czwartek, 12 października 2023

Mariusz Duda i tańczące boty - jest drugi singiel z "AFR AI D"!

Algorytmy, fałszywe konta, roboty udające użytkowników - funkcjonowanie w świecie zdominowanym przez media społecznościowe nie jest łatwe, ale nie taki diabeł straszny, jak go malują. Zwraca na to uwagę Mariusz Duda w swoim drugim singlu zapowiadającym album "AFR AI D", traktujący o sztucznej inteligencji i jej wpływie na nasze życie. Całość ukaże się 17 listopada, a utworu możecie posłuchać już w serwisach streamingowych. Tak mówi Mariusz Duda o nowym singlu:

"Bots Party" to kompozycja zainspirowana dwiema rzeczami. Francuską muzyką elektroniczną w stylu Air, Daft Punk i grami video, w których występują roboty (Nie Automata, Stray, Machinarium). Francuska elektronika często kojarzyła mi się z używaniem przetworzonych wokali (Jean Michel Jarre - Zoolook), i takie też chciałem tutaj użyć, co miałoby symbolizować język sztucznej inteligencji.

"Bots Party" to utwór, który nie pasowałby do moich innych muzycznych projektów. Jest wręcz stworzony do nowego muzycznego świata, który zacząłem kilka lat temu. Świata zdominowanego przez moją miłość do muzyki elektronicznej. Bliżej jest mi tutaj charakterem do twórczości chociażby norweskiego Royksopp niż jakiegokolwiek innego zespołu czy artysty progresywnego, z jakim to gatunkiem jestem głównie kojarzony. Sam utwór też podkreśla moją fascynację grami video, które od zawsze kochałem i które od zawsze inspirowały mnie również do tworzenia muzyki. W tym przypadku chodziło o gry, w których pojawiały się roboty, androidy i sztuczna inteligencja.

Gitarowa solówka na końcu symbolizuje czynnik ludzki. Ten organiczny instrument ma niejako równoważyć Sztuczną inteligencję i pokazać, że nie musimy się jej bać. Że możemy żyć ze sobą w symbiozie. 

Utworu możecie posłuchać tu: 

A tu można zamówić album: http://bitly.pl/jVHgO