czwartek, 15 października 2020

Titanic Sea Moon - Exit no.2020 (18.09.2020)

Pochodzą z miasta, do którego mam szczególny sentyment. Działając w ramach Ewy Braun dokonali przełomu na scenie niezależnej. Nagrali ponadczasowy materiał, który inspiruje kolejne pokolenia muzyków. W 2017 roku trio w składzie Dariusz Dudziński, Piotr Sulik i Rafał Szymański postanowiło powołać do życia nowy projekt pod nazwą Titanic Sea Moon i właśnie wydali debiutancki album.

Szczęśliwcy mogli posłuchać grupy podczas ubiegłorocznego Space Festu i przekonać się na własne uszy, że ta muzyka uzależnia, wwierca się w umysł i skłania do swobodnego dryfu w wyobraźni. Taki jest też debiut zespołu. Dźwięki na "Exit no. 2020" to niezwykła podróż do krainy transu i psychodelii. Pięć kompozycji płynnie łączy się ze sobą. Tu nie ma dźwięków zbędnych. Wszystko zostało pięknie dopracowane.

Elementy psychodelii łączą się z post rockowym, pejzażowym malowaniem i hipnotycznymi zapętleniami. Przestrzenny space rock spotyka krautrockową powtarzalność, basowe pulsowanie i ulotne melodie. Napięcie narasta z minuty na minutę. Dominują długie formy, tajemnicze, nieco niepokojące, chwilami mroczne. Między partiami instrumentalnymi gdzieniegdzie przenikają nieoczywisty wokal Sulika i zgrabnie wplecione wypowiedzi oraz nagrania terenowe takie jak dźwięk padającego deszczu i przejeżdżającego samochodu.

Słuchając tych dźwięków wyraźnie da się odczuć, że muzycy świetnie się rozumieją i wyczuwają. Ich instrumentalne dialogi są bardzo szczere i emocjonalne. Na uznanie zasługuje także produkcja albumu i selektywne brzmienie. Nad całością unosi się specyficzna, nieco duszna atmosfera. To muzyka, która świetnie zabrzmi po zmroku, a także podczas jazdy samochodem, prosto, przed siebie, przemierzając pustkowia autostrad.

Z każdym kolejnym odsłuchem ten materiał wciąga coraz bardziej. Zdecydowanie zostaje w głowie. To także muzyka, która ma ogromny koncertowy potencjał. W kameralnych klubowych warunkach jest w stanie wprowadzić w trans i błogi stan bez dodatkowych wspomagaczy. Będzie można się o tym przekonać już w sobotę 17.10 w gdyńskim Uchu, gdzie panowie zagrają u boku Lonker See.

82% 

Album można zakupić tutaj: https://fonoradar.com/produkt/titanic-sea-moon-exit-no-2020-cd/ 

Na serwisach streamingowych pojawi się nieco później :)