piątek, 16 października 2020

Gaerea - Limbo (24.07.2020)

Maski, skórzane stroje, tajemnica. Wiadomo o nich, że są kwintetem, są z Portugalii i grają wciągającą muzykę, jak łatwo się domyślić zawieszoną na pograniczu stylistyk. Gaerea na swojej nowej płycie jest jeszcze bardziej wyrazista i jeszcze bardziej różnorodna. 

Tak, słusznie myślicie - to jeszcze jedna porcja dźwięków z metalowej otchłani, przepełniona przejmującą pustką, niepokojem, niepewnością. Post-rockowa nostalgiczność i pejzażowość zderza się tu z black, a chwilami death metalową jazdą bez trzymanki. Nad dźwiękami unosi się tajemnicza aura, która udziela się odbiorcy. 

To bardzo emocjonalny materiał, który kipi od zmiennych nastrojów. Muzycy zabierają słuchaczy do własnej, wyimaginowanej krainy, która ma stać się odskocznią od rzeczywistości. Wnikliwy odbiorca znajdzie tu jednak sporo nawiązań do współczesnej sytuacji na świecie. Sporo tu nawiązań do prozy Thomasa Ligottiego, zdecydowanie niewesołej, bardzo pesymistycznej. Taka jest też ta płyta w ogólnym wydźwięku. Z drugiej zaś strony to wypowiedź niezwykle szczera i świetnie oddająca obecne czasy. 

Przeszywające growle i galopady kontrastują z pięknymi melodiami i gitarowymi solówkami, kołyszącymi i kojącymi. Mroczne partie rozpędzają się do niewyobrażalnych prędkości, szaleństwom towarzyszy chór. Wszystko wrze, kotłuje się i wwierca w umysł, zostawiając trwały ślad w postaci rozedrganych emocji, poczucia niepewności i schyłkowości. Podziw budzą umiejętności techniczne i zgranie muzyków. Koncepcyjnie jest tu trochę nawiązań do dokonań Mgły, jednak panowie budują swoją własną jakość.

Czy Portugalczycy mają szansę osiągnąć międzynarodowy sukces i światową rozpoznawalność na miarę swoich rodaków z Moonspell? Tu nie ma miejsca na kalkulacje - kompozycje są zdecydowanie nieradiowe, nieprzebojowe, nienastawione komercyjnie. Mają trafić w gusta wymagających słuchaczy. Na pewno warto zwrócić uwagę na twórczość Gaerea i uważnie jej posłuchać. Niewykluczone, że zostanie z nami na dłużej.

77% 

Posłuchaj płyty: Gaerea - Limbo

 

Gaerea wystąpi w Polsce na dwóch koncertach w czerwcu - 21.06.23 w Krakowie i 22.06.23 w Warszawie. Szczegóły tu:  https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2023/04/nadchodzi-undying-mirage-tour-gaerea-na.html