środa, 28 lipca 2021

Misguided - s/t EP (23.07.2021)


Mrok, strach, niepokój. Duszna atmosfera, narastające napięcie, intensywne doznania. Wściekłość, wrzask, bunt, mocny przekaz, brak zgody na odbieranie wolności i niszczenie wszystkiego, co dobre. Te kilkuwyrazowe opisy można by jeszcze mnożyć, a i tak nie oddadzą w pełni emocji, które chciał wyrazić zespół i które odczuwa odbiorca słuchający debiutu Misguided. Minialbum toruńskiego tria to bardzo krótka, lecz jednocześnie niezwykle treściwa wypowiedź, która daje kopa prosto w twarz.


Jak najpełniej wyrazić, to co czujesz, gdy świat cię zawodzi, gdy tracisz nadzieję na to, że kiedyś będzie lepiej, spokojniej, lżej? Warto wszystko to powiedzieć wprost - wykrzyczeć, wywrzeszczeć, ekspresyjnie zademonstrować. Misguided nie bez powodu postawili na krótkie formy. Choć ich debiutancka EPka trwa zaledwie jedenaście minut, jest wypowiedzią niesamowicie intensywną, szczerą i bezpośrednią.

To śmiały krzyk nie wyrażających zgody na to, co dzieje się w kraju i na świecie - tych, którzy wg niektórych nie mają głosu i jeszcze jedna opowieść o tym, że społeczeństwo nieuchronnie zmierza ku zagładzie i samounicestwieniu, o ucisku silniejszych wobec słabszych, zaściankowym myśleniu, epidemii głupoty i bólu istnienia w takiej rzeczywistości jednostek świadomych. Przekaz dopełnia fantastyczna okładka Potrójnego Marasa, czyli Marka Przybyszewskiego z Doli, który również ten materiał zmiksował i zajął się jego masteringiem.

Album brzmi przepięknie - mocno, wyraziście i selektywnie. To dźwięki, które świadomie wymykają się klasyfikacjom i będą bliskie osobom kochającym muzyczne eksperymenty. Black metalowe krzyki i blasty, punkowa bezkompromisowa energia i ostre metalowe riffy budują ekscytującą wypowiedź, która zgrzyta, drażni, porusza, a jednocześnie sprawia wymagającemu odbiorcy prawdziwą przyjemność słuchania.  

Bartek, Grzechu i Igor proponują fantastyczny sposób na rozładowanie emocji. To jedenaście minut czystego wykopu, po który warto sięgać zawsze wtedy, gdy świat przytłacza i dobija. Co tu dużo pisać - to świetna, bardzo obiecująca płyta!

87% 

Posłuchaj płyty:  Misguided - s/t EP