany i pod wpływem klasyków rocka, takich jak Pink Floyd, Neil Young i Nick Drake, starał się stworzyć klimatyczną i introspektywną muzykę, która rezonowałaby ze słuchaczami na głębokim poziomie emocjonalnym.Debiutancki album grupy ukazał się w 2009 roku, zdobywając uznanie krytyków za swoje senne i eteryczne pejzaże dźwiękowe. Album pokazał zdolność muzyków do tworzenia skomplikowanych melodii i bogatych harmonii, przy wykorzystaniu elementów szwedzkiej muzyki folkowej. Od samego początku było jasne, że The Amazing ma coś naprawdę wyjątkowego do zaoferowania światu muzyki.

W ciągu kolejnych lat The Amazing kontynuowali wydawanie wysoko ocenianych przez krytyków albumów, z których każdy ukazywał ich rozwój i ewolucję jako muzyków. Drugie pełnowymiarowe wydawnictwo, "Gentle Stream", opublikowane w 2011 roku, jeszcze bardziej ugruntowało ich reputację.

Kolejne albumy - "Picture You" (2015), "Ambulance" (2016) i „In Transit” (2018) potwierdziły klasę muzyków. Eksperymentowali z nowymi pomysłami muzycznymi i włączyli elementy jazzu i prog-rocka do swoich kompozycji, co zaowocowało bardziej złożonym i wielowarstwowym brzmieniem. W trakcie swojej kariery The Amazing zyskał również reputację dzięki hipnotyzującym występom na żywo. Zdolność muzyków do bezproblemowego odtworzenia studyjnego brzmienia przyniosła im rzeszę oddanych fanów i pozwoliła na intensywne trasy koncertowe po całej Europie i Stanach Zjednoczonych. Muzyka The Amazing została doceniona za jej zdolność do przenoszenia słuchaczy do innego świata, zanurzania ich w dźwiękowym krajobrazie, który jest zarówno hipnotyzujący, jak i piękny.

Aktualnie zespół nagrywa nowy album z którego zaprezentował już światu dwa single. W sierpniu pojawi się w Polsce po raz pierwszy! The Amazing wystąpią w piątek 23.08.

 


Do Inowrocławia przyjedzie także Michał Łapaj. Klawiszowiec Riverside zaprezentuje swoje solowe kompozycje. 

Michał Łapaj to wybitny muzyk i kompozytor, który...jest samoukiem. Naukę gry na instrumentach klawiszowych rozpoczął w wieku 4 lat. Chcąc rozwijać swój warsztat uczęszczał do Instytutu Szkolenia Organistów w Warszawie i Autorskiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. Krzysztofa Komedy.  W miarę doskonalenia swoich umiejętności zaczął eksperymentować z różnymi dźwiękami i stylami, czerpiąc inspirację z muzyki klasycznej, rocka, jazzu i rocka progresywnego.
W 2003 roku Michał zasilił szeregi polskiego zespołu Riverside, który już wcześniej zyskał uznanie dzięki unikatowemu brzmieniu i skłaniającym do myślenia tekstom. Jego dołączenie do zespołu wniosło nowy wymiar do muzyki. Jego gra na instrumentach klawiszowych doskonale uzupełniała klimatyczny i melodyjny styl zespołu. 


 

Łapaj odegrał kluczową rolę w kształtowaniu brzmienia grupy i ustanowieniu jej jednym z najbardziej wpływowych zespołów rocka progresywnego swoich czasów.  W trakcie swojej kariery muzyk odegrał istotną rolę w tworzeniu wielu albumów Riverside, żeby wymienić choćby „Second Life Syndrome”, "Rapid Eye Movement", „Anno Domini High Definition”"Shrine of New Generation Slaves", "Love, Fear and the Time Machine", „Wasteland” i „ID.Entity”.

Oprócz pracy z Riverside, Łapaj współpracował z innymi znanymi muzykami i zespołami, m.in. Leash Eye, Behemoth, Antigama, Lunatic Soul i Tangerine Dream. W 2021r. na rynku ukazał się długo oczekiwany debiutancki album artysty zatytułowany "Are You There". Więcej o płycie tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2021/08/micha-apaj-are-you-there-16072021.html

 


O dotychczas ogłoszonych artystach poczytacie tu: 

https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2024/01/ino-rock-festival-zmienia-formue-i.html

BILETY NA FESTIWAL TRAFIĄ DO SPRZEDAŻY W PONIEDZIAŁEK 29.01.2024 i będą dostępne na www.rockserwis.pl