poniedziałek, 31 lipca 2023

Schizma zagra w Gdańsku i w Toruniu

Grudniowy czas to dobry moment, by przed świąteczną nagonką jeszcze trochę poszaleć. Dobrą okazją będzie występ legendy polskiego hardcore'u, grupy Schizma, która zaprezentuje się w gdańskim Drizzly Grizzly 8 grudnia i dzień później w toruńskim klubie NRD. Grupie towarzyszyć będzie Zespół Sztylety. Na koncerty zapraszają Drizzly Grizzly i Piranha Music. 


To będzie prawdziwa gratka dla fanów hardcore-punka i metalowej mocy. Schizma to jeden z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych, zarówno w kraju jak i za granicą, polskich zespołów hardcore. Od 1990 roku i przez ponad trzy dekady istnienia, mimo szeregu roszad personalnych, nieprzerwanie gra, nagrywa i jest wierny bezkompromisowej stylistyce i przekazowi charakterystycznemu dla niezależnej sceny. Dorobek Schizmy to ponad dziesięć wydawnictw, lecz to czym żyje zespół i co jedna mu rzesze oddanych ludzi to występy na żywo, odzwierciedlające to co najważniejsze w hardcore: energię wokół tworzenia społeczności i kontrkulturowych wydarzeń dających ujście emocjom związanym z życiem w świecie, który coraz bardziej oddala się od wszelkich ideałów.

Schizma zagrała blisko tysiąc koncertów w całej Polsce oraz kilkunastu krajach i mimo upływających lat wciąż gra zarówno małe lokalne koncerty jak i występuje na dużych festiwalach, docierając wszędzie gdzie płonie lub tli się ogień sceny niezależnej. Zespół dzielił scenę z takimi uznanymi składami jak Length Of Time, l’Espirit Du Clan, Strife, Madball, Integrity, Terror jak również Vader, Kreator, Cannibal Corpse, Anthrax czy DRI.

Rok 2023 przynosi długo wyczekiwany nowy album długogrający „Upadek” wydany nakładem wytwórni Piranha Music. Album, po dwóch ostatnich EPkach “Dla Was” i  “O Nas” oraz LP “Whatever It Takes Whatever It Wrecks“, kontynuuje nową erę w działalności grupy. HCTD!

Przed Schizmą wystąpi Zespół Sztylety - przebojowa grupa wykonująca muzykę z szeroko pojętego nurtu noiserockowego, namiętnie romansującą z post-hardcorem i emo. Jeżeli nazwy takie jak Fugazi, Ewa Braun czy A Place to Bury Strangers coś Wam mówią, a energiczne koncerty nadpobudliwych muzyków biegających na scenie półmaratony to Wasza bajka - zdecydowanie polubicie ten kwartet.