piątek, 16 lutego 2024

Ihsahn - Ihsahn (16.02.2024)

Cenisz albumy, które przenoszą Cię w wyobraźni w odległe zakątki? Muzyka jest dla Ciebie formą opowieści, historii, podróży? Ten album jest dla Ciebie. Najnowsza propozycja Ihsahna to pełna nostalgii, tajemnicza historia, która z każdym kolejnym odsłuchem ujawnia swoje oblicze coraz pełniej. To najbardziej dopracowany materiał solowy w karierze artysty, będący kwintesencją jego inspiracji na przestrzeni lat. 

 


 

Człowiek-instytucja i jego najbardziej ambitny projekt 

Kreatywny kompozytor, wizjoner, nauczyciel - Ihsahn to niemal instytucja, nie tylko w metalowym świecie. Szefując grupie Emperor stał się wzorem dla kolejnych pokoleń muzyków, wielu z nich kształcąc także w lokalnej szkole muzycznej w Notodden. Jako multiinstrumentalista i wokalista obdarzony wyjątkowym głosem, bez problemu poruszając się między charakterystycznym growlem i pełnym głosem ma kompleksowe spojrzenie na muzykę i dzieli się nim ochoczo ze swoimi uczniami.

Nową, "imienną" płytę napisał od podstaw, zaczynając od fortepianu. Zagrał też na basie i gitarze elektrycznej. O pomoc w nagraniach poprosił perkusistów Tobiasa Ørnesa Andersena oraz Tobiasa Solbakka i grającego na instrumentach smyczkowych Chrisa Bauma. Zaprosił też do wspólnych muzycznych działań swojego syna Angella Solberag Tveitana. Razem stworzyli niezwykłe, kompletne i pasjonujące dzieło. 


Ścieżka do nieistniejącego filmu

Ihsahn postawił wszystko na jedną kartę i postanowił nagrać album, o którym od dawna marzył, a właściwie zrealizować aż dwie wersje tego materiału.

"Chciałem na tym albumie wrócić do moich muzycznych korzeni - do ekstremów i black metalu, a także wyrazić miłość do muzyki orkiestrowej i ścieżek dźwiękowych" - mówi Ihsahn. "Do komponowania podszedłem z zamiarem przedstawienia materiału w formie pełnej metalowej ekspresji, a zarazem z zaaranżowaniem partii orkiestrowych w taki sposób, aby działały niezależnie. Postanowiłem stworzyć ścieżkę dźwiękową korzystając z pełnym produkcyjnych możliwości, by eksplorować różne, a czasem kontrastujące, odmiany zasadniczo tej samej muzyki. Zgodnie z kinowymi inspiracjami, muzyka i teksty podejmują dwie równoległe narracje z powtarzającymi się tematami. Główna historia jest przedstawiona w wersji metalowej, natomiast fabuła drugorzędna jest zakorzeniona w wersji orkiestrowej, jednocześnie wtapiając się w główną historię." 

Czy Ihsahn zrealizował swój cel? Zdecydowanie tak. Zrobił wszystko tak, jak chciał, po swojemu. Pracował nad tym materiałem trzy lata i samodzielnie zajął się jego produkcją. O pomoc w zmiksowaniu metalowej wersji poprosił Jensa Borgena, zaś orkiestrowej Joela Dollié. Masteringiem obu odsłon zajął się zaś Tony Lindgren.


Czy sztuka ma jeszcze znaczenie?

To podróż zaprezentowana w dwóch odsłonach - energetycznej, podczas której przewodzą gitary oraz klasycznej, wiedzionej brzmieniem orkiestry symfonicznej. Podróż długa, pełna zakrętów i zdarzeń, wymagająca uwagi, skupienia, czasu, ale odwdzięczająca się wspaniałymi doznaniami. Zdecydowanie nie przystająca do współczesnych czasów, będąca raczej hołdem dla lat, gdy muzyka miała jeszcze jakieś znaczenie. To w pewnym sensie chęć przywrócenia znaczenia sztuce, pokazania, że może jeszcze nieść emocje, skłaniać do refleksji, sprawiać odbiorcy radość. Spodoba się odbiorcom, którzy cenią albumy jako całość, jako spójne opowieści i celebrują odsłuch płyty, zanurzając się w historii, którą niesie.

To muzyka, która wciąga, której chce się słuchać raz za razem i którą chłonie się całym sobą. Piękna, pasjonująca płyta, po którą warto sięgać wielokrotnie, najlepiej na dobrym sprzęcie, w domowym zaciszu, by stopniowo odkrywać jej tajniki. To jedna z tych płyt, która pokazuje, że warto jeszcze tworzyć ambitne, kreatywne dzieła, które przekraczają wszelkie ramy, że warto opowiadać poprzez sztukę o blaskach i cieniach ludzkiego życia, decyzji, że warto mówić o emocjach i te emocje budzić w odbiorcy.

Metalowe ekstrema, ujmujące melodie, klasyczne wyrafinowanie - nieważne, czy cenisz każdą z tych form ekspresji, czy tylko wybrane - to album, na którym znajdziesz coś dla siebie.Znajdziesz ją tu: https://mystic.pl/product-pol-73256-Ihsahn-Ihsahn.html