środa, 16 września 2020

Soundedit: Gwiazdy ze stolicy, cynicy z Wybrzeża - Muzeum Miasta Gdyni, 15.09.2020 [GALERIA ZDJĘĆ]

Jak wyglądała polska muzyczna rzeczywistość w latach osiemdziesiątych? Kto miał szansę się przebić, a kto niekoniecznie? O tym, jak trudno było wydać płytę, zorganizować koncert i być sobą w czasach, gdy towary sprzedawano spod lady rozmawiali uczestnicy panelu dyskusyjnego, który zorganizowano w ramach gościnnej wizyty łódzkiego festiwalu Soundedit nad morzem. W Muzeum Miasta Gdyni odbyło się spotkanie pod hasłem: Gwiazdy ze stolicy, cynicy z Wybrzeża, a po jego zakończeniu krótki set zagrał zespół Kwiaty. 


Spotkanie poprowadził znany i ceniony dziennikarz Radia Gdańsk Kamil Wicik, który o trójmiejskiej scenie muzycznej wie niemal wszystko. Jego gośćmi byli dziennikarz muzyczny Grzegorz Brzozowicz, który zawsze wspierał tutejszą scenę, Michał Miegoń - animator kultury i lider zespołu Kiev Office oraz Roman Sebastyński z grupy Pancerne Rowery. Panowie szukali odpowiedzi na wspomniane wyżej pytania, przytaczając ciekawe anegdoty z przeszłości i wskazując różnice kulturowe pomiędzy artystami ze stolicy i z wybrzeża oraz innych części kraju. Była to pouczająca dyskusja, która zostanie na długo w pamięci. 

Po rozmowie w sympatycznej sali obok zagrał zespół Kwiaty, o którym w ostatnich miesiącach mogliście poczytać dość sporo na tej stronie. Muzycy szykują się do wydania drugiego albumu. Kilka premierowych kompozycji można było usłyszeć tego wieczoru. Klimatyczne, rozmarzone melodie, charakterystyczny wokal, niebanalne teksty przeplatane shoegaze'owymi zgrzytami to siła tej grupy. Zdecydowanie warto czekać na nowe nagrania!

Zapraszam do obejrzenia kilku pamiątkowych ujęć z tego sympatycznego wieczoru.KWIATY