wtorek, 27 lipca 2021

Nothing But Thieves - Moral Panic II (23.07.2021)

Co robią zespoły w czasie pandemii? Wielu artystów, nie mogąc koncertować postawiło na większą częstotliwość wydawania muzyki w formie studyjnej, czy to w postaci pełnych albumów, czy też mniejszych form. Nothing But Thieves także postanowili wydać suplement do ubiegłorocznego albumu. "Moral Panic II" to dodatkowe dwadzieścia minut wyrazistego indie rocka. Ta EPka jest potwierdzeniem, że zespół ma na siebie ciekawy pomysł i konsekwentnie go realizuje. 

Druga część "Moral Panic" to kwintesencja brzmienia zespołu i dobry materiał startowy dla wszystkich, którzy nie znają brytyjskiego kwintetu. To pięć absolutnie bezbłędnych piosenek, które świetnie sprawdzą się w letnie dni - energetycznych, przebojowych, a jednocześnie nie pozbawionych melodii. 

Muzycy podkreślają, że nowe utwory nie są odrzutami z długogrającego krążka i pomysł na nie zrodził się już po wydaniu pierwszej płyty. To muzyka, która spodoba się fanom brzmień spod znaku Muse, Queens Of The Stone Age i wszelkich połączeń rocka i elektroniki. Wszystko brzmi tu nowocześnie, świeżo i z charakterem. Banalne? Oj zdecydowanie nie. Choć gdzieś to wszystko już było, całość jest tak poukładana, że wyrywa z butów i skłania do niekontrolowanego skakania/machania głową/tańca?/tupania nogą/kołysania się.

Zabawa zaczyna się od ultra przebojowego "Futureproof", a później... jest tylko lepiej. Potężne gitarowe riffy i chwytliwe chórki w "If I Were You" sprawiają, że piosenka czepia się ucha od pierwszego odsłuchu i staje się absolutnie ulubionym utworem z całości. "Miracle Baby" stanowi doskonały przykład flagowych dla zespołu wokaliz i wzorzec dobrej popowej piosenki przełamanej gitarową mocą. Metalową energią w refrenie uderza "Ce n'est Rien", a przeciwwagą do zgrzytów i krzyków są nostalgiczne zwrotki. Całość wieńczy urokliwa ballada "Your Blood", gdzie prym wiedzie gitara akustyczna i niepodrabialny wokal Conora Masona.

Właściwie jest tylko jedna rzecz, do której mogłabym się przyczepić - ta płyta jest zdecydowanie za krótka! Z drugiej jednak strony lepiej pozostawić niedosyt, niż zapewnić słuchaczom przesyt muzycznych wrażeń...

85%

Posłuchaj płyty: Nothing But Thieves - Moral Panic II