poniedziałek, 26 lipca 2021

Insurgent: Coraz trudniej odnaleźć się we współczesnym społeczeństwie.

Uwielbiam te momenty, gdy poznaję zespół, który ma przed sobą ekscytującą muzyczną drogę i dopiero rozpoczyna wspólną przygodę. Insurgent to brytyjski kwartet, który szóstgo sierpnia podzieli się swoją debiutancką EPką, która ma szansę trafić do miłośników nietuzinkowego metalu spod znaku TesseracT, Slipknot czy Jinjer, a także wszystkich otwartych odbiorców.

Kate, Joe, Jake i Mike grają świeżo, z pazurem i pomysłem na siebie. Miałam przyjemność zadać muzykom kilka pytań. Jeśli jesteście ciekawi, jak współczesne społeczeństwo postrzega jeden z najciekawszych nowych metalowych projektów z Wielkiej Brytanii, zajrzyjcie do tego wywiadu. I wierzcie mi, będzie jeszcze o nich głośno.

 


 

Między Uchem A Mózgiem: "Sentient" nie brzmi jak debiutancki album początkującego zespołu, lecz propozycja w pełni profesjonalnego zespołu, który wie, jak angażować słuchacza i tworzyć perfekcyjnie zbilansowaną muzykę. Mam wrażenie, że jesteście bliskimi przyjaciółmi i znacie się od dawna. Jak długo gracie ze sobą?

Insurgent: Jest nam bardzo miło, że tak myślisz! Znamy się od mniej więcej trzech lat i poznaliśmy się na Uniwersytecie BIMM w Birmingham. Piosenki, które słyszałaś miały wiele wersji zanim zyskały tę ostateczną, z której brzmienia jesteśmy w pełni zadowoleni!

MUAM: Czy graliście wcześniej w innych zespołach i macie doświadczenie w innych muzycznych obszarach?

Insurgent: Głęboko w sercach jesteśmy metalami, ale Katie (wokalistka) zdobywała doświadczenie w teatrze muzycznym, co da się wychwycić, słuchając sposobu, w jaki prowadzi melodię wokalu. Wiele osób twierdzi, że powinno się czerpać inspiracje z wielu gatunków i owszem, od czasu do czasu stosujemy się do tego, ale w większości trzymamy się tego, co jest nam naprawdę bliskie!

MUAM: Tworzycie muzykę, którą można umieścić pomiędzy stylami, taką która przekracza granice, łącząc metal z melodiami gitarowymi i chwytliwymi wokalami. Czyja muzyka jest wam najbliższa z perspektywy fana? Słuchacie muzyki w wolnym czasie?

Insurgent: Właśnie z osiągnięcia tego, o czym powiedziałaś jesteśmy bardzo dumni. Czerpiemy inspiracje z takich zespołów jak Alter Bridge, Trivium i Jinjer. Wszystkie te zespoły wspaniale łączą fantastyczne wokale z naprawdę mocną warstwą instrumentalną. Podoba nam się też bardzo nowa twórczość  Sleep Token! 

MUAM: A macie taki jeden album lub więcej płyt, które były dla was osobiście najważniejszymi i miały największy wpływ na wasz rozwój muzyczny?

Insurgent: To świetne pytanie. Wszyscy kochamy trzeci album Slipknot i Joe jest wielkim fanem "Blackbird" Alter Bridge. Słuchamy też często "What The Dead Men Say" Trivium! Trudno byłoby także nie wspomnieć o naszych ulubionych klasykach, jak "Vulgar Display of Power" i "Cowboys From Hell" Pantery!

MUAM: "Sentient" jest naprawdę świetnie zbilansowanym materiałem i daje wymagającemu słuchaczowi dużo radości z samego obcowania z muzyką, jak również niesie ze sobą prawdziwe emocje. To ważne szczególnie w czasach, gdy naprawdę ciężko stworzyć już coś unikalnego i zapadającego w pamięć. Dziękuję wam za to :) . Jak myślicie, co sprawia, że album jest interesujący dla słuchacza? Co sprawia, że dla was osobiście jako słuchaczy czyjaś muzyka jest "dobra"?

InsurgentBardzo ciężko tak jednoznacznie odpowiedzieć, co czyni album "dobrym". Uważamy, że gdy piosenka niesie ze sobą emocje lub skłania słuchacza do myślenia, to staje się ważna. Poza tym, to wszystko jest bardzo subiektywne! Uwielbiamy dobre linie wokalne górujące nad agresywnymi riffami czy partiami perkusji, ale kto tego nie lubi ;)

MUAM: Kate, jesteś świetną wokalistką i jestem pod ogromnym wrażeniem zarówno Twojego czystego jak i growlu. Kto jest Twoim wokalnym idolem i największą inspiracją?


Katie: Nigdy nie zapomnę chwili, gdy pierwszy raz usłyszałam Marmozets, co przekonało mnie, by iść posłuchać ich na żywo wiele razy. Nigdy wcześniej nie czułam się tak zainspirowana w kontekście wokalnych kobiecych możliwości. Drugą ogromną inspiracją dla mnie jest Tatiana z Jinjer! 

 


MUAM: Skłaniacie słuchaczy poprzez swoją twórczość do refleksji nad ludzkim zachowaniem. Jakie jest współczesne społeczeństwo z waszej perspektywy?

Insurgent: Coraz trudniej odnaleźć się we współczesnym społeczeństwie. Media przepełniają nas wiadomościami/informacjami i dlatego niezwykle trudno jest wyrobić sobie słuszną opinię na jakikolwiek temat. Co więcej, presja społeczna sprawia, że ​​tak trudno jest naprawdę swobodnie wyrażać siebie. To są właśnie główne tematy, które poruszamy w tekstach na EPce. 

MUAM: Dokąd zmierza ten świat? Co wg Was możemy zrobić jako społeczeństwo, by sprawić, by żyło się nam lepiej?

Insurgent: To jest dopiero mocne pytanie! Mamy wrażenie, że w dzisiejszych czasach ludziom brakuje empatii i nie zaprzestaną, zanim opowiedzą / opublikują coś w Internecie, co prowadzi do wielu problemów społecznych. Gdybyśmy wiedzieli, jak naprawić społeczeństwo, szczerze mówiąc, nie sądzę, byśmy byli muzykami

MUAM: Jak postrzegacie boga? 

Insurgent: Nikt z nas nie jest szczególnie religijny, ale szanujemy prawo do wiary. EPka została napisana z perspektywy postaci "zbliżonej do Boga" wyłącznie po to, aby przedstawić najbardziej holistyczny opis naszego spojrzenia na kondycję społeczeństwa. 


 

MUAM: Joe, czytałam, że udzielasz lekcji gry na gitarze. To świetnie! Czy Twoi uczniowie mają na Ciebie wpływ jako muzyka i jako człowieka? Inspirują Cię?

Joe: Tak, oczywiście. Najwięcej radości dają mi lekcje, podczas których muszę myśleć kreatywnie, zwłaszcza, gdy pomagam uczniowi skomponować utwór muzyczny. Czasem uczę konkretnych zagadnień, które później sam ćwiczę i wdrażam w jakiś sposób we własną grę. To inspirujące, gdy ktoś zmaga się z konkretnym tematem, a następnie udaje mu się osiągnąć swoje cele, więc zawsze sprawia mi to radość!

MUAM: Czy jest jakiś artysta, o współpracy z którym marzycie jako zespół lub czy jest ktoś, z kim chcielibyście wyruszyć w trasę koncertową? 

Insurgent: Marzymy o trasie z Alter Bridge, Jinjer, Trivium i Spiritbox. To są nasze ukochane zespoły! W kwestii współpracy chcielibyśmy, aby nasza twórczość była osobista, więc nie odczuwamy obecnie takiej potrzeby współpracy. Nasze utwory wiele dla nas znaczą i wszyscy chcemy odegrać swoją rolę jak najlepiej w ich powstawaniu.


MUAM: Pochodzę z Polski, więc pomyślałam, że korzystając z okazji zapytam was, co wiecie o moim kraju. Byliście tu kiedyś?

Insurgent: Fajne pytanie! Behemoth jest z Polski, nie? Chcielibyśmy tu przyjechać kiedyś. Jedynym miejscem, w którym graliśmy w Europie jest Ukraina, więc fajnie byłoby wpaść też do kolejnych krajów. Oczywiście jeśli będziecie chcieli, byśmy u Was zagrali! 

MUAM: Jasne! Dzięki wielkie za poświęcony czas. Trzymam za Was kciuki i życzę Wam wszystkiego dobrego! 

Insurgent: Dzięki wielkie! 

 

ENGLISH VERSION

I truly enjoy those moments, when I discover a band in the beginning of the musical journey, when the musicians start their adventure together. Insurgent is a British 4-piece and they're releasing their debut album "Sentient" on 6th August. Their music may interest the fans of non-typical metal music such as TesseracT, Slipknot or Jinjer and of course all the open-minded listeners.

Kate, Joe, Jake and Mike make fresh, harsh and truly ingenious music. I had a pleasure to ask them a few questions. If you'd like to know how one of the most interesting new British metal projects consider modern society, check this interview. And please believe me, one day they will be huge!


Między Uchem A Mózgiem: "Sentient" EP sounds like not a debut album from a beginning band, but a truly professional band which knows how to engage a listener and create perfectly balanced music. Sounds like you are close friends for a long time and know each other for years. How long do you know each other and play together as a band?

Insurgent: We're so glad you think that! We've known each other for approximately three years and we met at BIMM University in Birmingham. The songs that you've heard have had many, many revisions to get to what they are now and we are really pleased with how they sound!

MUAM: Do you have music experience in other bands and different music genres?

Insurgent: We are all metalheads at heart, but Katie (Vocals) has a background in musical theatre and you can hear this in the way she crafts her vocal melodies. Everyone says that you should take inspiration from various genres and we do occasionally do that, but for the most part we know what we like and we stick to it!

MUAM: You create music which is "in between" music styles, crossing borders, joining metal with guitar melodies and catchy vocals. Whose music are you personally fans of? Do you listen to music in your free time?

Insurgent: That's something that we are really proud to have achieved. We take a lot of inspiration from bands such as Alter Bridge, Trivium and Jinjer, all of whom blend amazing vocal ideas with powerful instrumentation. We're really enjoying the new Sleep Token too!

 

MUAM: And do you have one or a few most important records that had the biggest impact on you and shaped your personalities?

Insurgent: That's a great question, We all love Slipknot's third album and Joe is a massive fan of 'Blackbird' by Alter Bridge. We also listen to 'What The Dead Men Say' by Trivium quite a lot! It's also hard not to like some classic Pantera from 'Vulgar Display of Power' or 'Cowboys from Hell'!

MUAM: "Sentient" is truly well-balanced and brings the demanding listener a lot of joy as well as true emotions. This is important especially in times when it's so hard to create something unique and memorable. Thank you so much for this 😊 What do you think - what makes a record interesting for a listener? What makes the music "good" from your personal point of view as listeners?

Insurgent: It really is difficult to say what makes an album 'good'! We think that as long as the song creates an emotion or makes the listener think then it has achieved something important. Beyond that, it's all subjective! We love to hear a great vocal line on top of a nasty riff / drum beat, but who doesn't ;)

MUAM: Katie, you are a great vocalist and I'm truly impressed by your clean as well as harsh vocals. Who is your vocal idol and biggest inspiration?

Katie:  "I'll never forget the first time I heard Marmozets, which convinced me to go and see them multiple times. I've also never felt so inspired by a female vocalist with such vocal capabilities. Tati from Jinjer is another big influence of mine too!"


 

MUAM: By your music you try to encourage people to reflect on their behavior. What is modern society like from your personal point of view?

Insurgent: Modern society is becoming an increasingly difficult landscape to navigate. The media overfills us with news / information and so it has become incredibly difficult to form a valid opinion on anything. Moreover, social pressures make it so hard to truly express yourself freely and these are both topics that we cover lyrically across the EP.

MUAM: What is this world coming to? What can we do as a society to make it a better place to live?

Insurgent: That's a big question! People seem to be lacking in empathy nowadays and they won't stop before they speak / post something online which leads to loads of problems societally. If we knew how to fix society, I don't think we would be musicians to be honest!

MUAM: How do you consider god?

Insurgent: None of us are particularly religious but we respect everyone's right to be. The EP is told from the perspective of a 'God-like' figure purely to give the most holistic description of our view on Society today.


 

MUAM: Joe, I've read that you give guitar lessons and that's great. Tell me, do your students have impact on you as a musician and as a person? Do they inspire you?

Joe: "Yes for sure. I've found that the most enjoyable lessons are the ones in which I have to think on my feet, particularly if I'm helping a student write a piece of music. Sometimes I teach certain topics that I then go on to practice and implement in my own playing in one way or another. It is inspiring when someone has been struggling with a particular topic and they then manage to achieve their goals, so that always makes me happy!"

MUAM: Do you have a dream collaboration as a band or someone you'd like to go on tour with?

Insurgent: We'd love to tour with Alter Bridge, Jinjer, Trivium or Spiritbox. Those are probably our top few bands! In terms of collaborations, we like to keep our music personal so I'm not sure we'd really want to collaborate on one of our tracks purely because they mean so much to us and we all want to play our part in making them what they are.

MUAM: I am from Poland, so it's a nice opportunity to ask you what do you know about my country? What do you associate Poland with? Have you been there?

Insurgent: Interesting question! Behemoth are from Poland Right? We'd love to visit one day. The only place we've ever played in Europe is Ukraine, so we'd love to add another country to the list. If you'd have us of course!

MUAM: Thank you so much for your time. Keep my fingers crossed for you and wish you all the best 😊

Insurgent: Thank you!