wtorek, 26 kwietnia 2022

Mistyczny alfabet 2022 - U, V, W

Pora na ostatnią odsłonę cyklu mistyczny alfabet. Z racji niedużej liczby zespołów, trzy ostatnie literki mistycznego alfabetu przedstawię razem. O części z nich miałam przyjemność już wam opowiadać. W ostatnim odcinku cyklu przyjrzymy się bliżej zespołom Urne, The Vintage Caravan, Vader, Wiegedood, Witchcraft. 
"U" 

URNE


Urne to trio z Londynu. Ten mroczny i tajemniczy zespół zagra 1 czerwca podczas Warm Up Day. Czerpią inspiracje z twórczości Metalliki, Mastodon, Alice In Chains i Death, balansując pomiędzy sludge, doom i technicznym metalem, nie stroniąc od wpływów hardocore'u i melodii.

"V" 

THE VINTAGE CARAVAN Muzycy zespołu o takie nazwie muszą czuć, że urodzili się za późno, a ich twórczość to potwierdza – na przełomie lat 60. i 70., w towarzystwie Led Zeppelin, Deep Purple czy Black Sabbath czuliby się jak ryba w wodzie. Fani jednak nie narzekają na to, że Islandczycy zadebiutowali w drugiej dekadzie XXI wieku, bo dzięki nim z powodzeniem mogą wywoływać duchy tamtej epoki. Psychodeliczny hard rock The Vintage Caravan płonie jasnym płomieniem na płytach, choćby "Arrival" czy "Gateways", ale na koncertach to już prawdziwy pożar!

Przeczytajcie recenzję "Monuments": https://miedzyuchemamozgiem.blogspot.com/2021/06/the-vintage-caravan-monuments-16042021.html

i relację z występu zespołu u boku Opeth: https://miedzyuchemamozgiem.blogspot.com/2019/11/opeth-vintage-caravan-huxleys-neue-welt.html 

 VADER


 


Zaczynali w Olsztynie, w głębokich latach 80., cała Polska poznała ich za sprawą kultowego demo „Necrolust”, pionierskiego dla europejskiego death metalu.

Po wydaniu kolejnego demo „Morbid Reich” zespół trafił pod skrzydła Earache Records, gdzie zadebiutował albumem „The Ultimate Incantation” i ruszył w trasę, która trwa do dziś. Wielu fanów uważa jednak, że dopiero na drugiej płycie – „De Profundis” – Vader zaprezentował pełnię kompozytorskich, wykonawczych i brzmieniowych możliwości. 25 rocznicę wydania tego albumu Vader będzie świętował na Mystic Festival prezentując go w całości.

W lutym w B90 był ogień. Jestem pewna, że będzie gorąco także w czerwcu, na głównej scenie. 

Relacja: https://miedzyuchemamozgiem.blogspot.com/2022/02/przebudzenie-tyranow-vader-dopelord.html 


 

"W" 

WIEGEDOOD

Jeśli ekstremalne prędkości, wściekłe wrzaski i totalne szaleństwo to właśnie to, co najbardziej cenisz w muzyce, ten koncert jest dla ciebie. Jest też dla wszystkich otwartych osób, które nie boją się wyzwań i chłoną muzykę niezależnie od gatunku, rozpatrując ją jedynie pod kątem dobrej i złej. Choć ten album w wydźwięku atmosfery jest kwintesencją zła, jest jednocześnie piekielnie dobry.

Przeczytaj recenzję najnowszej płyty Wiegedood: https://miedzyuchemamozgiem.blogspot.com/2022/01/wiegedood-theres-always-blood-at-end-of.html  

WITCHCRAFT 


Zaczynali dwie dekady temu od doom metalu. Naturalna ewolucja doprowadziła Szwedów do brzmienia z jednej strony opartego na solidnym, hardrockowym fundamencie, z ale z drugiej mamiącego ponurym rytualnym transem i psychodelicznym tripem. Twórcy „Nucleus” hipnotyzują tak skutecznie, że kto wie, może rzeczywiście chodzi o czary…


 

Szczegółową rozpiskę godzinową z podziałem na dni znajdziecie tu: 

https://miedzyuchemamozgiem.blogspot.com/2022/04/zaplanuj-swoj-mystic-festival-rozpiska.html