wtorek, 23 kwietnia 2024

Nowy projekt wokalisty Foals

To jeden z najbardziej intrygujących projektów ostatnich lat w muzyce alternatywnej! Lider Foals, Yannis Philippakis kilka lat temu połączył siły z nieżyjącym już wielkim perkusistą Tonym Allenem. Efektem tej współpracy jest minialbum "Lagos Paris London", który ukaże się 30 sierpnia pod szyldem wytwórni Transgressive Records. 

Materiał zostanie wydany pod szyldem Yannis & The Yaw, a "Walk Through Fire” to pierwszy zwiastun całości. Yannis & The Yaw zdecydowanie nie jest początkiem solowej kariery Yannisa "Yaw" w nazwie odnosi się do charakteru projektu, który wyłonił się całkowicie organicznie w określonym czasie. Jest to odrębna muzyczna wycieczka, do której artysta planuje epizodycznie powracać, gdy nadejdzie odpowiedni czas i złożą się okoliczności, środowisko i muzyczni współpracownicy.


W ten właśnie sposób powstał "Lagos Paris London". Yannis był fanem Tony'ego Allena od lat, więc kiedy wspólny przyjaciel zaoferował mu możliwość pracy z Tonym w 2016 r, skorzystał z okazji i udał się do Paryża. Studio okazało się dokładnie takie, jak można sobie wyobrazić sesję Feli Kutiego z 1972 r. (z tej współpracy najbardziej znany jest Allen) - były tam afrykańskie instrumenty perkusyjne i analogowy sprzęt.

 
Wraz z regularnymi współpracownikami Tony'ego, Vincentem Taegerem (perkusja, marimba), Vincentem Taurelle (klawisze) i Ludovicem Bruni (bas, gitara), początkowo zachowawczy kontakt stopniowo przekształcił się w przyjacielską, międzypokoleniową więź i międzykulturową wymianę doświadczeń. Dwudniowa sesja zaowocowała materiałem, ale współpracę przerwał wybuch pandemii oraz śmierć Allena w kwietniu 2020 roku. Yannis poczuł się zobowiązany do sfinalizowania projektu i poczuł, że musi zrealizować całość tak dobrze, jak to możliwe, by oddać hołd wybitnemu perkusiście. Minialbum utrzymany jest w stylu, który daleko wykracza poza tradycyjny afrobeatowy styl. Słyszalne są tu wpływy dokonań Foals, macierzystej formacji Yannisa oraz charakterystyczne motywy dla twórczości Allena. Lista utworów zawartych na "LAGOS PARIS LONDON":
 

1. Walk Through Fire

2. Rain Can’t Reach Us

3. Night Green, Heavy Love

4. Under The Strikes

5. Clementine