wtorek, 1 sierpnia 2023

Z Australii do Berlina - kim jest Joshua Murphy?

Swoim mrocznym, głębokim głosem potrafi snuć opowieści drążące w umyśle korytarze przy akompaniamencie subtelnej, a zarazem silnie oddziałującej na podświadomość muzyki. Gdy słucha się jego utworów na myśl przychodzą poetyckie rozważania Steve'a Von Tilla, a przede wszystkim dokonania Nicka Cave'a. Choć Joshua Murphy nieco ponad pół roku temu solowo zadeboutował EPką "Lowlands", zdecydowanie debiutantem nie jest. Jego minialbum zachwyca dojrzałością i wrażliwością. 
Murphy właściwie podąża drogą swojego muzycznego mentora - choć jest Australijczykiem, przeniósł się do Berlina, nawiązał kontakt z lokalnymi muzykami, stając się członkiem wielu zespołów, w tym MILK ME i Total Temporary, organizując koncerty i prężnie działając na rzecz kultury i sztuki w berlińskiej przestrzeni Urban Spree. Wszystkie te doświadczenia ukształtowały go jako artystę kompletnego.

Twórczość Joshuy Murphy'ego bez wątpienia przypadnie do gustu miłośnikom mrocznej melancholii. To artysta wrażliwy, wyczulony na piękno i starannie dbający o każdy detal. W czterech utworach na swojej EPce zawarł wszystko co najcenniejsze - szczerość, subtelność, delikatność i przejmującą moc wyrażoną poprzez oszczędne, ale bardzo dosadne środki.

W trudnych i niepewnych czasach stworzył muzykę, która koi, niesie nadzieję i przywraca wiarę w to, że w dobie dominacji manipulacji danymi i chaosu informacyjnego jest jeszcze miejsce na to, co prawdziwe, co trafia prosto w serce. To bardzo atmosferyczne cztery utwory, które zostają w pamięci. Jest w nich przestrzeń, dusza, przeszywający mrok i tajemnica, która przyciąga odbiorcę i pochłania bez reszty. Są też niebanalne aranżacje, inspiracja "klasyką" gatunku i nowe pomysły, które składają się na fascynującą całość.

"Lowlands" ukazała się 2 grudnia 2022 roku nakładem niemieckiej niezależnej wytwórni aufnahme + wiedergabe. Możecie posłuchać jej tu:  https://aufnahmeundwiedergabe.bandcamp.com/album/lowlands

 


Murphy ma swój czynny udział w zapowiadanym na 20 października, nowym, szóstym albumie Crime & The City Solution - legendarnej grupy, której szeregi zasilił kilka tygodni temu i z którą pod koniec roku wyruszy w trasę koncertową. Przyjedzie do Polski na dwa koncerty i zagra u boku wspomnianego Crime & The City Solution 9 grudnia w Poznaniu w klubie 2 Progi i dzień później 10 grudnia w warszawskim klubie Niebo. Na koncerty zaprasza Knock Out Productions. Szczegóły tu: www.knockoutprod.net

O płycie "The Killer" Murphy mówi następująco, dziękując przyjaciołom - producentowi Martinowi J. Fiedlerowi i członkom zespołu: 

"Zostałem zaproszony, by dołączyć do zespołu podczas sesji studyjnych dość późno, gdy proces nagraniowy był już bardzo zaawansowany, by dodać ostatnie gitarowe i fortepianowe szlify do kilku kompozycji, które nie zostały jeszcze w pełni ukończone. Finalnie zagrałem w trzech z siedmiu albumowych utworów, a następnie zostałem zaproszony, by dołączyć do zespołu jako pełnoprawny jego członek. "

Jak podkreśla artysta, "The Killer" to album jednocześnie piękny i mroczny. Zainspirował go udział wokalisty Simona Bonneya w programie pomocowym w rejonie Indo-Pacyfiku.

Utworu "Peace In My Time", pierwszego singla z płyty możecie posłuchać tu: