sobota, 29 lipca 2023

Steve Von Till + Innerwoud - Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, 27.07.2023 [GALERIA ZDJĘĆ]

"Zbudzę się wraz z gwiazdami, skieruję ku nieskończonej głębi, wolny od szaleństwa" - tak rozpoczyna się jeden z najpiękniejszych solowych utworów Steve'a Von Tilla. Artysta, którego większość miłośników mroku i ciężaru zna przede wszystkim z dokonań w ramach post metalowego zespołu Neurosis w czwartkowy wieczór w malowniczej sali krakowskiego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprezentował swoje subtelne, refleksyjne, głęboko poruszające oblicze. Wraz z trójką przyjaciół wykonał przekrojowy materiał ze swoich solowych albumów, zabierając publiczność w podróż ku hipnotyzującej melancholii i poezji. 


Wszyscy czasami szukamy ciszy - choćbyśmy kochali moc, ciężar i hałas ponad wszystko, zawsze nadejdzie ten moment, gdy będziemy starali się uciec od zgiełku, odetchnąć i ukoić myśli sponiewierane trudami codzienności. Doskonałym pomysłem na oddech okazał się występ Steve'a Von Tilla w krakowskim muzeum Manggha - kameralny, dość cichy, sentymentalny, ale zdecydowanie nie pozbawiony emocji. 

Von Till to artysta kompletny - obdarzony potężnym, głębokim głosem multiinstrumentalista grający na gitarach i klawiszach, kompozytor, poeta, nauczyciel z własną, wyjątkową wizją i ogromną wrażliwością. W towarzystwie klawiszowca, multiinstrumentalisty grającego na gitarze, perkusji i klawiszach oraz wspaniałego wiolonczelisty, który jako Innerwoud zaprezentował swoje autorskie, pełne utwory w ramach wstępu do wieczoru, poruszył czułe struny wrażliwych odbiorców. Półtoragodzinny koncert wypełnił przekrojowy materiał, którego podstawę stanowiły nagrania z "No Wilderness Deep Enough" , przedostatniego albumu solowego artysty. Nie zabrakło też starszych utworów, w tym z doskonałej "A Life Unto Itself", które artysta przeplatał recytacją swoich pięknych, wyjątkowych wierszy, zawartych w tomie "Harvestman", przy akompaniamencie wiolonczeli i subtelnej elektroniki. Wszystko skomponowane zostało tak, by stworzyć spójną, niezwykle emocjonalną całość, wobec której nie sposób było pozostać obojętnym.

To było piękno w najczystszej postaci. Pochwała tego, co w życiu najcenniejsze, szacunek dla chwil trudnych i wymagających poświęceń, wyraz uznania dla każdego życiowego doświadczenia, docenienie chwili i odnalezienie ukojenia w tym, co ponadczasowe - pięknie przyrody, jej cykliczności i bliskości tych, którzy są dla nas najważniejsi - wszystko to i jeszcze więcej kryło się w tekstach i było wyrażone subtelną, a jednocześnie oddziałującą silnie na umysł i duszę muzyką.

Steve śpiewał niezwykle poruszająco, ważąc każde słowo, czując każdy takt. Z taką też pasją i wyczuciem czytał swoje wiersze. Z zespołem rozumiał się bez słów - zgadzało się wszystko. Słowa trafiały prosto w duszę, muzyka płynęła niespiesznie, oplatając uszy. Wystarczyło zamknąć oczy i odpłynąć tam, gdzie liczy się tylko tu i teraz, gdzie znaczenie ma piękno sztuki i chłonąć te wyjątkowe chwile w skupieniu, z pełnym zaangażowaniem. Kameralna sala muzeum Manggha ze swoją bardzo dobrą akustyką sprawdziła się w tych okolicznościach wyśmienicie, umożliwiając chłonięcie dźwięków w komfortowych warunkach.  Praktycznie z każdego kąta sali odbiór był podobnie przyjemny. 

Wciąż trudno znaleźć odpowiednie słowa, by wyrazić pełnię emocji, których można było doświadczyć tego wieczoru. Takie chwile nie zdarzają się często, co więcej są na wagę złota. Było to szczere, bardzo bezpośrednie i osobiste spotkanie z wyjątkową twórczością - jedyne w swoim rodzaju. Takie, którego się nie zapomina, które pozostawia w duszy trwały ślad. Jestem za nie po stokroć wdzięczna.

 

INNERWOUD
STEVE VON TILL


Zdjęcia podpisane imieniem i nazwiskiem oraz nazwą strony, zamieszczone na tej stronie należą do autora i nie mogą być kopiowane w celach prywatnych ani komercyjnych. Nie wyrażam zgody na pobieranie pojedynczych zdjęć i publikację na portalach społecznościowych bez wcześniejszego ustalenia. Rozpowszechnianie zdjęć jest możliwe wyłącznie poprzez linki do tej strony.

All the photos published on this website, signed with the name and the name of the website, belong to the author and may not be copied for private and commercial purposes. I do not agree to for the publication of the individual photos in social media without prior arrangement. Sharing of photos is only possible using links to this website.