środa, 16 lutego 2022

Sofiane Pamart - Letter (11.02.2022)


I jak tam, dostaliście walentynkowe życzenia/listy/kartki? Pewnie jak już to same elektroniczne, za pośrednictwem mediów społecznościowych. Kto to w ogóle wysyła jeszcze cokolwiek w formie fizycznej... Jeśli czujecie niedosyt po poniedziałkowym popularnym święcie, mam coś dla was. List pełen ciepła, miłości i relaksujących dźwięków, wysłał w świat w ubiegły piątek Sofiane Pamart, wierząc, że trafi do otwartych słuchaczy. Jeśli poszukujesz piękna w najczystszej postaci, szczerości i wyciszenia, sięgnij po tę płytę. 

 

Osiemnaście fortepianowych miniatur i pięćdziesiąt minut kołyszących, wzruszających dźwięków - tak mniej więcej prezentuje się ta muzyka. Klasyczny album fortepianowy? Ktoś mógłby pomyśleć, że to dźwięki dla melomanów zakochanych w filharmoniach, które najlepiej sprawdzają się w eleganckich salach i przy szczególnych okazjach. Nic bardziej mylnego! Wbrew pozorom jest to twórczość bardzo uniwersalna, doskonała na każdy dzień, jeśli tylko przyjdzie na nią ochota. 

Sofiane Pamart to twórca nietuzinkowy. Jeśli spojrzeć na wygląd 28-letniego Francuza, można by pomyśleć, że mamy do czynienia z raperem. Buntowniczy i pełen temperamentu artysta postanowił jednak, że poświęci się muzyce klasycznej. Interpretuje ją w niezwykły sposób, na nowo, jak nikt inny. Gra pięknie, z wyczuciem i pełnią emocji, podążając konsekwentnie własną drogą. Współpracował z raperami z Francji, występował w wielu kultowych miejscach, między innymi na Montreux Jazz Festival czy w Luwrze. 

Nie będę się tu szczegółowo rozpisywać - tej muzyki po prostu trzeba posłuchać. "Letter" to piękna płyta - bardzo elegancka, a zarazem niezwykle lekka i subtelna. Zwróćcie uwagę na tytuły nagrań, bo skrywają one piękny przekaz - to podziękowania dla fanów za więź, którą zbudowali z artystą i informacja, że album został nagrany w Azji. Bezpośrednio kieruje te słowa do osób, które śledziły jego podróż po azjatyckich krajach. Sofiane odwiedził tereny Korei Południowej, Japonii, Tajlandii, Singapuru, Tajwanu i Wietnamu. Jeśli nie wyruszyliście jeszcze w podróż z artystą, to właśnie teraz jest ku temu dobra okazja. To co, są chętni?

85%

Posłuchaj albumu: Sofiane Pamart - Letter