poniedziałek, 21 listopada 2022

Gaupa - Myriad (18.11.2022)


Stoner, psychodelia, folkowe inspiracje, chwytliwe melodie i przykuwający uwagę, oryginalny wokal? To wszystko znajdziecie na "Myriad", absolutnie porywającej nowej płycie szwedzkiej grupy Gaupa. Jeśli cenicie też niebanalne teksty, to trafiliście idealnie. Następczyni "Feberdrom" z 2020 roku jeszcze pełniej definiuje oryginalny styl zespołu i przynosi kolejną porcję świetnych, poszukujących utworów.Jeśli słuchając tej płyty przychodzi ci na myśl Bjork to nic dziwnego, jest tu coś z "Big Time Sensuality". W połączeniu z psychodeliczno-stoner'ową muzyką daje to jednak bardzo oryginalny rezultat. Zgrzytliwe, a zarazem chwytliwe riffy rozpoczynają "Exoskeleton", towarzyszą jej połamane riffy. Jest mocno, mrocznie, a jednocześnie bardzo angażująco. Jeszcze intensywniej i bardziej przebojowo jest w "Diamterical Enchantress"."Moloken" to piękna, mroczna i subtelna ballada. Jeszcze więcej niepokoju jest zaś w "Somnen", a uroku utworowi dodaje język szwedzki. Jest tu zgodnie z tytułem nieco kołysząco, ale to sen zdecydowanie z tych niewesołych.

Stone'rowo-psychodelicznie jest w "Elden" i przewrotnym "My Sister Is A Very Angry Man". Drugi z wymienionych utworów poraża dodatkowo hard-rockową energią i potężnym, chwytliwym riffem. Całość spina ponad siedmiominutowy "Mammon", progresywny w jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu, rozwijający się niespiesznie, nasycony fenomenalnymi partiami gitar, szczególnie tą szalejącą w tle. To jeden z najlepszych utworów, jaki słyszałam w ostatnich tygodniach. Potężny, świetnie eksponujący "przybrudzone" brzmienie, ze świetnie prowadzoną melodią wokalu.

Gaupa to jeden z tych zespołów, który wykorzystał pandemiczny czas na konsekwentne szlifowanie warsztatu i rozwój własnej artystycznej wizji. Efektem tego zaangażowania jest "Myriad" - album intrygujący, wielowarstwowy, z każdym odsłuchem ukazujący nieco inne aspekty. To naprawdę świetna płyta, która może spodobać się zarówno miłośnikom metalu w naprawdę przeróżnej postaci jak i fanom po prostu dobrego, klasycznego rocka. To album uniwersalny, który ma w sobie coś wyjątkowego. Nie będę się dalej rozpisywać - tych, których miałam przekonać chyba już wystarczająco zaintrygowałam. Sprawdźcie, warto!

85%

Posłuchaj płyty: Gaupa - Myriad