środa, 24 stycznia 2024

Ino-Rock Festival zmienia formułę i ujawnia pierwszych artystów!

2024 rok to czas zmian dla Ino-Rock Festivalu. Impreza rokrocznie odbywająca się pod koniec sierpnia w inowrocławskim Teatrze Letnim odświeżyła swoją formułę, stając się dwudniowym świętem muzyki intrygującej i wymykającej się gatunkowym szufladom. Szesnasta edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 23-24 sierpnia. Ujawnieni zostali też pierwsi artyści. Na festiwal serdecznie zapraszają Agencja Rock Serwis, Miasto Inowrocław i Kujawskie Centrum Kultury.  


 

 

Z radością dzielę się z wami wieścią, że w sierpniu na deskach Teatru Letniego w Inowrocławiu wystąpią absolutnie zjawiskowa Eivor Pálsdóttir oraz obdarzony fantastycznym głosem lider Madrugady, Sivert Hoyem! Eivor wystąpi w piątek 23.08, zaś Siver w sobotę 24.08. 

Eivor, to artystka doskonale zestrojona z dziką naturą. Urodzona i wychowana w Syᵹrugøta (populacja: 453 osoby), maleńkiej miejscowości na jednej z północnych Wysp Owczych, piosenkarka i autorka tekstów dorastała w otoczeniu surowego, smaganego wiatrem, krajobrazu północnego Atlantyku, który, co nie jest zaskoczeniem, głęboko wpłynął na tworzoną przez nią muzykę. Swoje wokalne przeznaczenie i siłę swojego głosu odkryła, śpiewając tradycyjne pieśni z rodziną. Na gitarze nauczyła się grać w wieku 10 lat. Jeszcze w czasach szkolnych zaczęła pisać własne utwory. Tak to wspomina: "Jednym z pierwszych artystów, który wywarł na mnie kolosalne wrażenie jako twórca, był Leonard Cohen. Rodzice mojej przyjaciółki mieli imponujący zbiór jego albumów, chodziłam więc do niej i słuchałam płyt przez cały dzień".

W wieku 16 lat Eivor nagrała swój pierwszy album, na którym znalazły się klasyczne ballady z wykorzystaniem gitary i basu. Kończą go dwie pieśni religijne śpiewane w języku duńskim, cała reszta zaś śpiewana jest w jej ojczystym języku - farerskim. Przez następne lata występowała na festiwalach folkowych w całej Skandynawii. Choć nie stroniła od jazzu i muzyki klasycznej, jej pasja do eksperymentowania zaprowadziła ją ostatecznie do świata produkcji elektronicznej. "Próbowałam się wyrwać z szufladki, w której się zamknęłam", powiedziała. "Czasami, kiedy zagłębiasz się bardziej w to, co próbujesz tworzyć, docierasz do rozstajów dróg, gdzie musisz podjąć pewne decyzje, które mogą cię poprowadzić w zupełnie innym kierunku".


 

Z biegiem lat kariera Eivor nadal kwitła. Artystka wydała kilka udanych albumów, z których każdy pokazywał jej rozwój. Drugi album, "Krákan", wydany w 2003 roku, jeszcze bardziej ugruntował jej obecność na scenie muzycznej, zdobywając uznanie w kategorii „obiecujący talent”. Zdolności Eivor do łatwego przełączania się między różnymi językami, w tym farerskim, islandzkim, duńskim i angielskim, dodatkowo dodało głębi i atrakcyjności jej muzyce.

Międzynarodowy sukces Eivor nastąpił w 2015r. wraz z albumem "Bridges". Urzekająco piękne melodie i poetyckie teksty trafiły w gusta słuchaczy na całym świecie, a ona sama zyskała grono wiernych fanów poza krajami nordyckimi. Jej hipnotyzujący wokal, często porównywany do Björk i Kate Bush, pokazał jej wszechstronność i emocjonalną głębię jako wykonawczyni. Artystka ma na koncie 10 albumów studyjnych i wiele nagród. 

Eivor pojawiła się również niedawno na ścieżce dźwiękowej do gry God of War Ragnarök oraz na ścieżce dźwiękowej do przebojowej gry wideo i wystąpiła na jubileuszowym koncercie z okazji 10-lecia Game Awards w The Hollywood Bowl w Los Angeles w czerwcu.Obecnie artystka pracuje nad nowym albumem, który ukaże się w 2024 roku nakładem Season Of Mist.  Występ w Inowrocławiu będzie dla Eivor drugą okazja do spotkania z publicznością festiwalową. Poprzednia festiwalowa wizyta w 2021 roku pozostawiła widzów w stanie zachwytu, a i piosenkarce spodobało się tu na tyle, iż zapragnęła powrócić do Inowrocławia.


Sivert Høyem to norweski wokalista i autor tekstów. Obdarzony wyjątkowym głosem artysta urodził się 22 stycznia 1976 roku w Oslo w Norwegii i już w młodym wieku odkrył swoją miłość do muzyki. Jako nastolatek zaczął grać na gitarze i pisać piosenki, doskonaląc swoje umiejętności i rozwijając unikatowe brzmienie.

W połowie lat 90. wraz z przyjaciółmi założył zespół Madrugada, który szybko zyskał popularność w Norwegii i poza jej granicami. Ze swoim uduchowionym głosem i poetyckimi tekstami Sivert stał się frontmanem grupy, urzekającej publiczność melancholijnym rockowym brzmieniem. Madrugada wydała kilka udanych albumów, w tym "Industrial Silence" i "Grit", zdobywając uznanie krytyków i sporą grupę lojalnych fanów.

 
Jego debiutancki solowy album, "Moon Landing", wydany w 2004 roku, jeszcze w czasach działalności macierzystego zespołu zyskał bardzo pozytywny odzew. W 2007r. po śmierci jednego z muzyków zespołu i zawieszeniu działalności przez grupę, Høyem postanowił kontynuować muzyczną karierę indywidualnie. 

Muzyka Høyema często sięga do bardzo osobistych zagadnień, dotykając tematyki miłości i straty. Jego introspektywne teksty i emocjonalna prezentacja w wyjątkowy sposób oddziałują na publiczność. 26 stycznia ukaże się kolejny solowy album artysty, „On An Island”, który z pewnością pokochają fani melancholijnych ballad i nostalgicznych rozważań. Album został zarejestrowany w niezwykłym miejscu - w starym domu parafialnym w Nyksund, w wiosce rybackiej w Nordland liczącej dziewięciu stałych mieszkańców. Wypełnia go bardzo uniwersalna i piękna muzyka o ponadczasowym charakterze.
Nie pozostaje mi więc nic innego jak zaprosić was na to piękne święto dźwięków, które wymykają się gatunkowym szufladom!  

Bilety trafią do sprzedaży 29 stycznia. Karnety oraz bilety jednodniowe będą dostępne na www.rockserwis.pl