piątek, 9 kwietnia 2021

Why Bother? - s/t (9.04.2021)


Są takie dni, gdy irytacja i złość sięgają zenitu. Są takie chwile, gdy nie pozostaje nic innego, niż wykrzyczenie wszystkiego co doskwiera, dręczy, męczy, boli i nie pozwala osiągnąć spokoju. Warto wtedy podzielić się tym z innymi. Tak zrobili członkowie grupy Why Bother?, którzy postanowili bardzo dobitnie powiedzieć, dlaczego jest źle i że tak być nie może. Efektem ich działań jest szczera i bezpośrednia płyta, która skłania do myślenia.

 

 

Why Bother to wspólne dzieło trójmiejskich muzyków, udzielających się w różnych formacjach - Bartosza Bora Borowskiego z Lonker See, Macieja Szkudlarka z Lastryka i Łukasza Kumańskiego z Me And That Man i Mulk, którzy postanowili zarejestrować materiał w odpowiedzi na pandemiczną sytuację i toczące się w kraju wydarzenia jesienią ubiegłego roku. Bezpośrednim impulsem do nagrań stał się początek działań Strajku Kobiet w październiku 2020. Artyści postanowili wyrazić w dźwiękach wszystko to, co leży im na sercu. 

Zarejestrowali muzyczny rdzeń materiału w dwa dni, kreując bezpośrednie, pełne emocji brzmienie na pograniczu punkowej wściekłości, noise'owych zgrzytów i psychodelicznych odjazdów. Do wyrażenia emocji wokalnie zaprosili natomiast plejadę gości z różnych muzycznych rejonów. Razem stworzyli płytę spójną w przekazie i energii, a jednocześnie wielowymiarową. Każdy z gości wniósł do projektu własną, wyjątkową wrażliwość. 

Spójny jest też klimat całości, fantastycznie podkreślający nastrój muzyki i przekazywanych treści. Jest niespokojnie, bardzo mrocznie, chwilami przerażająco, ale właśnie tak ma być. Jak łatwo się domyślić kluczowe są na tej płycie teksty. Szczególnie dotykają te wypowiadane i śpiewane w języku polskim. Otwierają oczy, budzą lęk, skłaniają do myślenia, do refleksji na tym, co dzieje się dookoła nas, jak wiele rzeczy się nie zgadza z podstawowymi prawami człowieka. Fantastycznie podkreśla to tekst "Knebla" bardzo emocjonalnie wykrzykiwany przez Joannę Kucharską z Lonker See, pełen metafor i odniesień do współczesności. Rozpędzone "Wspomnienia" dopełniają tę niepokojącą atmosferę. Tu z kolei udziela się świetna Deadly Firend.

Czystą wściekłość słychać zaś w rozpoczynającym album "Baculum" śpiewanym przez Louisa Juckera z Coilguns i ekspresyjnie wykonanym przez Rafała Jurewicza, fantastycznym post-punkowym "What If". Elementy hipnotyczności i etniczności wnosi zaś do tej opowieści udział Pauli Rebellato z projektu Rakta, która udzieliła swojego głosu w "Mao Mortal". W tej kompozycji psychodelia zderza się z hałasem w sposób perfekcyjny. Świetnie brzmią rytualne bębny i wielowymiarowy, przestrzenny wokal artystki.

Absolutnie niesamowity jest koniec tej płyty. "Kosmos Świadomości" jest jak eksperymentalny odjazd, z którego można nie powrócić w żywej postaci. Zgrzytliwe gitary i przejścia zderzają się tu eterycznością i przestrzenią. Gdy ma się wrażenie, że utwór dobiega końca, tajemnicze dźwięki zapraszają słuchacza w podróż w nieznane... Tu do akcji wkracza głos Barbary Jackiewicz z Radia Tczew, która poddaje analizie ludzkie myślenie, pobudki, postępowanie, wskazując wpływy otoczenia, a także sztucznej inteligencji na toczące się wydarzenia. To tekst przenoszący w zupełnie inny wymiar, którego najlepiej słuchać w ciemności, gdy ucichną odgłosy codzienności. Eksperymentalne dźwięki fantastycznie korespondują z wydźwiękiem przekazywanych treści, pozostawiając słuchacza w zawieszeniu, z chęcią ponownego wyruszenia w tę podróż.

Ten album brzmi nie tylko świetnie pod względem produkcyjnym, ale przede wszystkim szczerze. Udało się osiągnąć ten kompromis, gdyż materiał został stworzony przez przyjaciół, którzy nie tylko świetnie się rozumieją, ale mają wspólny cel, by otworzyć świadomym słuchaczom oczy i uszy. Bartosz Boro Borowski w notce prasowej podkreśla, że to najważniejszy album w jego życiu i jest to w pełni zrozumiałe, gdyż to płyta absolutnie wyjątkowa, której powinien posłuchać każdy, dla kogo muzyka nie jest tylko tłem dla codziennych zajęć i rozrywką w wolnym czasie, ale czymś więcej - bardzo istotną składową egzystencji, bez której nie jest w stanie funkcjonować.


88%

Posłuchaj płyty: Why Bother? - s/t