piątek, 2 lutego 2024

Bipolar Architecture - Metaphysicize (2.02.2024)

Szukasz dobrej post-metalowej płyty z wyważoną mocą i piękną przestrzenią? Berliński Bipolar Architecture, który właśnie wydał swój drugi album, ma coś dla Ciebie! 

 Czy w ogóle potrzeba tu większej rekomendacji? Pelagic Records to jakość, przestrzenna produkcja i idealny balans między nostalgicznym pięknem i mocą. Nie inaczej jest i w tym przypadku. "Metaphysicize" to album hipnotyzujący mrokiem i melancholią, a zarazem dopracowany pod względem produkcyjnym, dzięki czemu słuchanie go na dobrym sprzęcie jest prawdziwą przyjemnością. Jest faktycznie coś metafizycznego w płynących niczym wartki nurt górskiej rzeki partiach gitar i blastach uderzających z impetem jak tocząca się lawina kamieni spadających z górskich szczytów.

Bipolar Architecture to zespół zawieszony między Berlinem i Stambułem, skąd pochodzi wokalista i lider projektu, Sarp Keski. W pełnych osobistych refleksji tekstach utworów artysta próbuje odnaleźć sens życia i miejsce człowieka we wzburzonym świecie, naznaczonym strachem o każdy kolejny dzień, natłokiem informacji płynących z sieci, wpływem nowych technologii na ludzką tożsamość. To bardzo dojrzała, przemyślana płyta i zapis celnych wniosków, a jednocześnie nie pozbawiona młodzieńczej energii i świeżości. To także odważny krok naprzód, szczególnie w kompozycji "Kaygi", pierwszej zaśpiewanej w języku tureckim.

Słychać tu nawiązania do black-metalowych początków zespołu, które pięknie rezonują z post-rockową przestrzennością. To, co przerażające i ostre jak brzytwa zderza się z urzekającą nostalgią bliską tej charakterystycznej dla shoegaze'owych pejzaży plasując się gdzieś pomiędzy chaosem i stoickim spokojem. 

Nie jest to może wybitnie oryginalne granie, ale za to bardzo wysmakowane i pięknie wykonane. To jeszcze jeden dowód na to, że muzyka ekstremalna może być nie tylko pełna emocji, ale także zwyczajnie piękna. A jeśli zagrana jest przez przyjaciół, których łączy silna więź, brzmi jeszcze bardziej wiarygodnie i szczerze.

85%

Posłuchaj płyty: https://bipolararchitecture.bandcamp.com/album/metaphysicize