niedziela, 30 lipca 2023

THE GORGE - Mechanical Fiction (28.07.2023)

Na co dzień grają jazz, a zarazem deklarują bezgraniczną miłość do cięższych brzmień. W żadnym wypadku obie muzyczne dziedziny się nie wykluczają i to będzie jeszcze jeden piękny przykład na to, że potrafią istnieć obok siebie, wzajemnie inspirować i przenikać. "Mechanical Fiction" to trzeci album pochodzącej z St. Louis grupy THE GORGE - pełen emocji, ciekawych rozwiązań brzmieniowych i z odsłuchu na odsłuch coraz silniej oddziałujący na umysł i duszę.

 

Tytuł tego wydawnictwa w pełni oddaje jego zawartość -  to emocjonalna karuzela - płyta potężna, nieco szalona i międzygatunkowa, łącząca to, co w post metalu i muzyce eksperymentalnej najlepsze. Nie brakuje tu także odniesień do jazzowych doświadczeń członków zespołu. Kompozytorski kunszt muzyków ujawnia swoje najjaśniejsze oblicze właśnie w tym aspekcie. 

THE GORGE udowadniają na tym albumie, że mają własny styl. Brzmią tak, jak chcą i dzielą się osobistym spojrzeniem na współczesną rzeczywistość zdominowaną przez media społecznościowe i technologiczne uzależnienie. To album bardzo selektywny, z podkreślonymi wyraźnie warstwami poszczególnych utworów, zderzający ciężar i chwile wyciszenia, dynamiczny, bardzo ciekawy, wciągający. 

To progresywny album w najpełniejszym znaczeniu tego słowa - odkrywczy, przekraczający granice, prący do przodu. Mocny, a zarazem bardzo emocjonalny, bardzo przemyślany i dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Członkowie zespołu bawią się formą, czerpią radość z gry i dzielą się potężną, kreatywną energią. Trzy kwadranse spędzone z tym materiałem mijają momentalnie, pozostawiając nieodpartą chęć na więcej, na kolejne dźwiękowe eksperymenty. Mimo ciężaru i technicznych odjazdów nie brak tu melodyjności. 

Ta muzyka się nie nudzi - zachwyca pomysłami, lekkością gry i jakością. To propozycja dla fanów, którzy odbierają dźwięki emocjami, nie klasyfikując, nie kategoryzując. Dla tych, którzy cieszą się muzyką i cenią tę, która została skomponowana z najwyższą starannością, z zachowaniem równowagi, estetyki. Tę, która ma w sobie iskrę wyjątkowości, która sprawia, że wyróżnia się na tle podobnych wydawnictw. "Mechanical Fiction" bez wątpienia ma w sobie ten błysk. 

88% 

Posłuchaj płyty: The Gorge - Mechanical Fiction