niedziela, 20 listopada 2022

Alcest, Exodus, Lucifer i Meshuggah na Mystic Festival 2023

Poznaliśmy 4 nowych wykonawców nadchodzącej edycji Mystic Festival. W dniach 7-10 czerwca 2023 na terenie Stoczni Gdańskiej zagrają Alcest, Exodus, Lucifer i Meshuggah. 

 


 

Meshuggah od lat piszą nowe prawa fizyki w swoim własnym kosmosie – owszem, mają licznych naśladowców, ale są poza zasięgiem. Bardziej zaawansowanego technicznie i perfekcyjnego brzmieniowo metalu po prostu nie ma. A kiedy już myśleliśmy, że dotarli do granic, wiosną tego roku Szwedzi wydali „Immutable” (recenzja), otwierając dla swojej muzyki nowe przestrzenie.

 To jakieś historyczne nieporozumienie, że Exodus nie zalicza się do thrashmetalowej Wielkiej Czwórki – tym bardziej, że najpierw dali gitarzystę Metallice, potem Slayerowi. Nam, fanom tej muzyki, dali nie tylko pomnikowe albumy sprzed lat – z „Bonded by Blood” na czele – ale i wiarę w to, że thrash metal może wybijać zęby i kopać dupska również w XXI wieku, zaczynając świetną passę znakomitym „Tempo of the Damned”. Ich najnowsza płyta nosi tytuł „Persona Non Grata”, ale na naszym festiwalu są gorąco oczekiwani.
 

Są zespoły, które prują przez mrok z prędkością światła, ale francuski duet Alcest do nich nie należy. On w ciemności się zagnieżdża, dryfuje w niej, kontempluje ją… Łącząc shoegaze z black metalem, surowość zimnej fali z postmetalowym zamiłowaniem do dźwiękowego bezkresu, Alcest kroczy własną drogą, którą najlepiej określa tytuł ich ostatniego póki co albumu, czyli „Spiritual Instinct” (recenzja) – bo to muzyka, która nie bierze się z kalkulacji, ale z uduchowienia i instynktów. 


Lucifer to hołd złożony… nie, nie upadłemu aniołowi, choć teksty zespołu przesiąknięte są okultyzmem. To przede wszystkim ukłon dla złotej ery hard rocka i heavy metalu, dla lat 70., kiedy ciężar riffów równoważyły melodie refrenów. Zaklęcia ze sceny rzucać będzie na was charyzmatyczna Johanna Sadonis, a jej towarzysze – silna reprezentacja szwedzkiej sceny – zadbają o ich godną oprawę.Do tej pory udział w festiwalu potwierdzili również Ghost, Gojira, Behemoth, Phil Campbell and the Bastard Sons (z setem Motörhead), Voivod, Moonspell, Perturbator, Sleep Token, Carpathian Forest, Unleashed, Heriot i Soen. Szczegóły dotyczące festiwalu oraz bilety znajdziecie na stronie festiwalowej.  

Obecnie w sprzedaży:
1. Karnety czterodniowe Early Birds, w cenie 639 złotych.
2. Karnety czterodniowe Early Birds VIP, w cenie 899 zł.
3. Mystic Camp: nocleg – 99 zł.
4. Mystic Camp: parking dla samochodu osobowego - 99 zł.
5. Mystic Camp: parking dla kampera – 399 zł.

Karnety możecie nabyć również za pośrednictwem serwisu eBilet – w ofercie sprzedaż ratalna, kupujesz dziś, płacisz później.

Organizatorem festiwalu jest Mystic Coalition, sojusz firm o bogatym doświadczeniu na rynku koncertowym, festiwalowym i wydawniczym, w skład którego wchodzą Knock Out Productions, Mystic Production i B90.