piątek, 8 października 2021

Nadchodzi trzynasta odsłona Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit!


I Am The Sound! Czyli "Jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką" - to nieodłączne hasło Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit, który co roku w październiku odbywa się w Łodzi. Mam ogromny zaszczyt zaprosić Was na trzynastą odsłonę tego wyjątkowego wydarzenia, która odbędzie się w dniach 21-24 października 2021 roku. Tegoroczny program festiwalu obfituje w różnorodność, pośród której każdy otwarty słuchacz znajdzie coś dla siebie. W przedostatni weekend października w Łodzi na miłośników brzmień różnych jak zawsze czekają nie tylko koncerty w Klubie Wytwórnia, lecz także interesujące spotkania, projekcje, wystawy, wykłady i warsztaty. Co znajdziemy w tegorocznej ofercie festiwalowej? Przyjrzyjmy się pokrótce poszczególnym dniom. 

 

CZWARTEK 21 PAŹDZIERNIKA 2021


 

Pierwszy dzień festiwalu to gratka dla miłośników powrotów do przeszłości oraz jazzowych improwizacji. Tego dnia przeniesiemy się do roku 1971... Co się wtedy wydarzyło? To czas, gdy na orbicie Marsa pojawiła się pierwsza sonda, Willy Brandt odebrał pokojową Nagrodę Nobla, urodził się Tupac Shakur, miała miejsce premiera filmu "Hydrozagadka", na rynku pojawił się pierwszy na świecie mikroprocesor Intela... To także rok, w którym swój ostatni, szósty album z Jimem Morrisonem wydało The Doors i właśnie ten album, "L.A. Woman" będą wspominać na scenie muzycy pod kierownictwem multiinstrumentalisty, producenta, kompozytora i autora tekstów Marcina Zabrockiego, byłego członka zespołów Pogodno, Mister D, Hey, Nosowska, Mordy, od lat udzielającego się na scenie eksperymentalnej. Nieśmiertelne utwory "Changeling", "Love Her Madly", tytułowy "L.A. Woman" czy "Riders On The Storm" zaśpiewają m.in.: Tomasz Organek (Ørganek, SOFA), Waluś (WaluśKraksaKryzys), Jakub Stankiewicz (Braty z Rakemna) oraz Elżbieta Mielczarek. Kolektyw wystąpi jako L@ WOMAN.

 

 


 W ramach afterparty wystąpi natomiast łódzki zespół Jezabel Jazz, który zagra pierwszy od 15 lat koncert! Grupa, która powstała w 1990 roku przez lata swoim psychodelicznym, gitarowym graniem zachwycała publiczność w całej Polsce. W 1993 roku zespół zakończył działalność.

W 2021 r. nakładem wytwórni GAD Records ukazała się antologia zespołu pt. „Euforia” zawierającą dwa studyjne albumy. To świetna okazja, by po latach zaprezentować tę muzykę także na żywo. Podczas Festiwalu Soundedit Jezabel Jazz wystąpi na specjalnym koncercie w składzie: Tomasz „Mechu” Wojciechowski, Krzysztof Najman oraz Adam Najman, syn basisty Jezabel Jazz i Anji Orthodox.


 

bilety na pierwszy dzień znajdziecie tutaj: L@ WOMAN & JEZABEL JAZZ

Koncerty rozpoczynają się o godzinie 19:00 w Klubie Wytwórnia. 

 

PIĄTEK 22 PAŹDZIERNIKA 2021Drugi dzień Soundedit 2021 to przede wszystkim koncert dwóch legend muzyki rockowej - Midge Ure znanego z Ultravox oraz Marca Almonda, obdarzonych niepowtarzalnymi głosami i niezwykłą charyzmą.

Midge Ure zaprezentuje w Łodzi przekrojowy repertuar. Z pewnością nie zabraknie klasycznych, ukochanych przez fanów przebojów Ultravox i utworów solowych artysty, takich jak "Dancing With Tears In My Eyes", "The Voice", "Hymn", "Vienna", "If I Was" czy "Breathe". Ure dołączył do Ultravox w 1980 roku, nagrywając i komponując utwory na album „Vienna”. W znacznym stopniu wpłynął na uformowanie nowego wówczas stylu w muzyce – new romantic, wywodzącego się z post-punka i nowej fali. Uważa się, że album „Vienna” był jednym z pierwszych nagranych w tym właśnie stylu. Kolejne płyty „Rage In Eden” (1981 r.), „Quartet” (1982 r.) oraz „Lament” (1984 r.) ugruntowały pozycję Ultravox, jako jednego z współtwórców najważniejszych dokonań w muzyce rock i pop. Przełomowy dla kariery solowej Midge'a okazał się rok 1985. Artysta wydał pierwszy solowy album „The Gift”, z którego pochodzi niezapomniany przebój „If I Was”. W tym samym roku wspólnie z sir Bobem Geldofem (laureat nagrody „Człowieka ze Złotym Uchem” 2015 r.) skomponował piosenkę „Do They Know It's Christmas?”, która stała się zaczynem do wielkiego koncertu charytatywnego na rzecz głodującej Afryki – Live Aid.


Marc Almond odwiedzi Łódź w ramach promocji albumu „Chaos and a Dancing Star”, który ukazał się 31 stycznia 2020 r. Legendarny angielski songwriter oraz kompozytor w swojej 40-letniej karierze muzycznej sprzedał ponad 30 milionów płyt. Współtworząc z Davidem Ballem duet Soft Cell, stał się ikoną stylu synthpop oraz new wave. Największym sukcesem okazał się przebój „Tainted Love”, który królował dwa tygodnie na pierwszym miejscu oficjalnej listy przebojów Wielkiej Brytanii oraz spędził 43 tygodnie w prestiżowym zestawieniu Billboard Hot 100. Singel zdobył również nagrodę BRIT Award w kategorii Best British Single.

Przez lata zgromadził imponujące portfolio muzycznych współpracowników: Tony Visconti, Gloria Jones, Dusty Springfield, Nick Cave, Siouxsie, Nico, Jools Holland, Bronski Beat, Rosenstolz, John Cale, David Johannson, Kelli Ali, Current 93, Coil, PsychicTV, Antony and the Johnsons, Baby Dee, Little Annie, Matt Johnson, Jim „Foetus” Thirlwell, Ferry Corsten, Ian Anderson czy ikony z lat 60.: Gene Pitney i PJ Proby. Płyty Marca cieszyły się i cieszą nadal ogromną popularnością, wydał również dwie autobiografie oraz trzy zbiory wierszy. 

Bilety na koncerty drugiego dnia festiwalu można zakupić tutaj: MIDGE URE & MARC ALMOND

Ubiegłoroczne wejściówki na koncert Marca Almonda, który został przeniesiony z powodu pandemii zachowują ważność.

Koncerty w Klubie Wytwórnia rozpoczynają się o godzinie 19:00

SOBOTA 23 PAŹDZIERNIKA 2021


Sobota na Soundedit to kolejna edycja cyklu Soundedit Spotlight, prezentującego ciekawe zjawiska polskiej muzyki alternatywnej ostatnich lat. W tym roku organizatorzy przygotowali aż dwie sceny i pięć godzin muzyki. Jako gwiazda wieczoru wystąpi Tomasz Lipiński. Gospodarzem afterparty będzie Baasch. Soundedit Spotlight to projekt, który pojawia się na festiwalu po raz szósty. W tym roku w zupełnie nowej odsłonie.


Pięcioro najbardziej wpływowych polskich dziennikarzy muzycznych: Agnieszka Szydłowska (Newonce), Bartek Chaciński („Polityka”), Jędrzej Słodkowski („Gazeta Wyborcza”), Piotr Stelmach (Radio 357) i Jarek Szubrycht („Gazeta Wyborcza”, „GaMa”) zaprezentuje po jednym ze swoich faworytów ostatnich miesięcy. Redaktorzy wezmą również udział w specjalnym panelu dyskusyjnym, opisującym rodzimy rynek muzyczny w „okresie zarazy”. Jednocześnie nakreślą potencjalne kierunki funkcjonowania i rozwoju dla branży muzycznej w czasie postpandemicznym.


Koncerty odbywać się będą naprzemiennie. Na dwóch scenach zagrają:

Wolska – kiedy w marcu 2021 r. debiutowała, w mediach pojawiała się informacja, że jest artystką, która napisała ponad dwieście piosenek. To niezwykle wszechstronna i utalentowana osoba, nie tylko wokalnie, ale również kompozytorsko. Jak sama mówi: pomysłów w głowie ma całą masę i wciąż przychodzą nowe.

Bluszcz – tworzą: Jarek Zagrodny (gitara, produkcja, głos) oraz Romek Zagrodny (gitara). Ich propozycja to rozmarzony synth pop z gitarową werwą i beztroską bryzą. Muzyką zaczęli zajmować się już jako nastolatkowie i od wtedy również grali ze sobą z różną częstotliwością.

Morświn – trzon zespołu to Małgorzata „Tekla” Tekiel – bas, Marcin Świetlicki – głos, Paulina Owczarek – saksofon barytonowy. Grają muzykę ponadgatunkową. Głośno i cicho. Szybko i wolno. Na siedząco, na stojąco, nawet na leżąco!

Blokowisko – zimnopolska, dwuosobowa kapela, rezydująca obecnie w Warszawie. To duet – Maciej Jurga i Cezary Zieliński. Realizują własną drogę muzyczną, stworzoną na gruncie post-punku.

Oxford Drama – zespół electro-popowy, pochodzący z Wrocławia. Tworzą go Małgorzata Dryjańska i Marcin Mrówka. W 2015 r. pod szyldem wytwórni Brennnessel wydali debiutancki album „In Awe”. Grupa wystąpiła w 2015 r. na Open’er Festival. Artyści przyznają, że największą muzyczną inspirację dla nich stanowi muzyka Morrisseya.

Afterparty zagra tegoroczny laureat Fryderyka – Baasch.

W sobotę wystąpi również Tomek Lipiński - polski muzyk rockowy, wokalista i gitarzysta, kompozytor, autor piosenek. Urodził się w 1955 r. w Warszawie jako syn Eryka Lipińskiego, współtwórcy Polskiej Szkoły Plakatu i założyciela Muzeum Karykatury.

Nagrał w różnych składach kilkanaście płyt. Jego ostatni album z 2015 r. nosi tytuł „To, czego pragniesz”. Obecnie nagrywa i występuje z zespołem w składzie: Karol Ludew – perkusja, Piotr Leniewicz – gitara basowa, Marcin Krakowiak – kbd., wiolonczela, gitara, Anna Patynek – instr. perkusyjne) jako TOMEK LIPIŃSKI. Od 2017 r. jest członkiem Zarządu i Skarbnikiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Jest także członkiem Zarządu Fundacji Music Export Poland. 4 sierpnia 2021 r. otrzymał Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych.

UWAGA! Będzie to prawdopodobnie ostatnia okazja, by posłuchać Artysty na żywo, ponieważ ogłosił on zakończenie swojej kariery. Tomek Lipiński wystąpi podczas Gali wręczenia nagrody „Człowieka ze Złotym Uchem", przed swoim koncertem odbierze statuetkę w uznaniu za „Szczególną wrażliwość muzyczną i kunszt słowa”.

Sobotnie koncerty w Klubie Wytwórnia rozpoczną się o godzinie 18:00

Bilety na sobotę można kupić tutaj: SOUNDEDIT SPOTLIGHT + TOMEK LIPIŃSKI


 

NIEDZIELA 24 PAŹDZIERNIKA 2021


Ostatni dzień tegorocznej edycji Soundedit to muzyczna interpretacja twórczości wybitnego pisarza Stanisława Lema, który w 2021 roku obchodziłby setne urodziny oraz spotkanie z bezkompromisową Lydią Lunch.

Twórczość Lema uczci polski nu jazzowy duet Skalpel, tworzony przez Marcina Cichego i Igora Pudło - didżejów i producentów, którzy w 2004 roku podpisali kontrakt z brytyjską wytwórnią Ninja Tune. Ich muzyka w niezwykły sposób łączy tradycję z nowoczesnością. Do komponowania muzyki wykorzystują łównie polski jazz z lat 60. i 70. nadając mu całkowicie nowe brzmienie. W 2006 r. formacja została wyróżniona Paszportem Polityki. Na festiwalu panowie otrzymają nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem”.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Soundedit duet zaprezentuje projekt dedykowany Lemowi pt.: „Planetarium Lema”. Artyści inspirują się powieściami pisarza: „Niezwyciężony”, „Solaris”, „Kongres Futurologiczny” oraz „Eden”. Na każdej z „planet” będą im towarzyszyć muzyczni goście. Projekt jest współorganizowany z Narodowym Centrum Kultury. 
 
 

Również 24 października w ramach Soundedit wystąpi Lydia Lunch. Amerykańska wokalistka, poetka, pisarka i aktorka; jedna z czołowych postaci nowojorskiego ruchu no wave. Artystka spotka się z uczestnikami festiwalu, wygłosi wykład oraz wyświetli film „Lydia Lunch: The War Is Never Over”.


Niedzielne wydarzenia w klubie Wytwórnia rozpoczną się o godzinie 18:00

Bilety na niedzielę znajdziecie tutaj: SKALPEL - PLANETARIUM LEMA + LYDIA LUNCH

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE 

 

22 października o godzinie 18:00 w galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego odbędzie się  wernisaż wystawy Grzegorz Ciechowski/Andrzej Świetlik. Przedstawione prace Andrzeja Świetlika upamiętniają 20 rocznicę śmierci Grzegorza Ciechowskiego. 

Artysta fotografował wybitnego muzyka i poetę rocka w latach 1988-2001. Efekty kilkunastu sesji zdjęciowych ukazują różne twarze Grzegorza Ciechowskiego z tego okresu. Podczas wystawy będzie można zobaczyć kultowe już zdjęcia, które przeszły do historii polskiej muzyki, ale również fotografie wcześniej nie publikowane. Wśród wystawianych prac nie zabraknie też zdjęć Republiki. W ramach otwarcia wystawy, przed wernisażem, odbędzie się spotkanie autorskie z Andrzejem Świetlikiem. 

Fotografie będzie można obejrzeć bezpłatnie do 1 listopada 2021.
 


 

W dniach 22-23 października w godzinach porannych i wczesnopopołudniowych odbędą się tradycyjnie warsztaty w salach konferencyjnych hotelu DoubleTree By Hilton Lodz.

Szczegółowy harmonogram warsztatów znajdziecie tutaj: WARSZTATY SOUNDEDIT 21

 

WSTĘP NA WYSTAWĘ ORAZ WARSZTATY JEST BEZPŁATNY 

 

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE NA TEMAT FESTIWALU ZNAJDZIECIE NA 

WWW.SOUNDEDIT.PL

 

 DO ZOBACZENIA W ŁODZI !!!