poniedziałek, 11 października 2021

Carcass - Torn Arteries (17.09.2021)


Szukasz płyty na szary jesienny dzień, która wybudzi z letargu i pozwoli zebrać się w sobie? Jeśli masz ochotę na potężny wykop, techniczną jazdę bez trzymanki, a zarazem bardzo melodyjne granie, śmiało sięgnij po nowe wydawnictwo Carcass. Ten materiał z pewnością obudzi niejednego "śpiocha" i przyprawi o szybsze bicie serca.

Fanów grupy, którzy wyczekiwali tego albumu od ośmiu lat, przekonywać o jego wartości nie trzeba. Jest to jednak równocześnie materiał, który może przypaść do gustu osobom o szerszych niż metalowe horyzontach, które lubią zasłuchiwać się w rozpędzonych partiach gitar, blastach, growlach, ale i mrocznych eksperymentalnych dźwiękach i... gitarowych solówkach. Bez obaw, do progresywnego rocka tej płycie daleko ;). 

Jest mocno, ostro, wyraziście. Z melodyjnych fragmentów bije jednak lekkość, radość wspólnego grania, pozytywna energia. Sporo tu zabaw słownych. Melodie przeplatają się z rozpędzonymi instrumentalnymi szaleństwami. Carcass doskonale wiedzą, co robią i angażują słuchacza, wyrywając go z butów.

Jest na tej płycie też polski akcent - okładkę albumu zaprojektował Zbigniew Bielak, który od lat tworzy okładki dla zespołów, między innymi Behemotha, Azarath, Darkthrone, Mgła, Mayhem czy Ghost. Przedstawia ona serce zbudowane z...warzyw, które wywołało już wiele kontrowersji i domysłów, a tak naprawdę zespół pozostawia je słuchaczom do własnej interpretacji, nie wiążąc go z żadną konkretną ideologią (o czym możecie więcej przeczytać w wywiadzie w Noise Magazine). Z pewnością jednak jest ono symbolem żywotności, zdrowia, życia i świeżości i każdy z tych elementów słychać w nowych utworach zespołu. To też w pewnym sensie podkreślenie stylu - zespół wykorzystywał w swojej twórczości motywy medyczne w przeszłości wielokrotnie.

Choć mają już za sobą wiele płyt i różnych okresów w karierze, na "Torn Arteries" Carcass dają dowód tego, że nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i wciąż potrafią zaskakiwać. To świetna, równa i mocna płyta, do której chce się wracać. Okazja, by poczuć tę muzykę na żywo nadarzy się w przyszłym roku - Carcass wyruszą w trasę koncertową razem z Behemothem i Arch Enemy. Jeden z przystanków będzie miał miejsce w Polsce, w Katowicach, 19 października. Myślę, że już nikogo nie muszę przekonywać, że warto tam być.

85%

Posłuchaj płyty: Carcass - Torn Arteries