sobota, 9 marca 2024

Nowy, trzyczęściowy album Steve'a Von Tilla

 Harvestman powraca! Lider Neurosis, Steve Von Till postanowił podzielić się swoim najbardziej eksperymentalnym solowym pomysłem i wydać trzyczęściowy album. Poszczególne rozdziały "Triptych" ukazywać się będą w szczególnych dniach - podczas trzech pełni księżyca. Część pierwsza ujrzy światło dziennej już 23 kwietnia, podczas Pełni Różowego Księżyca. Kolejne odsłony pojawią się jeszcze w tym roku! Tymczasem poznaliśmy już pierwszą zapowiedź tego wydawnictwa. 
Część pierwsza została zarejestrowana i zmiksowana w osobistym studiu Steve'a, The Crow's Nest w północnym Idaho. Artysta stworzył warstwy przy pomocy gitar, basu, syntezatorów, perkusji, pętli, filtrów i wielu różnych urządzeń. W nagraniach wsparł go Dave French z grupy Yob, który zagrał na perkusjonaliach w "Nocturnal Field Song", na basie zagrał zaś Al Cisneros znany z OM i Sleep w kompozycjach “Psilosynth” i “Harvest Dub, . Gościnnie w "Mare and Foal" wystąpił zaś grający na nortumbryjskich dudach John Goff. Narrację w "Give Your Heart To The Hawk" prowadzi Robinson Jeffers. Masteringiem płyty zajął się James Plotkin, a okładkę wykonał Henry Hablak.

 

Poznaliśmy już nagranie otwierające album, "Psilosynth", do którego wizualizacje wykonał sam Von Till. Możecie  go posłuchać tu: To nie pierwsza współpraca artysty z Alem Cisnerosem, który zagrał już na płycie "In A Dark Tongue". Prace nad nowym materiałem rozpoczęli jeszcze w 2019 roku od surowych zapisów rytmów perkusyjnych, warstw zarejestrowanych przy pomocy syntezatora Moog i drone'owych nagrań z wykorzystaniem efektu Grendel Drone Commander." Al dodał tu coś od siebie, ten wyjątkowy groove. Ja natomiast nagrałem gitary, melodie melotronu i perkusję" - podkreśla Von Till. Wspólnie stworzyli niesamowitą, kosmiczną przestrzeń, o medytacyjnym charakterze. Jest w tej muzyce coś pierwotnego, rytualnego, co wpływa na podświadomość odbiorcy.

Na płycie znajdą się następujące kompozycje: 

1. Psilosynth

2. Give Your Heart To The Hawk

3. Coma

4. Psilosynth (Harvest Dub)

5. How To Purify Mercury

6. Nocturnal Field Song

7. Mare And Foal


 
Część pierwszą wydawnictwa można już zamówić tu: https://www.neurotrecordings.com/

 Druga i trzecia część "Triptych" ukażą się odpowiednio 21 czerwca i 17 października. To zbiór inspiracji artysty na przestrzeni dwudziestu lat, tkany misternie w domu, kreujący przestrzeń między tym, co realne i wyobrażone, wewnętrzne i oparte na domysłach. Ruiny, pomniki starożytnych cywilizacji, odniesienia do folkloru, wierzeń, zapisy historii na geograficznym obszarze Wielkiej Brytanii i Europy Kontynentalnej... - to wszystko znajdziecie w tej muzyce - rytualnej, halucynogennej, psychodelicznej, czerpiącej ze snów, wierzeń, wspomnień, szczątków zapisanej historii.

Zbiornik przed domem artysty, stare nagrania szpulowe, zapisy nagrań terenowych, odnowione dudy, do tego gitary, bas, perkusja i wyjątkowa wrażliwość artysty - to składowe piątego wydawnictwa Harvestman. To unikalne doświadczenie na pograniczu jawy i snu, multiwymiarowe, wyjątkowe.