sobota, 9 października 2021

Lonker See - Time Out Tour - Gdańsk, Klub Żak, 8.10.2021 [GALERIA ZDJĘĆ]

"Lonker See niezmiennie trzymają wysoki poziom - nagrali jeszcze jeden świetny album, udowadniając, że są jednym z najciekawszych zespołów na polskiej scenie niezależnej" - tak zakończyłam recenzję "Time Out" - najnowszej płyty trójmiejskiego kwartetu, będącej krokiem ku nieco zaskakującemu, bardziej wyciszonemu, lecz równie intrygującemu kierunkowi muzycznemu. Po premierze albumu, jak to zwykle bywa w normalnych czasach, nadszedł odpowiedni moment na prezentację go w formie koncertowej. Koncertem w gdańskim Żaku Lonker See rozpoczęli październikową trasę promującą  "Time Out" i był to bardzo udany występ.Piątkowy wieczór w Klubie Żak, to sprawdzony sposób na udany początek weekendu. Wiedzą o tym zarówno stali bywalcy klubu jak i miłośnicy nieszablonowej muzyki, regularnie korzystający z kulturalnej oferty Trójmiasta. Wszystkie miejsca w Sali Suwnicowej, przygotowane na ten wieczór zostały wyprzedane i nie ma w tym nic dziwnego - Lonker See to ekipa, na którą zawsze można liczyć, jeśli chodzi o solidną dawkę psychodelii, jazzowych dialogów i rozwijających się niespiesznie kompozycji.

Nie inaczej było i tym razem. Zgadzało się niemal wszystko - klimat, brzmienie, subtelne oświetlenie, nagłośnienie, forma koncertu. Muzycy toczyli między sobą na scenie intrygujące dialogi, których słuchało się z przyjemnością, a instrumentalne popisy dopełniał delikatny, eteryczny wokal Joanny Kucharskiej. Niemal półtoragodzinny set wypełniły kompozycje z nowej płyty oraz kilka starszych nagrań. Wszystko do siebie pasowało i ułożyło się w spójną, improwizowano-hałaśliwą historię. Było mrocznie, niepokojąco i hipnotyzująco, czyli dokładnie tak, jak być powinno.

Publiczność słuchała kwartetu z zapartym tchem, chłonąc dźwięki i obserwując toczące się na zaaranżowanej na deskach klubu kameralnej scenie wydarzenia. W subtelnych ruchach i reakcjach muzyków wyczuwalne było wzajemne zrozumienie i radość powrotu na scenę. Mimo mogącej wywoływać pewien dyskomfort ekipy filmowej, rejestrującej wydarzenie na żywo i przekazującej obraz i dźwięk na bieżąco w sieci zespół czuł się na dobrze. Nie brakowało okazji do uśmiechów i wyrazu szczerej radości ze wspólnego grania. Choć między utworami nie padły praktycznie żadne słowa, wyraźnie wyczuwalna była pozytywna energia, zespołowa chemia i porozumienie, które wywiązało się między muzykami i fanami. 

Był to koncert dla wszystkich otwartych słuchaczy, którzy nie dzielą dźwięków względem gatunków, nie szufladkują i cenią przede wszystkim autentyczność, szczere emocje i klimat. Coś dla siebie znaleźli tu zarówno miłośnicy jazzowej awangardy, hałaśliwych przesterów jak i metalowej mocy. Przy tych dźwiękach można było odpłynąć i dać się ponieść psychodelicznemu nurtowi, a jednocześnie te mocniejsze, bardziej intensywne fragmenty wręcz skłaniały do machania głową i zanurzenia w mroku. Szkoda jedynie, że koncert przewidziany został jako siedzący, przez co niezwykle ciężko było spożytkować tę kotłującą się energię na bieżąco poprzez skoki, tańce czy naturalne na koncertach gitarowych inne szaleństwa.

Jeśli nie dotarliście na gdański koncert, a chcielibyście zobaczyć i posłuchać Lonker See na żywo, poniżej lista miast i klubów, które zespół odwiedzi w październiku. Zdecydowanie warto się wybrać! 

9.10 Las - Olsztyn

10.10 NRD - Toruń

15.10 Underground - Rzeszów

16.10  CK - Lublin

17.10 RE - Kraków

21.10 Akademia - Wrocław

22.10 Zoo - Szczecin

23.10 Magnetofon - Gorzów Wlkp

24.10 Motor Rock Pub - Słupsk

27.10 Pod Minogą - Poznań

28.10 Konkret - Łódź 

29.10 Hydrozagadka -Warszawa

 Ci, którzy wolą oglądać koncerty w domowym zaciszu, mogą skorzystać z transmisji online, która została zarejestrowana podczas występu i jest dostępna na stronie Klubu Żak: https://klubzak.com.pl/wydarzenia/lonker-see-transmisja-life.html

Tymczasem zapraszam do obejrzenia galerii :)