środa, 10 listopada 2021

Vök - Feeding On A Tragedy EP (8.10.2021)


Będąc otoczonym na co dzień mrocznymi dźwiękami, warto czasem sięgnąć dla zbilansowania ciężaru po coś lżejszego, a jednocześnie nie pozbawionego ładunku emocjonalnego. Jeśli masz ochotę posłuchać dobrego popu, sięgnij po nowy materiał Vök. Nowa EPka islandzkiego zespołu to cztery premierowe kompozycje, do których można wracać wielokrotnie. 

Choć "Feeding On A Tragedy" ma niewesoły wydźwięk, jest to muzyka przystępna i miła dla ucha. To materiał bardzo dobrze wyprodukowany, zagrany i zaśpiewany, utrzymany w charakterystycznym dla zespołu stylu, łączącym lekkość i przebojowość z melancholią. Jest w tych utworach także osobisty pierwiastek - wokalistka, gitarzystka i kompozytorka Margrét Rán Magnúsdóttir postanowiła przekazać w tekstach własne doświadczenia, zarówno sprzed lat, jak i czasów współczesnych, przeplatając je z wytworami własnej wrażliwości i wyobraźni. Odnosi się w nowych utworach do czasów dzieciństwa, w których brakowało jej odwagi, by być sobą ("Running Wild"), jak i emocji teraźniejszych, związanych z utratą bliskiej osoby ("No Coffee At The Funeral") i wynikającego z niej poczucia żalu, smutku, przybicia.

Choć opisane są tu osobiste doświadczenia, teksty tych piosenek nabierają uniwersalnego charakteru. Jest na tej minipłycie piosenka o poczuciu niedopasowania do współczesnego świata ("Skin") i potrzebie ucieczki od codzienności ("Lost In The Weekend"). Właściwie z każdą z czterech kompozycji może utożsamiać się wrażliwa jednostka, która poszukuje w dźwiękach szczerości i emocji. 

Słucha się tego materiału jednym tchem. Czas upływa przy nim błyskawicznie, a po wybrzmieniu ostatniej nuty nie pozostaje nic innego, jak ponowne włączenie "play". Te piosenki zostają w głowie na długo - refreny nuci się bezwiednie, w uszach nieustannie rozbrzmiewa ciepły głos Margaret.

To piękna, chwytliwa i uniwersalna płyta. Szkoda jedynie, że taka krótka. Mam nadzieję, że zespół już niedługo podzieli się większym zestawem utworów. To także świetny początek dla osoby, która nie miała dotąd styczności z twórczością islandzkiego zespołu - dzięki "Feeding On A Tragedy" może odkryć dla siebie to, co w muzyce Vök najlepsze.

84% 

Posłuchaj EPki:  Vök - Feeding On A Tragedy