poniedziałek, 16 stycznia 2023

Ultima Ratio Fest powraca do Wrocławia!

Uwaga miłośnicy metalowej melancholii! Ultima Ratio Fest powraca do Wrocławia z równie mocnym składem, jak w roku ubiegłym. Jesienią 2023 roku w klubie A2 zaprezentują się Paradise Lost, Primordial, Harakiri For The Sky i Omnium Gatherum. Tegoroczna polska odsłona festiwalu będzie miała miejsce we wtorek 10 października. Na wydarzenie zaprasza Knock Out Productions! 


 Tytani gotyckiego metalu nie tracą werwy, co potwierdziły to polskie koncerty grupy w ostatnim półroczu, promujące trzyletni już album „Obsidian” (recenzja). U ich boku na scenie pojawi się Primordial - który z mieszanki black metalu, muzyki celtyckiej i folku uczynił podbudowę pod niepowtarzalny styl, w roli supportu wystąpią: post-black metalowi muzycy z Harakiri for the Sky oraz przedstawiciele melancholijnej odmiany death metalu - Omnium Gatherum. Oj będzie się działo!!!PARADISE LOST (Wielka Brytania) doom metal:

 
Tego zespołu przedstawiać nie trzeba. Powstały w 1988 roku w angielskim Halifax zespół Paradise Lost jest jednym z pionierów ciężkiego, mrocznego grania na Wyspach. To także jeden z najbardziej znanych i lubianych zespołów w Polsce, którą od czasu swojego powstania odwiedzał wielokrotnie.
W 2022 roku Brytyjczycy zagrali w Polsce aż pięć koncertów i po raz kolejny przekonali się, że polscy fani ich darzą ich szczególnym uczuciem. 

Nick Holmes i Greg Mackintosh, czyli główne siły twórcze kapeli, poprowadzili jej muzykę przez gęsty doom i death, by w latach 90. wkroczyć na obszar melodii i czystych wokali, a nawet zaliczyć romans z elektroniką. W XXI wieku Paradise Lost spojrzał łaskawszym okiem na swoją przeszłość, którą zmieszał z bardziej melodyjnym graniem.


 
PRIMORDIAL (Irlandia) extreme metal, folk metal:
 

 

Można robić metal z różnych pobudek, a jedną z najbardziej efektownych są niebezpieczne czasy, w których żyjemy. W ostatnich miesiącach nie możemy narzekać na niepokojące doniesienia z bliska i daleka, a Primordial i ich żelazna konsekwencja w opisywaniu historycznych zmagań Europy pasują do tego w sam raz. Irlandczycy pod przewodnictwem A.A Nemtheangi świetnie opisują niepokoje każdego z nas, wrzucając je w wir celtyckiego metalu z wieloma odniesieniami do folku czy żarliwego black metalu. Ich ostatnia płyta, “Exile Amongst the Ruins” nawet w tytule opisuje status kapeli - to wygnańcy pośród ruin, którymi równie dobrze możemy być my wszyscy.
 
 
 
HARAKIRI FOR THE SKY (Austria) post-black metal:
 


 
Od 2011 roku urzędujący w Wiedniu panowie M. S. (wszystkie instrumenty, główny kompozytor) i J. J. (wokal, teksty) eksplorują klimaty zbudowane z depresji, mroku, hipnotyczności, które wtapiają w blackmetalowy kontekst. W odróżnieniu od innych mistrzów z Austrii, jak Pungent Stench, Belphegor, czy Abigor, którzy taplają się piekielnej smole albo nurzają w perwersjach, dla Harakiri For The Sky ogromne znaczenie odgrywa nastrój. Duet z płyty na płytę buduje go coraz staranniej, z uwzględnieniem innych, często zaskakujących elementów.
Słowo "depresyjny" jest często używane w odniesieniu do twórczości Harakiri For The Sky. Są i tacy, którzy posuwają się nieco dalej, dodając epitet "samobójczy". To ostatnie określenie jest przesadą. Muzyka Austriaków raczej wciąga, wprawa w coś na kształt uzależniającego transu, który przebija z epickich kompozycji. Co ważne, Austriacy potrafią imponująco oddać ich klimat i aranżacyjne detale podczas koncertów. Jeżeli kogoś pociąga twórczość, chociażby Alcest albo szwedzkiego Shining, z pewnością chętnie zatopi się w tej muzyce.

 
 
 
OMNIUM GATHERUM (Finlandia) melodic death metal:
 


 
Finowie rozumieją, jak się robi death metal w wariancie wyjątkowo melancholijnym, a Omnium Gatherum to jeden ze świetnych tego przykładów. Skład od 25 lat pielęgnuje swoje wyczucie dobrej melodii ciągnącej cały utwór, grobowego riffu przełamującego słodycz i wrzasku prosto z trzewi. Czas leci, a zespół nie traci formy - “Origins” z 2021 roku to piguła konsolidująca death metal, momenty wręcz balladowe, a nawet elementy prog rocka. Nie przegapcie ich!

 

Relację z ubiegłorocznej edycji znajdziecie tu: 

 https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2022/10/ultima-ratio-fest-moonspell-insomnium.html

 

Bilety na koncert będą dostępne w sprzedaży od 20 stycznia od 12:00 w Knock Out Music Store