wtorek, 25 października 2022

Znamy datę premiery i szczegóły dotyczące nowej płyty Riverside!

"I'm Done With You" - taki wymowny tytuł nosi nowa kompozycja Riverside, zwiastująca nadchodzący, ósmy album zespołu, który ukaże się 20 stycznia 2023 roku. To mocny i skłaniający do refleksji utwór, zwiastujący pewne zmiany w brzmieniu grupy. Więcej o płycie poniżej. So, you've always been on my sideYou've always been my friendAnd suddenly you don't like it thatI started doing something else
This is not what you expectSo, you feel, you have to wake me upYou have to make me awareTell me, I lost my way
You are not my judge, you are not my GodYou are not my own CEOWhy don't you simply shut your mouthAnd take your poison from my soul?Far away

Tak rozpoczyna się "I'm Done With You", utwór, którzy traktuje o pozbywaniu się z naszego życia toksycznych osób, które nie pozwalają nam być sobą. Mariusz w jednych z wypowiedzi tak powiedział o tym utworze:

"Chyba nie ma nic gorszego niż otaczanie się osobami, które uważają, że wiedzą więcej i lepiej, a Ty najlepiej żebyś postępował tylko zgodnie z ich zaleceniami. Jeśli czujesz, że osoba z Twojego kręgu Cię nie akceptuje tylko wciąż wytyka błędy i próbuje zmieniać. Jeśli czujesz, że jesteś obwiniany za to, że żyjesz w sposób w jaki chcesz żyć, być może warto się zastanowić czy taka relacja jest Ci potrzebna? Każdy w pewnym momencie swojego życia dokonuje swego rodzaju "sprzątania". Tekst "I'm Done With You" mówi o takim właśnie sprzątaniu. Do pozbywania się toksycznych osób z naszego otoczenia dojrzewamy bardzo późno. Jednak zawsze lepiej późno niż wcale…"

To bardzo słuszne i bardzo wymowne słowa, bardzo ważne. Ważny jest też nowy utwór, którego możecie posłuchać poniżej: 


"ID.Entity" to nowy rozdział w historii zespołu, nie tylko ze względu na to, że jest to pierwsza płyta w nowym składzie, z gitarzystą Maciejem Mellerem na pokładzie, lecz także nową współpracę okładkową. Oprawę graficzną albumu wykonał Jarek Kubicki, nie znany z wielu poprzednich albumów Riverside Travis Smith. Okładka jest przepiękna.

 

"Żyjemy w czasach ogromnego braku zaufania, społecznych podziałów, niepewności, kłamstwa, propagandy i inwigilacji. Żyjemy w casach gniewu i bezradności. W czasach zdominowanych przez Big Techy, populistów, teorie spiskowe, nienawiść, myślące wciąż tylko w kategoriach zysku korporacje powodujące m.in. coraz szybszą śmierć zarówno naszej planety jak i ludzkiej natury. Żyjemy w czasach, w których ni stąd ni zowąd jeden kraj może zaatakować drugi, bo uważa, że to czy tamto bardziej mu się należy. Ciężko w takim świecie śpiewać tylko o miłości, przyjaźni i ucieczkach w świat wyobraźni"  -  kontynuuje tekstowo-muzyczne wyjaśnienia Mariusz Duda. 
 

Materiał nagrywany i miksowany był tym razem w dwóch studiach nagraniowych - W The Boogie Town Studio w Otwocku pod okiem Pawła Marciniaka oraz w warszawskim Studiu Serakos pod okiem Magdy i Roberta Srzednickich. Masteringiem zajął się współpracujący z zespołem przy nagraniach koncertowych Robert Szydło. Produkcją zajął się tym razem sam Mariusz Duda.


Czy w dzisiejszych czasach można być sobą nie interesując się tym co dzieje się na świecie? Czy można żyć wśród ludzi nie interesując się społecznymi zmianami jakie zachodzą w coraz szybszym tempie? Riverside na swoim najnowszym albumie mówi, że nie jest to możliwe. I podkreśla, że do przetrwania tych trudnych czasów potrzebujemy samoświadomości, empatii, wspólnoty, oraz zarówno wsparcia drugiej osoby jak i odcięcia się od wszystkich, którzy wpuszczają w nasze życie jad, dzielą nas i antagonizują. Wiele z ważnych zagadnień poruszonych na najnowszym albumie sprawia, że „ID.Entity” jest nie tylko solidnym muzycznym i tekstowym początkiem trzeciej dekady działalności Riverside, ale również jednym z najważniejszych albumów w całej karierze zespołu.

„ID.Entity” można już zamawiać w przedsprzedaży na stronach InsideOut Music oraz Mystic Production. Płyta ukaże się w następujących formatach: 2CD+Blu Ray artbook, 2CD Mediabook, CD jewelcase, LP (w kilku wariantach kolorystycznych) oraz w formacie cyfrowym. Podstawowy album składa się z siedmiu kompozycji. Limitowane edycje płyty zawierać będą także drugą płytę z dodatkowym materiałem - dwiema kompozycjami pozaalbumowymi oraz dwiema singlowymi wersjami kompozycji z podstawowego albumu.
 
Na płycie znajdą się następujące kompozycje: 
 
1. Friend or Foe? (00:07:29)
2. Landmine Blast (00:04:50)
3. Big Tech Brother (00:07:24)
4. Post-Truth (00:05:37)
5. The Place Where I Belong (00:13:16)
6. I'm Done With You (00:05:52)
7. Self-Aware (00:08:43)