środa, 16 września 2020

Dunwich - Tail-Tied Hearts (4.09.2020)

Dunwich - Tail-Tied Hearts

Świeżość, zaskakujące pomysły i gatunkowa mieszanka, która nie razi, lecz jeszcze bardziej zachęca do zgłębiania tajników twórczości - coraz trudniej o takie płyty, szczególnie w czasach przepełnionych eksperymentalnością, często tworzoną na siłę eklektycznością i nadmiarem muzyki wyraźnie nawiązującej do tego, co powszechnie znane i lubiane. Od każdej reguły są na szczęście wyjątki, a jednym z nich jest debiutujący właśnie zespół Dunwich. 

Są z Rosji, jest ich troje, a przewodzi im charyzmatyczna wokalistka Margarita Dunwich. Mają potencjał, ogromny zapał, energię do działania i to jest w tym przypadku najważniejsze. Ich muzyka jest jeszcze poszukiwaniem własnego, niepowtarzalnego stylu, lecz bardzo intryguje i angażuje. Balansują pomiędzy doom metalowym ciężarem, post-rockowym malowaniem i chwytliwymi melodiami. Gdzieniegdzie pobrzmiewają inspiracje takimi grupami jak francuski Alcest, miejscami polski Obscure Sphinx, czy holenderski Dool.

Margarita śpiewa niesamowicie, zręcznie przechodząc od eterycznych wokaliz po krzyk i growl. Świetnie opowiada historie, wkładając w nie duszę. Dunwich współtworzą też gitarzysta i organista Anton Bronikov oraz perkusista Mikhail Markelov. Razem tworzą mieszankę wybuchową i bardzo emocjonalną. 

"Tail-Tied Hearts" wciąga i nie daje chwili wytchnienia, wwiercając się w umysł i moszcząc się w podświadomości. Sam zespół podkreśla, że jest to "spacer przez mroczny las umysłu" słuchacza i jest to bardzo trafny opis emocji, które niesie ta muzyka. Mrożące krew w żyłach growle, partie organów, ciekawe gitarowe riffy i solówki oraz perkusyjne galopady - wszystko to przenika się, tworząc piękną i różnorodną całość.

Drzemie w tej płycie siła i potencjał do dalszego rozwoju, drążenia gatunkowych korytarzy i wypracowania oryginalnego stylu - mrocznego, a zarazem melodyjnego. Szkoda jedynie, że Margarita nie zdecydowała się zaśpiewać po rosyjsku - byłoby to jeszcze bardziej osobiste i niezwykłe. Niemniej należą się zespołowi za ten debiut ogromne wyrazy uznania. 

76% 

 Posłuchaj płyty: Dunwich - Tail-Tied Hearts